7 lokalít, ktoré by ste nemali vynechať pri návšteve Pobaltia

Pobaltie – tak blízko a zároveň tak ďaleko... Estónsko, Lotyšsko a Litva. Tajomný kus Európy opradený mnohými legendami a u nás možno ešte trochu stále zaznávaný v zajatí predsudkov. A pritom tak nádherný! Pobaltské krajiny síce sú rozlohou malé, ale každá na svojom území skrýva historické aj prírodné bohatstvá. Ak sa niekedy rozhodnete Pobaltie navštíviť, určite nevynechajte nasledujúce miesta.

Staré Mesto, Tallinn, Estónsko

Hlavné mesto Estónska – Tallinn je jedným slovom - nádherné. Je to mesto, ktoré má jedno z  najlepšie zachovaných stredovekých centier. Návšteva historických pamiatok zapísaných v  svetovom dedičstve UNESCO je jedným z  hlavných turistických magnetov pri návšteve Estónska. Pri potuľkách po centre Tallinu, takmer na každom kroku nájdete storočné budovy. Prechádzku si spravte celkom určite aj na kopec Toompea, ktorý poskytuje nádherný výhľad na staré mesto. A  ak navštívite vyhliadkovú plošinu Kohtuotsa, uvidíte aj moderné mesto za ním. Atmosfére v uličkách Tallinu je skutočne neopakovateľná, náchádza sa tu množstvo pivárni, reštaurácii ale aj tichých uličiek, kde si môžete vychutnať romantické chvíle.
Tallin

Pärnu, Estónsko

Približne dve hodiny jazdy od Tallinnu leží ďalšie významné mesto Estónska, Pärnu. Toto prímorské mesto je kombináciou pobrežného letoviska a  historických pamiatok, čím má skutočne jedinečný pôvab. Mesto Pärnu bolo založené v  13. storočí a  v  stredovekom období zohrávalo veľmi dôležitú úlohu. Či už máte chuť na kultúrnu exkurziu alebo jednoducho na oddych, Pärnu skutočne stojí za to.

Stará Riga, Lotyšsko

Lotyšská Riga bola v  roku 2014 vyhlásená ako Európske mesto kultúry. Jej program kultúrnych podujatí bol a  stále je naozaj veľmi bohatý, avšak medzi najkrajšie atrakcie patrí rozhodne stará časť mesta. Leží na rieke Daugava, ktorá je historickým aj geografickým srdcom mesta. V úzkych uličkách Rigy cítiť vplyv stredoveku, kedy bola táto časť veľmi dôležitým prístavom. Do očí udrie nádherná architektúra, najmä katedrála, palác z  bieleho kameňa či Dom Čiernohlavcov.
Riga

Dom Čiernohlavcov, Lotyšsko

Dom Čiernohlavcov bol pôvodne postavený v  roku 1334 pre slobodných obchodníkov na dnešnom Radničnom námestí v centre Rigy. Táto významná budova bola počas druhej svetovej vojny v roku 1941 vážne poškodená a o sedem rokov neskôr ju Sovieti dokonca úplne zbúrali. V  roku 2001 bola však nanovo postavená podľa vernej historickej kópie pri príležitosti 800.výročia založenia mesta. A  tak si dnes môžeme vychutnávať aj tento historický poklad. Na príklade Lotyšska vidno, že významné historické pamiatky skutočne môžu vstať z popola. Žiaľ, u nás vec nemožná...

Hora krížov, Litva

Obľúbené pútnické miesto s  názvom „Hora krížov“ - Križiu Kalnas je jednou z  najunikátnejších litovských atrakcií. V turistických sprievodcoch ho často nazývajú aj ako „litovská Mekka“. Aj keď sa v  názve spomínajú kríže, na tomto mieste nenájdete tradičné cirkevné pomníky. Kríže, ktoré sa tu nachádzajú v obrovskom množstve a rôznych veľkostí, sem umiestňujú pútnici a dnes už aj turisti. Od miestnych obchodníkov so suvenírmi si kríže samozrejme môžete aj kúpiť a položiť ich k ostatným. Horá Krížov sa nachádza 2 kilometre od mesta Šiauliai  v severnej Litve a jazdí sem denne množstvo autobusov.
Hora Krizov, Litva

Gate of Dawn (Brána úsvitu), Litva

Litovské hlavné mesto Vilnius je naozaj nádherným mestom a  domovom niekoľkých úžasných atrakcií – jednou z  najkrajších je rozhodne Gate of Dawn. Táto brána je jednou z  najobľúbenejších mestských pamiatok. Pochádza zo 16. storočia a  je jedinou zachovalou bránou zo všetkých, ktoré kedysi chránili mesto. V  súčasnosti sa táto brána stála svätyňou, ktorá je jednou z  najnavštevovanejších v  meste. Kaplnka v tejto bráne je domovom obrazu Panny Márie, Matky milosrdenstva, o  ktorej sa hovorí, že má zázračné schopnosti – aj to je jeden z  dôvodov prečo je toto miesto tak veľmi cenené.
Gate of Dawn, Litva
 
Krásnych miest a lokalít je v Pobaltí oveľa viac. Všetky však vymenovať v našom článku nemôžme. A preto sa s nimi podeľte s ostanými aj vy v Komentároch...