Lyzovačka v Kappl, See a Galtür

Takto k záveru sezóny, sa mi podarilo absolvovať lyžovačku v údolí Paznaun. Ak ste tam niektorí boli, tak tipujem, že  v Ischgli, že? Ako som zisťoval zo svojho okolia, toto je najčastejšia destinácia. To sa ani nečudujem, je to v tomto údolí najväčšie stredisko aj čo sa týka zjazdoviek, podnikov aj ubytovacích kapacít. My sme si teraz ale dali jazdy v strediskách Kappl, See a Galtür, nachádzajúcich sa v okolí tejto slávnejšej obce.

Paznaun

A  stálo to za to. Jednak je tu väčší kľud. Je pravda, že v mojom prípade to nie je práve faktor, ktorý by som vyhľadával, ale nemôžem za to, že množstvo kamarátov si už založilo rodinu a to dokonca niekedy aj... s deťmi. A pre nich je to asi väčšia slasť mať večer trochu oddych.

Rakusko

Galtür

Tak napríklad Galtür, stredisko za Ischglom k záveru doliny, je stredisko očarujúce nielen prostredím, ale aj množstvom výbehu. Z týchto troch, ktoré sme pozreli má zjazdoviek najviac, asi 60 km. Na severozápade od strediska je vodná nádrž, ktorá zásobuje údolie aj vodou na technický sneh, ale každopádne je na ňu krásny pohľad, keď si to striháte dolu svahom.

rakusko

Okrem toho sa tu napríklad nachádza aj park na bouldering. Pre malých aj veľkých, rôzne obtiažnosti, čiže čo nám rozprávali miestny naozaj sa tu vyblbne každý. Čo samozrejme v zime nie je až také lákadlo, ale tak dá sa sem prísť aj v lete, všakže… Na leto tu majú Silvretta Card all inclusive, ktorú dostanete už pri ubytovaní a tú ste schopný využiť na množstvo aktivít v údolí, vrátane verejnej dopravy na presun.

Kappl

A potom je tu Kappl. Ten ma asi najviac pobavil svojou pripravenosťou pre ľudí menšieho vzrastu, prezývaných deti. Tá cieľová skupina sú fakt tí úplne najmenší, ktorí sa chcú naučiť čo je to lyža a ako si s ňou neublížiť. Z obce sa vyveziete lanovkou a tam vás čaká park pre deti Sunny Mountain Erlebnispark. Dominuje tomu hlavná budova s reštauráciou a škôlkou. Áno, presnee! Keď tak sa vám o špunta postarajú v školke a vy si môžete lyžovať. A cenovo to vychádza na nejakých 44 eur na týždeň… To mi príde ako slasť. A to nemám deti.

rakusko

No a na výcvik tam majú svojho maskota, ktorý ich bude prevádzať celým areálom. Niekoľko svahov s dvoma krytými dopravníkovými pásmi a pred budovou je napríklad aj zimný kolotoč. A popri samotných zjazdovkách v okolí sú vykopané menšie trasy, ktoré majú decká učiť v praxi prenášať váhu, správne odpružovať v kolenách a podobne. Čiže škola hrou, čo rozprával aj samotný inštruktor. Snažia sa udržať pozornosť detí tým, že im stále dávaju rôzne podnety, príbehy a výzvy a tým ho čo najviac zaujať počas celého procesu.

See

No a na záver je See. Tam sa jednak dá využiť okrem lyžovania aj korčuľovanie na jazere, ale pre mňa ako vyznávača horských scenérií asi najviac zaujal tento krásny bar. No uznajte… nechutil by vám ten schnapps v takomto prostredí?

rakusko

Záver

A v každom z tých stredísk je samozrejme slušná možnosť vybehnúť si aj mimo zjazdovku na trošku panenského sniežiku. Čo sa tohto týka, tak všetky tri strediská mali slušné množstvo rôznych kategórií obtiažnosti. Či už úzke žľaby vo vyšších pasážach, alebo vychutnávacie široké svahy nižšie aj s výhľadom.

rakusko

Jednoducho kvalitná lyžovačka. Za ten čas, čo sme tam strávili sme zažili asi všetky druhy počasia.. snehovú metelicu, dážď, hmlu, vietor, slnečné azúro, oblačno a polooblačno.. ale lyžovanie som si tam užíval v každom z nich. No dobre, až na dážď. V deň keď pršalo to asi najlepšie zhodnotil taxikár cestou na svah: No, ľudia v Ischgli na dnes očakávali zlé počasie, tak sa včera strhla v dedine párty. Teraz je celé stredisko prázdne a všetci dospávajú…