Plzeň - 10 lokalít, ktoré musíš vidieť počas návštevy v meste piva

Premýšľaš, kam na víkendový výlet plný zážitkov? Skús Plzeň, štvrté najväčšie mesto Českej republiky. Mesto, ktoré leží asi 90 km západne od Prahy je ideálnou destináciou pre všetkých, ktorí hľadajú kombináciu histórie, kultúry, dobrého jedla a samozrejme piva!

Môžeš sa tešiť na ikonický pivovar Plzeňský Prazdroj, ktorý ma samozrejme lákal najviac. Tu sa zrodil svetoznámy ležiak, ktorý vraj chutí najlepšie práve v Plzni. To neviem potvrdiť ani vyvrátiť lebo dobrá "plzeň" mi chutí všade. Ďalej je tu možnosť na prechádzku historickým centrom, kde možno obdivovať gotickú Katedrálu sv. Bartolomeja s najvyššou kostolnou vežou v Česku. Na samotnú vežu môžeš vyšliapať po presne 301 schodoch. Prejdi sa aj historickými uličkami plnými štýlových kaviarní a reštaurácií. Navštív Techmania Science Center, kde si deti aj dospelí užijú interaktívne expozície a zábavu.

Nekecám, v Plzni na teba čaká bohatá história, pivná tradícia ale aj moderné zážitky! Tu je niekoľko miest, ktoré by si určite mal navštíviť:

1. Pivovar Plzeňský Prazdroj (Pilsner Urquell Brewery)

Pivovar dávam samozrejme na prvé miesto. Plzeň je svetovo známa ako rodisko legendárneho ležiaka Pilsner Urquell a pre milovníkov piva je návšteva pivovaru absolútnou povinnosťou. Pivovar bol založený v roku 1842 a tu sa po prvýkrát varil zlatistý ležiak typu "pils". Tento ležiak, nazývaný aj „plzenský typ,“ položil základy pre celosvetový štýl pív typu Pilsner a stal sa inšpiráciou pre pivovary po celom svete.

Dodnes sa Pilsner Urquell varí podľa pôvodného receptu. Prehliadky pivovaru ponúkajú návštevníkom možnosť spoznať celý proces výroby piva, od varenia až po kvasenie. Na konci prehliadky si môžeš vychutnať čerstvo natočený nepasterizovaný Pilsner priamo z pivničných sudov. Na tento moment som sa asi tešil najviac a patrične ho aj využil.

Aktuálne informácie a možnosť zarezervovať prehliadku pivovaru si môžeš TU: https://www.prazdrojvisit.cz/prohlidky/

 Pivovar Plzeňský Prazdroj

Jozef Terem, Dobrodruh.sk

2. Námestie Republiky a Katedrála sv. Bartolomeja

V srdci Plzne sa nachádza veľké Námestie Republiky. Dominuje mu Katedrála sv. Bartolomeja, gotický skvost s najvyššou kostolnou vežou v Českej republike, ktorá meria 102 metrov. Z vrcholu veže je nádherný výhľad na celé mesto a okolie. Môžeš sa týmto výhľadom pokochať, len treba si ho aj zaslúžiť. Vyšliapať treba po 301 schodoch po tenkom a kľukatom schodisku. Celkom makačka. Ale výhľad stojí zato. Katedrála bola postavená v 13. storočí a jej interiér je fascinujúci svojimi stredovekými oltármi a vitrážami.

Informácie o aktuálnych otváracích hodinách a o vstupnom nájdeš TU: https://www.bip.cz/cs/katedrala-sv-bartolomeje

Námestie Republiky a Katedrála sv. Bartolomeja

3. Plzeňská radnica

Na námestí si môžete všimnúť aj renesančnú radnicu, ktorá bola postavená v 16. storočí. Je jedným z najvýznamnejších príkladov renesančnej architektúry v Česku. Údajne je to najkrajšia renesančná radnica na sever od Álp. Svojím výrazným grafitovým zdobením a typickou renesančnou fasádou je jednou z najfotografovanejších budov v meste. Radnica je stále funkčná a často sa tu konajú rôzne spoločenské a kultúrne akcie. Je na ňu nádherný výhľad práve z veže Katedrály sv. Bartolomeja

Viac info TU: https://www.visitplzen.eu/poznej-plzen/historicke-centrum/radnice/

Plzeňská radnica

4. Veľká synagóga

Plzeň sa pýši Veľkou synagógou, ktorá je po budapeštianskej druhou najväčšou synagógou v Európe. A celkovou piatou najväčšou na svete. Po dvoch jeruzalemských, newyorskej a budapeštianskej. Postavená v roku 1892 v románsko-maurskom štýle je neprehliadnuteľná svojimi dvomi masívnymi vežami a zaujímavým architektonickým dizajnom. Synagóga je otvorená pre verejnosť a ponúka výstavy o histórii židovskej komunity v Plzni.

Viac: Veľká synagóga v Plzni

Veľká synagóga Plzeň

5. Plzeňské historické podzemie

Pod historickým centrom mesta sa nachádza 14-kilometrový systém stredovekých podzemných chodieb a pivníc. Tie slúžili na uskladnenie potravín a piva, ale aj ako úniková cesta pre obyvateľov mesta počas nepokojov. Dnes je časť podzemia sprístupnená verejnosti, čo umožňuje návštevníkom zažiť atmosféru stredovekej Plzne. Plzeňské podzemie vzniklo v 14. storočí a dnes si ho návštevníci môžu prezrieť v rámci prehliadky. Počas návštevy sa dozviete, ako boli tieto priestory používané na skladovanie potravín, pivovarnícke suroviny či ako útočisko v časoch ohrozenia. Prehliadka je doplnená o archeologické nálezy a interaktívne exponáty.

Viac info TU: Plzeňské historické podzemie

Plzeňské historické podzemie

6. Techmania Science Center

Pre tých, ktorí majú radi interaktívne učenie, je Techmania Science Center neodolateľným miestom. Ide o moderné vedecké centrum, ktoré ponúka rôzne expozície z oblasti fyziky, chémie, astronómie a technológie. Deti aj dospelí tu môžu experimentovať, hrať sa s interaktívnymi modelmi a učiť sa o prírodných zákonitostiach zábavným spôsobom.

Techmania Science Center

7. Západočeské múzeum 

Západočeské múzeum v Plzni je jedným z najväčších regionálnych múzeí v Českej republike. Ponúka rozsiahle expozície z histórie regiónu, vrátane archeologických nálezov, stredovekých zbraní a umenia. Obzvlášť zaujímavá je expozícia zbraní, ktorá obsahuje jednu z najväčších zbierok stredovekých a renesančných zbraní v Európe.

Viac: Západočeské múzeum v Plzni

Západočeské múzeum 

8. Zoologická záhrada Plzeň

Zoo Plzeň chová viac ako 1 200 druhov zvierat z celého sveta, čo ju robí jednou z najpestrejších zoo v Česku. Medzi najväčšie lákadlá patrí pavilón šeliem vrátane tigrov, levov a vzácnych druhov ako gepardy či snežné leopardy. Zvlášť výnimočná je aj zbierka vtákov, plazov a obojživelníkov, ako aj ohrozené druhy, ako napríklad orangutani a gorily.

Plzeňská zoo je unikátna aj vďaka botanickej záhrade, ktorá je prepojená so zoo a ponúka bohatú zbierku rastlín z celého sveta. Táto záhrada má viac ako 6 000 druhov rastlín, vrátane vzácnych sukulentov, tropických rastlín a kaktusov. Zaujímavé sú aj historické skleníky, kde môžete vidieť exotické rastliny, ktoré by ste inde v Česku len ťažko našli.

Otváracie hodiny a vstupenky TU: ZOO Plzeň

Zoologická záhrada Plzeň

9. Pivovarské múzeum v Plzni

Pivovarské múzeum v Plzni je jedinečné miesto, kde môžu návštevníci spoznať bohatú históriu a tradíciu výroby piva. Nachádza sa v historickej budove pôvodnej stredovekej sladovne z 15. storočia. Vchod do múzea je hneď vedľa vchodu do Plzenského podzemia. Tieto dve prehliadky tak môžete absolvovať hneď po sebe! 

Pivovarské múzeum návštevníkom umožňuje prejsť sa históriou pivovarníctva od jeho začiatkov až po súčasnosť. Medzi vystavenými exponátmi sú historické pivné nádoby, staré nástroje na výrobu a skladovanie piva, vrátane zaujímavých pomôcok používaných pivovarníkmi počas stredoveku. Nájdete tu aj rôzne tradičné kroje a historické dokumenty spojené s výrobou piva, čo poskytuje autentický pohľad na jeho vývoj.

Pivovarské múzeum v Plzni

Jednou z najzaujímavejších častí expozície je stredoveká krčma, ktorá bola rekonštruovaná tak, aby návštevníkom ukázala, ako vyzerali pôvodné pohostinstvá. Ďalšou zaujímavosťou je pôvodná sladovňa, kde sa kedysi pripravoval slad - základná surovina pre výrobu piva. Prehliadka je asi tak na hodinku.

Info: Pivovarské múzeum v Plzni

10. Bábkové múzeum (Muzeum loutek v Plzni)

Muzeum loutek (Bábkové múzeum) v Plzni je jedinečné miesto, ktoré predstavuje krásu, históriu a zručnosť tradičného českého bábkarstva. Nachádza sa v historickej budove v centre Plzne a ponúka zážitok, ktorý poteší deti aj dospelých. Plzeň je rodiskom známych bábok Spejbla a Hurvínka, ktoré vytvoril plzenský bábkar Josef Skupa. V múzeu môžete obdivovať originálne bábky a dozvedieť sa viac o ich tvorcovi, ktorý vďaka týmto postavičkám preslávil české bábkarstvo po celom svete.

Bábkové múzeum (Muzeum loutek v Plzni)

Múzeum je prístupné celoročne a ponúka prehliadky s výkladom, interaktívne exponáty a príležitostné divadelné predstavenia. Na záver návštevy si môžete zakúpiť originálne suveníry, ako sú miniatúry slávnych bábok, a odniesť si kúsok plzenského bábkarského umenia so sebou.

Itinerár na 2 dni (lepšie však zostať 3 dni)

Tu je návrh itinerára na dva dni v Plzni, ktorý kombinuje ikonické miesta s nečakanými zážitkami:

Deň 1: História a pivné dedičstvo

  • Návšteva Plzenského pivovaru – Rezervujte si prehliadku pivovaru, kde sa dozviete viac o výrobe piva a zakončíte ju ochutnávkou priamo zo sudov.
  • Námestie Republiky – krátka prechádzka k hlavnému námestiu, kde si môžeš vystúpiť na najvyššiu kostolnú vežu v Česku a užiť si panoramatický výhľad na celé mesto.
  • Radnica – na námestí nezabudni navštíviť renesančnú Plzeňskú radnicu, ktorá je jednou z najkrajších historických budov v meste. Vedľa nej sa nachádza aj monumentálny Morový stĺp.
  • Plzenské podzemie – vráťte sa v čase prehliadkou historického podzemia Plzne, ktoré ponúka tajomnú atmosféru a zaujímavý pohľad na stredoveký život pod mestom.
  • Pivovarské múzeum v Plzni - to sa nachádza hneď vedľa vstupu do podzemia
  • Večera v tradičnej pivárni – deň zakonči vo vychýrenej pivárni. Odporúčam buď Na Parkánu alebo U Salzmannů, kde si vychutnáš miestnu kuchyňu v kombinácii s čapovaným Pilsnerom.

Deň 2: Kultúra, veda a relax

  • Techmania Science Center – ráno začnite interaktívnym zážitkom v Techmanii, kde si dospelí aj deti užijú vedecké a technické expozície. Zábava aj vzdelanie sú tu v dokonalej harmónii.
  • Muzeum loutek (Bábkové múzeum) – Plzeň je mestom bábkového umenia a toto múzeum vás prevedie históriou bábkarského remesla, kde nájdete aj originálne české bábky ako Spejbl a Hurvínek.
  • Synagóga - prejdite sa okolo synagógy a obdivujte ju aspoň zvonka
  • Plzenská ZOO – ak vám zostane čas, presuňte sa do ZOO Plzeň
  • Ulica Americká a nákupná zóna – na záver sa môžete prejsť po Americkej ulici, ktorá ponúka nielen obchody a kaviarne, ale aj kúsok modernej plzeňskej atmosféry.
  • Záverečná večera a rozlúčka s mestom – večer si doprajte rozlúčkovú večeru v niektorej z miestnych reštaurácií.