5 dôvodov prečo navštíviť Provensalsko

Provence alebo Provensalsko mi v priebehu dvoch rokoch zmenilo život.  Mal som tu možnosť spoznať miestnu kultúru, naučiť sa piť víno a zamilovať sa. V tomto článku ti chcem dať niekoľko typov na miesta, ktoré ma očarili a ktoré sa oplatí vidieť. V piatich bodoch som zhrnul, prečo je Provence perfektná destinácia či už na trip alebo na život.

Azúrové pobrežie

Krásne sfarbená a priezračná voda Azúrového pobrežia je skvost. Ideálne podmienky na šnorchlovanie, potápanie ale aj na obyčajné plávanie a vylihovanie na pláži. Pozdĺž celej Provence sú rozosiate krásne pláže. Ak pôjdete po pobreží začínajúc od Nice smerom k Marseille, nezabudnite sa zastaviť na ostrovčeku Porquerolles, kde sú krásne, romantické pláže. Prakticky v každom prímorskom mestečku je pekná pláž (Saint-Tropez, Bandol, Cassis, Marseille, La Couronne ...). Niekedy menšia niekedy väčšia a ak máte chuť na dlhú prechádzku po piesočnej pláži odporúčam navštíviť Port-Saint-Louis-du-Rhone či Saintes-Maries-de-la-Mer. Rieka Rhona tu ústi do mora a rozlieha sa tu národný park Camargue, preslávený nie len pelikánmi ale aj jazdou na koni. Tu si môžete za rozumnú cenu požičať koňa a zajazdiť po parku či vedľa mora. S veľkou piesočnou plážou ťa nesklame ani Montpellier, kde končí tvoja cesta Azúrovým pobrežím..  

Turistika

Na severe Provence sa týčia Alpy, kde je možnosť vysokohorskej turistiky, no v Provence netreba cestovať až k Alpám. Cely región je posiaty turistickými skvostami, ktoré sú v rozumnom dojazde od Azúrového pobrežia. Perfektný príklad je Verdon Gorge (Grand canyon du Verdon). Jeden s najväčších kaňonov v Európe dobre prispôsobeným pre turistov. Môžeš tu zažiť niekoľko dňové treky alebo zrelaxovať a previesť sa kaňonom na kajaku. Ďalšie perfektné miesto na turistiku je národný park Calanques. Obrovské útesy, strmé zrázy či jaskyne a to všetko na pobreží azúrovo čistej vody. Hora Sainte-Victoire je perfektný jednodenný trek s výhľadom na veľkú časť regiónu. Málo známy, pobrežný trek Niolon je perfektná vychádzka, kde sa v sezóne vyhnete väčším návalom ľudí.

Počasie

Ak by som si mohol vybrať kde sa narodiť, tak by to bolo v Provence. Flegmatická a uvoľnená nátura miestnych je úplne iná ako zvyšok uponáhľanej Európy. Verím, že to mimo iného má súvis s počasím. Väčšinu dní v roku je slnečných s krásne príjemnými teplota a morom, kde sa môžeš ovlažiť. Ak si plánuješ dovolenku a máš strach zo zlého počasia tu to nehrozí. Môžeš cestovať naľahko a späť pod širákom. Miestna klíma ti umožní zrelaxovať tak, ako nikde inde. Ak chcete vidieť slávne levanduľové polia, mali by ste sem zavítať v lete – najmä júl a august kedy je levanduľa v rozkvete. Najznámejším miestom je L’Abbey-de-Senanque, no ja skôr odporúčam zastaviť sa na poliach blízko mestečka Valensole.

História a kultúra

Či už dnes alebo pred tisíc rokmi, na kráse tohto kraja neubudlo. Miestna architektúra a staré časti miest dodávajú celému miestu magický nádych. Nečudo že Francúzko je kolíska európskej kultúry a kulinársky skvost. Najznámejšie mestá, ktoré sa oplatí navštíviť sú určite Marseille s katedrálou týčiacou sa nad mestom (Notre-Dame de la Garde). Pápežské mesto Avignon s palácom a slávnym nedokončeným mostom postavenom iba do polovice rieky. Nimes s krásnym parkom a koloseom. Dvadsať minút cesty od Nimes je jeden s najzachovalejších akvaduktov na svete – Pont du Gard. Pobrežné mestá Nice a Monako s prekrásnym okolím. Montpellier je taktiež dych berúce kultúrne a historické stredisko. Mimo týchto dobre známych miest Provence na každom kroku ukrýva útulné a priateľské dedinky a mestečka, v ktorých sa budete cítim ako v inom svete –  Aix-en-Provence, Gordes, Roussillon, Saint-Rémy-de-Provence, Ménerbes a mnoho ďalších. Dôležitá a neoddeliteľná súčasť francúzskej histórie je aj jej kuchyňa. Miestna kuchyňa je znamenitá, a aj keď na naše pomery drahšia, oplatí sa investovať. Na druhú stranu tu kúpite znamenité víno za neporovnateľne nižšie cenu ako u nás.

Ľudia

Tvrdí sa, že Slovenky sú najkrajšie. No v Provence sú najkrajšie dievčatá z celého sveta. Študentke mestečko Aix-en-Provence je preplnené mladými a priateľskými ľuďmi. Väčšina ľudí, ktorých tu večer stretnete hovorí po anglicky a je to ideálne miesto ak si chcete spraviť nových priateľov. Hoci je Marseille väčšie mesto, na nočný život ho neodporúčam. Ak sa s centra (ktorým je starý prístav) zatúlate hlbšie do mesta môžete sa nevedomky dostať do nevábnych štvrtí, kde je zaznamenaný vysoký počet násilných činov. Naopak Aix-en-Provence je malé mestečko s vľúdnymi ľuďmi všade okolo. Hlavná pasáž Cours-Mirabeau je v noci krásne osvetlená, reštaurácie a bary sú plné.  Odporúčam ulicu „street of bars“ kde mimo piva a vína tečie aj smiech a dobrá nálada. Sú tu tri skvelé bary jeden vedľa druhého O´Shannon, The Kerry, St James pub.

Toto je mojich 5 top vecí, ktoré som mal možnosť zažiť na vlastnej koži a každému ich odporúčam. Nechaj sa namotivovať videom a pozri sa čo ťa tu čaká.