Soľná baňa Salina Turda v Rumunsku je turistickým hitom

Tento článok je takým menším pokračovaním toho predošlého, rozhodol som sa, že toto miesto si zaslúži samostatný článok, keďže ma očarilo najviac. Po príchode nám sprievodca z CK DAKA predstavil okolie, ktoré navonok vyzeralo ako každý druhý jarmok na Slovensku - to sme však ešte nevedeli, čo sa nachádza pod zemou.

turda salina

Reč je o bývalej soľnej bani, z ktorej je dnes krásne historické múzeum a zábavný park v jednom. Päťmiliónová investícia do rekonštrukcie sa určite vyplatila a podzemný komplex je dnes obrovským lákadlom pre mnohých turistov.

Kúsok z histórie Zeme

História soľnej bane siaha ďaleko do 13. storočia, kedy bola soľ cennejšia ako zlato a napĺňala pokladnice uhorských kráľov. V roku 1932 sa baňa oficiálne prestala využívať na svoje pôvodné účely. Počas 2. svetovej vojny slúžila Salina Turda ako kryt a útočisko a skladoval sa tu napríklad aj syr.

Najväčšie geologické perličky sa nachádzajú v múzeu, ktoré je súčasťou celého komplexu. V troch sprístupnených šachtách, z ktorých sa najnižšie položená nachádza v hĺbke 120 metrov, môžu hostia pozorovať vývoj Zeme počas neuveriteľne dlhého časového rozpätia. Hovoríme napríklad o stalagnátoch, ktoré sa formovali vyše tisíc rokov. Veľkosť šácht a ostatných sprístupnených priestorov sa môže zdať ešte impozantnejšia, pokiaľ vezmeme do úvahy, že všetky boli vykopané ručne.

Okrem uvedeného sa v podzemnom priestore nachádzajú aj drevené konštrukcie, ktoré vďaka svojím atypickým tvarom a vkusnému osvetleniu pôsobia na vizuálne cítenie návštevníkov. Konštrukcie ale aj iné atrakcie sú postavené tak, aby svojim dizajnom ale aj funkciou, podporili celkovú atmosféru priestoru a ukázali aj kúsok histórie.

turda salina

Zábavný park

Salina Turda nie je len múzeom. Môžete si v nej zahrať minigolf, bowling, člnkovať sa na podzemnom jazere, navštíviť amfiteáter, ruské kolo či dokonca kúpele. V bývalej soľnej bani sa nachádza aj unikátna mikroklíma pre alergikov, pretože sa v nej nevyskytujú žiadne alergény či baktérie.

turda salina

Soľná baňa Salina Turda je otvorená denne od 9:00 do 18:00 a dospelý lístok stojí v prepočte necelých 7 eur, pričom deti a študenti zaplatia o polovicu menej. Odporúčame si vziať niečo na seba, keďže v hale je približne 10-12°C a na návštevu si určite vyhraďte aspoň dve hodinky, aby ste si okrem dobrodružstiev odniesli aj blahodarné účinky slaného ovzdušia.

Zo Slovenska sa do tejto bane dostane veľmi jednoducho. Nachádza sa len pár kilometrov od sedmohradského mestečka Kluž, do ktorého sa dostanete ľahko letecky alebo autobusom s cestovkou ako CK DAKA.