Kaprun - Zell am See

Dve horské mestečká obklopené Alpami, 130 kilometrov do hladka upravených zjazdoviek, viac ako 50 lanoviek a navyše ľadovec, na ktorom sa dá lyžovať aj uprostred najhorúcejšieho leta - Kaprun - Zell am See.

To je základná charakteristika tohto európskeho športového regiónu, ktorý patrí na Slovensku zo všetkých rakúskych lyžiarskych destinácií k najobľúbenejším.

Kitzsteinhorn - na lyžiach po celý rok

Ako napovedá názov regiónu, tvoria ho dve oblasti, pomenované podľa mestečiek, z ktorých vyrážajú lyžiari na svahy. V cene permanentiek je zahrnutý aj skibus medzi oboma, takže si môžete vybrať, kde strávite svoj lyžiarsky deň. Je prirodzené, že každého to bude najprv ťahať na ľadovec. Štartovacia stanica sústavy lanoviek, ktorá vás naň vyvezie, je v údolí tesne nad mestom Kaprun. Hneď na prvý pohľad zaujme nová kabínková lanovka Gletscherjet 1, visiaca nie na jednom, ale na dvoch lanách. kaprun1„Je to v súčasnosti to najlepšie, čo trh ponúka a vďaka ďalšej modernizácii momentálne prevádzkujeme najdrahšiu sústavu lanoviek v horách vôbec," vysvetľuje šéf regiónu Kaprun - Zell am See Hans Wallner. „Novú lanovku sme postavili päť mesiacov po požiari predošlej, ku ktorému došlo v novembri 2000.

Museli sme to urobiť, veď pri ňom zomrelo 155 ľudí a tak sme celému regiónu opäť chceli vrátiť dôveryhodnosť a lyžiarom ponúknuť maximálnu bezpečnosť. V turistickom ruchu je zamestnaných až 90 percent všetkých obyvateľov z blízkeho okolia, táto tragédia nami poriadne otriasla. Hororové vízie o tom, že návštevnosť regiónu na niekoľko rokov prudko poklesne sa našťastie nepotvrdili. Už nasledujúcu zimnú sezónu k nám prišlo toľko lyžiarov ako obvykle a sezóna 2003/2004 bola turisticky najsilnejšia v celej histórii," hovorí šéf strediska Kaprun.

Samotný ľadovec Kitzsteinhorn dostal pomenovanie po najvyššom vrchu tejto oblasti vysokom 3203 metrov. Sústava kotiev (lanovky tú pre častý silný vietor nemohli postaviť) vás vytiahne až do výšky 3030 metrov na Gipfelstation. Ak je pekne, pohľad na Alpy je až gýčový, vidieť sa dá aj najvyšší vrch rakúska Grossglockner (3798 m). Užije si každý. Snoubordisti majú mimo najväčšieho ruchu vytvorený park so snehovými prekážkami, široké a nie veľmi strmé svahy sú vľúdne aj ku slabším lyžiarom. Tí lepší si môžu trúfnuť na jazdu od najvyššie položeného miesta (Gipfelstation) do najnižšieho Häuslalmu, ale po piatich kilometroch jazdy budú isto potrebovať oddych. Pravú silu tohoto miesta však lyžiar ocení zrejme až v lete. Keď je príroda v údolí rozkvitnutá a po svahoch sa preháňajú trénujúci profesionálni lyžiari, vtedy je lyžovačka na Kitzsteinhorne to pravé, orechové.

S turistickým ruchom "spolupracuje" aj jazero

Keď sa nabažíte ľadovca, môžete si vyskúšať svahy v okolí Schmittenhöhe (2000m). Lanovkami z Zell am See sa dostanete až na samotný vrchol kopca. Z dvojtisícovej výšky sa dá spustiť až do výšky 700 metrov na morom, po štvorkilometrovej čiernej zjazdovke. Extrémisti si môžu porovnať svoje schopnosti na hladučkej trati pre rýchlostné lyžovanie, no páčiť sa tu bude všetkým vekovým a výkonnostným kategóriám. Výhodou je, že tu býva menej ľudí ako na neďalekom kaprunskom ľadovci. A čo tak umenie na svahu?

Pod Schmittenhöhe sa dá vidieť aj najväčší európsky umelecký priestor vytvorený v prírode. Galériu na zjazdovke tvorí 27 veľkých sôch vytvorených zo smreku. Srdcom celého strediska je mestečko Zell am See, ktoré leží pri známom Zellerskom jazere. To akoby spolupracovalo s ľuďmi čo sa točia okolo turistického ruchu. V zime zamŕza, dá sa na ňom bezpečne korčuľovať, hrať hokej a curling, v lete sa zohreje na príjemných 24 stupňov a dá sa v ňom kúpať. Vďaka ekologickým technológiám, ktoré sa v jeho okolí povinne používajú, sa voda z neho dá priamo piť.

Ako ísť autom?

Z Bratislavy je to necelých 500 km po trase: Bratislava - Viedeň - Linz - Salzburg - Lofer Kaprun - Zell am See.