Ako prežiť v púšti - prvá časť

Nedostatok vody, intenzívna horúčava, oslabujúca páľava slnka i nedostatok potravy – to sú len niektoré z problémov, ktoré budete musieť riešiť, ak sa nedobrovoľne ocitnete v púšti. Zopár rád, ako nepodľahnúť panike a nájsť i v nehostinnej oblasti to, čo telo potrebuje, vám možno raz pomôže prežiť.

 
Cestovanie v púšti je mimoriadne riskantné. Kým počas dňa vás môže v postupe zastaviť úmorná slnečná horúčava, pri pochode v noci zase zradnosť terénu. Najmä pri prechode skalnou či kopcovitou púšťou hrozí nebezpečenstvo prehliadnutia hlbokých brázd v pôde, trhlín, do ktorých môžete ľahko spadnúť.
 

Základné pravidlá pohybu v púšti

 
Tieto pokyny vychádzajú z predpisov americkej námornej pechoty:
 
1. Chráňte sa pred poludňajším slnkom. Pochodujte v čase, kedy sú účinky slnka miernejšie.
2. Nechoďte bez cieľa. Usilujte sa ísť smerom k ľudským obydliam, k pobrežiu, ceste alebo chodníčku, či k vodnému zdroju.
3. Vyhýbajte sa sypkému piesku a náročnému terénu, aby ste sa neunavili.
4. Pri piesočnej búrke si ľahnite na bok, chrbtom k vetru, zakryte si tvár a usilujte sa zaspať. Piesočná búrka vás nezasype, nemusíte sa báť.
5. Úkryt si hľadajte na záveternej strane kopcov.
6. V púšti sa zdá, že všetky predmety sú bližšie ako v skutočnosti, preto vlastné odhady vzdialenosti násobte troma.
 
 

Orientácia

 
V noci sa orientujte podľa hviezd a mesiaca, vo dne použite kompas či orientáciu podľa výrazných útvarov v krajine (napr. skalný blok). Sledujte chodníčky zvierat s nádejou, že povedú k rieke alebo k zdroju vody. Piesočné búrky spôsobujú totálnu dezorientáciu, pretože zničia, pomenia výrazné body. Preto si ešte pred ňou vyznačte smer, ktorým pochodujete, napr. žrďou. Spliesť vás môžu aj fatamorgány, ktoré sa objavujú najmä v najväčšej horúčave.
 

Vhodné oblečenie

 
Musí vás chrániť pred slnečnými lúčmi, horúčavou, pieskom i hmyzom. Nikdy neodhadzujte nijakú súčasť oblečenia. Nevyhŕňajte si rukávy. Svetlé a voľné oblečenie znižuje vlhkosť, ktorá sa tvorí medzi telom a oblečením, čo obmedzuje potenie a ochladzuje telo. Biely odev odráža slnečné svetlo, tmavý ho pohlcuje.
 

Ako si chrániť oči

 
Najlepšie slnečnými okuliarmi, no ak ich nemáte, tak si ochranu očí vyrobte improvizovane – z látky alebo kôry, do ktorých si vyrežete malé otvory pre oči. Oslňujúci odraz slnečných lúčov od pokožky redukujte tým, že si pod oči nanesiete sadze z ohniska.
 
 
V druhom pokračovaní si povieme, ako nestratiť tekutiny, ako nájsť vodu a potravu.