Taliansko v skratke

„Bella Itália" - tak označujú temperamentní Taliani svoju vlasť. Vystihujú tým pestrú zmes mora, slnka, ľudí, hôr, historických pamiatok a kaviarní, ktoré na vás čakajú na Apeninskej čižme doslova na každom kroku.

V letnom období sú najnavštevovanejšie pobrežia oboch morí, Ligúrskeho i Jadranského. Na Jadrane patrí medzi najvyhľadávanejšie lokality Palmová riviéra v strede Talianska, asi sto kilometrov južne od Ancony, v okolí mestečka San Benedetto del Torro. Mestečko bolo založené už v 9. storočí, čo podporuje starobylý ráz tejto lokality. Palmy, ktorých je tu viac ako sedemtisíc, zase vytvárajú obraz s trochu exotickým nádychom. V blízkosti Palmovej riviéry vyrástli postupne ďalšie centrá, ktoré v ničom nezaostávajú. Martinsicuro, Alba Adriatica, Tortereto Lido a jedno z najnovších stredísk Villa Rosa, kde môžete stráviť dovolenku v tichšom prostredí. Iba 600 kilometrov od Slovenska sa nachádza ďalšie centrum turistiky na plážach severného Jadranu - Bibione, vzdialené 80 kilometrov od Benátok.

Táto časť talianskeho pobrežia je známa predovšetkým dlhými piesočnatými plážami s mierne klesajúcim dnom. Bibione zaznamenalo v posledných rokoch prudký rozvoj, v stredisku sa nachádzajú termálne kúpele, blízko sú krásne mestá ako Verona, Padova a hádam nikto si nenechá ujsť výlet do romantických Benátok. Na opačnej strane pobrežia, západne od historického Janova sa začína Talianska riviéra s centrom v obľúbenom meste svetovej smotánky - San Reme. Cenovo prijateľnejšia pre našich turistovje určite oblasť Kalábrie v južnej časti pobrežia Tyrrhenského mora.

Rázovitá Sicília – Elba a Syrakúzysard_3

Taliansko, to sú však aj rázovité ostrovy s vlastným životným rytmom. Tými najvyhľadávanejšími sú historická Sicília a hornatá Sardínia. Na Sicílii vás okrem priezračného mora zaujme aj krása a tajuplnosť vnútrozemia, korunou čoho je najväčšia činná sopka Európy - Elba. Obísť by sté však nemali ani staroveké Syrakúzy, stredoveké mesto Taormina alebo vulkanické Liparské ostrovy. Saŕdínia pripomína orlie hniezdo pyšne sa týčiace nad hladinou mora. Kontrast strmých hôr a tyrkysových vln je tu skutočne veľmi výrazný. Najmä na východnom pobreží pri mestečku Cala Golone je viacero pláží, na ktoré sa dá dostať iba loďou. Atmosféru ostrova dopĺňajú roztrúsené pozostatky starej nuragskej civilizácie, vytvorené pôvodným obyvateľstvom v 18. až 2. storočí p. n. I. Na talianskych mestách je zaujímavé, že každé z nich má vlastnú atmosféru a kolorit. Zoberme si len antické centrum Ríma s množstvom úžasných pamiatok, elegantnú a výstavnú Florenciu, úzke uličky Neapola v tieni Vezuvu, pompézne Miláno, hrdý Turín alebo hlavné mesto barbarských kráľov Ravennu. Taliansko je plné kontrastov a prekvapení a určite stojí za návštevu...

Foto: Jozef Terem