Kempovanie v Port Grimaud alebo Welcome to Saint-Tropez

Francúzska riviéra je na strávenie dovolenky celkom drahá, je tam aj studenšia voda, a tak sme si vždy mysleli, že tam nikdy nezavítame. No napriek týmto faktom sme sa rozhodli autom vycestovať do pomerne lacného kempingu na Francúzskej riviére, a to presne prvý májový týždeň. Kemping na dve noci nebol vôbec drahý – do 100 € pre oboch, sezóna sa totiž ešte len začínala. Ak nerátame Paríž, naše cestovky neponúkajú veľa možností na strávenie dovolenky vo Francúzsku. Tak sme si cez internet našli ubytovanie v kempingu v Port Grimaud, konkrétne Prairies de la Mer.

Ubytovanie v kempe

Cesta autom trvala z Bratislavy aj s menšími prestávkami do cca 13 hodín. Išli sme cez Rakúsko a sever Talianska priamo do Grimaud. Port Grimaud je pekný prístav, ktorý som sama pomenovala veľmi romanticky – malé francúzske Benátky. Trvalo nám kvalitne dlho, kým sme našli kemping a správny vchod s recepciou, pretože kemping je veľmi rozľahlý a má mnoho vchodov. Malé chatky a mobilné domy sa čupia v príjemnom prostredí medzi samými palmami a stromami. Hneď ako sme našli recepciu s veľmi milými a po anglicky hovoriacimi Francúzmi, ubytovali sme sa v jednom mobilnom domčeku. K moru sme to mali na skok, asi iba 300 metrov cez uličku s palmami. Chatky sú celkom priestranné a komfortne zariadené, nájdete tam všetko, čo potrebujete. Veľká obývačka s klimatizáciou, ktorá občasne „blbne“ a dve izby. Nechýbajú hrnce ani príbory, chatky majú čisté prezlečenie a deky. Na strávenie  troch dní v chatke to úplne stačilo – pretože presne toľko sme sa v Port Grimaud zdržali. Obrovský kemping sme za tie dni ani nestihli celý prejsť. Pamätám si, že kempingy v Chorvátsku boli rozlohou oproti tomuto nič. Veľmi príjemné prostredie a teploty sa šplhali na 23 stupňov, čo síce nebolo na kúpanie, jedine pre otužilcov, ale nám to neprekážalo. Po náročnej ceste sme sa zrelaxovali a išli priamo na pláž, kde sme strávili celý zvyšok dňa. Pláž v Prairies de la Mer je piesočnatá, s teplým pieskom, tak sme sa usadili a piknikovali. Veľké vlny boli znakom toho, že azúrová voda bola studenšia a fúkal silný vietor. Sedeli sme na deke oblečení v mikinách, čo bol celkom zaujímavý zážitok. Miestnym však ľadová voda vôbec neprekážala, opaľovali sa v plavkách a našli sa aj odvážlivci, ktorí sa nezľakli vĺn a išli si zaplávať. Mali môj obdiv. Na pláži sa však dalo úžasne oddychovať. Odvšadiaľ hrala hudba z barov a fúkal parádny vietor, ktorý rozhýbal palmové listy. Milujem ten pocit.

francuzsko port grimaud

Pocit ako v Benátkach

Na druhý deň sme sa vybrali pozrieť aj okolie. Rozhodne si ho treba ísť pozrieť a nebyť len v kempingu. Išli sme sa teda prejsť do Port Grimaud. Po pláži to trvalo oveľa kratšie ako po ceste, preto odporúčam ísť po piesočnatej pláži. V Port Grimaud, mestečku na vode, bolo veľmi veľa kvalitných reštaurácií, kde sa dalo najesť a premávali tam vodné taxíky do mesta Grimaud. Tiež sa tam dalo nakúpiť veľmi veľa suvenírov v podobe magnetiek, levanduľových výrobkov, vankúšov, pohľadníc a mnoho iného. Čo sa týka suvenírov, ich ceny sú trošku vyššie ako u nás, ale dalo sa to zvládnuť. Predavači, rodení Francúzi boli veľmi milí a priateľskí. Ochotne vždy poradili s výberom. Ak ste chceli ísť na loďku, ktorá vás previezla po pobreží, bola možnosť previezť sa aj pomedzi domčeky s mostíkmi mesta. Za prítmia boli mostíky nádherne osvetlené, cítili sme sa ako v Benátkach a možno ešte lepšie. S jedlom tu bolo trošku horšie. Výber bol perfektný, výborné jedlá, ale tie ceny! Pripravte sa na to, že obed v podobe steaku a hranolčekov tu stojí 20 €. Žiadny problém. Je výhodné pribaliť si do ruksaku aj francúzsky slovník, pretože Francúzi odmietajú hovoriť po nemecky a po anglicky. Na to sú príliš hrdí. V kempingu nájdete aj obchodíky, bary a nutné potraviny.

francuzsko port grimaud

Saint-Tropez

Všetko fungovalo, bolo čisté, upratané, boli sme veľmi spokojní, pretože Francúzsko nesklamalo. Na tretí deň sme sa rozhodli, že sa pôjdeme pomotať po okolí. Necelých 20 kilometrov od nás sme na mape našli známe stredisko na riviére – Saint-Tropez. Ani sme nečakali, že nás tak prekvapí pohodlná cesta, premávka bola taká akurát. V Saint-Tropez sme zaparkovali na parkovisku trošku ďalej mimo mesta, parking bol free. Ani sme neverili, že sme v Saint-Tropez. Mesto je síce malé, ale veľmi milo nás prekvapilo čistotou, upravenosťou, malými zastrčenými obchodíkmi, kaviarňami a mnohým iným. Hneď na začiatku sme sa, samozrejme, odfotili pri známej žandárskej stanici Gendarmerie Nationale, ktorú poznáte zo seriálu o Žandárovi zo Saint-Tropez, v ktorom hlavnú rolu stvárnil Louis de Funès. Momentálne bola v rekonštrukcii. Potom sme sa vydali úzkymi kľukatými uličkami po starom meste okolo prístavu, kde sme si dali poriadne drahú zmrzlinu, nakúpili levanduľové suveníry a magnetky. Poobdivovali sme luxusné jachty zaparkované tesne pri marínach. Taktiež sme sa kochali pohľadom na značkové butiky ako napríklad Versace či Prada priamo v malých francúzskych domčekoch s typickými okenicami. Neskôr sme sa prešli starým mestom. Zavítali sme až na vrch kopca a dostali sme sa k citadele zo 17. storočia, ktorá sa hrdlo pýši na návrší v miernom lesíku. Je z nej čarovný výhľad na pláže a šíre more. Všade cítiť obrovský pokoj, asi preto, že sme tam boli mimo sezóny. Vnútri citadely sa nachádza námorné múzeum, v jej exteriéri nájdete mnohé delá. Vstupné do tejto pevnosti je naozaj symbolické – iba 3€ a študenti majú ešte aj zľavu.

francuzsko port grimaud

Keď sme zišli z citadely, dali sme si kávičku s koláčom v miestnej naaranžovanej kaviarni, v ktorej bolo všade cítiť levanduľu a vôňu kvetín. Po celom dni strávenom v Saint-Tropez sme sa vydali naspäť do nášho kempingu v Port Grimaud. Prairies de la mer odporúčame všetkým cestovateľom, ktorí sa rozhodnú tráviť pár dní v kempingu a spoznávať okolie. Boli sme sa rozlúčiť s morom a ráno sme sa vydali smerom do Talianska.