Tri  krásky Baltiku: Litva, Lotyšsko a Estónsko

V Litve, Lotyšsku aj Estónsku sme strávili niekoľko týždňov. Cesta po týchto krajinách je súčasťou našej expedície nazvanej K Gibraltáru cez Nordkapp.
 
Viac o tejto expedícii si môžete prečítať v blogu, ktorý nájdete na našej stránke  www.vistatravellers.com. Nájdete tu aj ďalšie zaujímavé informácie, naše postrehy z ciest a rozhovory so zaujímavými ľuďmi. Náš pokrok v rámci expedície, aktuálne zážitky a poznatky prinášame aj na našej FB stránke  www.facebook.com/vistatravellers.  
 
Litva, Lotyšsko aj Estónko majú turistovi čo ponúknuť. Vtesnať to všetko do jedného článku je nemožné. Respektíve by to možné bolo, ale dĺžkou by potom konkuroval románu Tolstého Vojna a mier. Aby sme vás na tieto krajiny trochu navnadili a aby ste o nich začali uvažovať ako o možných destináciách vašich letných dovoleniek, predstavíme vám z nich aspoň zopár miest, ktoré najviac oslovili nás.  

Kaunas, Litva

V súčasnosti druhé najväčšie mesto a začiatkom dvadsiateho storočia aj dočasné hlavné mesto Litvy. Získa si vás svojou jedinečnou architektúrou. Nájdete tu nielen stredoveké skvosty, ale najmä množstvo budov postavených v štýle Art Deco. Miestami budete mať pocit, akoby zlaté dvadsiate roky ani nikdy neskončili.  
Kaunas

Kuršská kosa, Litva

Úzky pásik pevniny chrániaci pobrežie južne od mesta Klaipéda pred vetrami a vlnami Baltického mora. Očarí vás na ňom mestečko Nida ležiace takmer na hranici s Ruskom. Fakt, že jeho históriu dlhšiu dobu písalo obyvateľstvo nemeckej národnosti, okamžite spozorujete na poriadku, ktorý vás obklopí. Milé, drevené domčeky s nádherne upraveným okolím, ulice kolmé jedna na druhú. Okrem krásy stvorenej ľudskou rukou si vás toto miesto získa aj unikátnym prírodným výtvorom - 67 metrov vysokou pohyblivou pieskovou dunou Parnidis. Nájdete ju na južnom okraji mestečka Nida.  
Kursska kosa

Kuldiga, Lotyšsko

Keď toto mesto vzhliadnete na vlastné oči, nebudete pochybovať o tom, že je skutočne najstaršie v Lotyšsku. Rázovité drevené domy, uličky, parčíky - Kuldiga si vás získa svojou osobitou krásou. Ak sa v nej ocitnete počas sparného letného dňa, neváhajte sa s miestnymi vykúpať v rieke Venta. Prírodné kúpalisko sa nachádza len niekoľko metrov nad najširším vodopádom Európy Ventas Rumba. Z vody budete mať výborný výhľad na ďalší unikát mesta - tehlový most postavený v roku 1874, jeden z najdlhších svojho druhu v Európe.  
Kuldiga

Riga, Lotyšsko

Pulzujúca metropola Lotyšska, najväčšie mesto Pobaltia. Žije v nej viac ako milión ľudí a tomu zodpovedajú aj možnosti, ktoré svojim návštevníkom ponúka. Lenže takéto metropoly spravidla priťahujú davy turistov. Ak sa davom radšej vyhýbate a aj na cestách si lepšie vychutnáte tiché miesta, máme pre vás pár tipov. Zatnite na chvíľu zuby, obzrite si pamätihodnosti Starej Rigy a potom sa vyberte cez most Akmens na priehradu AB Dambis. Piknik s výhľadom na dominantu Rigy - most Vanšu a so starým mestom ako na dlani je neopakovateľným zážitkom, ktorým sa navyše nemôže pochváliť každý.  
Riga
Ak sa radi pozeráte na krásu a radi obdivujete architektúru, neobíďte štvrť Art Nouveau. Okrem toho, že si na chvíľu vydýchnete od preľudneného centra Starej Rigy, ocitnete sa uprostred zlatých dvadsiatych rokov minulého storočia. Neostaňte však iba pri obdivovaní fasád domov, podíďte aj k vchodovým dverám a cez okienko nazrite dovnútra. Čo uvidíte, sa vám určite zapáči.  
Pre tých, čo radi ostávajú nad vecou, máme v Rige dobrý tip. Prevezte sa k televíznej veži. Za symbolických 3,70 eur sa budete môcť vyviezť na vyhliadkovú plošinu vo výške 97 metrov. Odtiaľ budete mať celé mesto ako na dlani.  

Turaida, Lotyšsko

Múzejný komplex v Turaide ponúka svojim návštevníkom skutočné poklady. Asi najoriginálnejšie spracovaná expozícia venovaná životu, živobytiu a životnému štýlu Livónov - pôvodných obyvateľov dnešného Lotyšska. Veľa sa dozviete aj o histórii stredovekého hradu, ktorý je súčasťou múzejného komplexu. Na rozlohe niekoľkých desiatok hektárov nájdete aj park s dielami celej skupiny významných lotyšských sochárov, v ktorých spracovali tématiku lotyšských ľudových piesní. Nachádza sa tu aj statok so zachovanými hospodárskymi a obytnými budovami. Na návštevu tohto miesta si rozhodne naplánujte jeden celý deň. Garantujeme vám, že nudiť sa tu nebudete a odchádzať budete plní zážitkov a dojmov.  
Turaida

Tartu, Estónsko

Nepoznáme žiadne iné mesto, ktoré by bolo s dejinami národa a celej krajiny tak prepojené ako starobylé univerzitné mesto Tartu. Nelámte si hlavu nad vlastným itinerárom obhliadky mesta. Pokojne sa vyberte po trase odporúčanej v mapke, ktorú dostanete v turistickom informačnom centre. Prostredníctvom prechádzky po Tartu spoznáte nielen mesto samotné, ale aj najdôležitejšie míľniky histórie krajiny a zoznámite sa s jej najvýznamenjšími osobnosťami.  
www.visittartu.com  
www.visitestonia.com  
Tartu

Saaremaa, ostrov, Estónsko

Bol by hriech ocitnúť sa v týchto končinách a nezavítať na ostrov Saaremaa. Nás zaujal krásou prírody, ale aj rázovitosťou dediniek. Najviac nás očarila stará rybárska osada Tagaranna. Čas akoby sa tu zastavil. Domce postavené v tradičnom štýle lemujú pobrežie a od nich je to už len kúsok k strmým pieskovcovým útesom. Ďalší unikát nájdete v dedinke Angla. Drevené mlyny, ktoré stoja akoby na stračacej nôžke a v prípade potreby ich možno otáčať podľa toho, ako vietor fúka. V miestnom múzeu je sústredených hneď niekoľko takýchto mlynov, pričom jeden z nich je ešte stále funkčný.
www.visitsaaremaa.ee  
www.saaremee.ee    
www.visitestonia.com  
Saaremaa

Tallinn, Estónsko

Tallinn je krásne historické mesto. My sme mali to šťastie, že sme sa v ňom ocitli v prvej polovici júla. Už tradične tu v tomto termíne usporadúvajú Hanzovné dni. Ide o festival prezentujúci život v stredoveku. Stánky s tradičnými výrobkami, predajcami v dobových kostýmoch, ukážkami tradičných remesiel alebo starých výrobných postupov, ochutnávkami tradičných pokrmov, koncertmi stredovekej hudby - to všetko je súčasťou festivalu. Mestu pridáva neopakovateľnú atmosféru a jeho návštevníkom pripraví nezabudnuteľné zážitky.
Ak sa Staré mesto po zakotvení veľkých výletných lodí v prístave trochu preplní, netreba z neho hneď utekať. Stačí sa zamotať do vedľajších uličiek a/alebo si v jednej z originálnych kaviarní dať kávu a koláčik. Alebo pivo.  
Tallin
 
Nech sa už v rámci Pobaltia vyberiete kamkoľvek, určite neoľutujete. Je rovnako krásne v zime aj v lete. Ale v lete si z výletu do Pobaltia môžete urobiť plnohodnotnú letnú dovolenku - krásnych pláží je tu nadostač. Navyše tu vďaka dlhým letným dňom stihnete zažiť, okúsiť a uvidieť oveľa viac.