Život Slováka v kanadskej divočine

„Už viem, ako chutí život v buši. Tá chuť sa človeku nepreje,“ napísal na konci svojej knihy Martin Notbúk Šóš. Rodáka z Tatier odmalička lákal život severoamerických Indiánov. A tak sa vybral do malej dedinky Mayo uprostred divočiny, ktorá sa mu stala druhým domovom.

„Som wranglerom na Yukone, ktorý je rozlohou desaťkrát väčšou ako Slovensko a len s okolo tridsaťtisíc stálymi obyvateľmi. Žijem uprostred divočiny a plním si chlapčenské sny,“ píše Martin o svojej ceste do kanadskej divočiny. (Yu)konský zápisník je lahôdka pre tých, čo majú radi prírodu, divočinu a dobrodružstvo. Martin Notbúk Šóš  si založil zápisník a písal. Našťastie, lebo to čo zažil, sa nielen dobre číta, ale je to aj podnetné a inšpiratívne.

Živil sa ako wrangler, traper, či tesár

Dokonca bol aj IT konzultantom indiánskej vlády. Vyše roka strávil so psím záprahom na samote hlboko v buši. Toto je jeho zápisník, správa z cesty za naplnením chlapčenského sna. Jeho kniha je vzácnym a autentickým pohľadom na prácu wranglerov (pastierov koní) na kanadskom Yukone i na medziľudské vzťahy v prostredí, v ktorom „čo sa pohybuje príliš rýchlo, neprežije“.

Prečítajte si úryvok z knihy (Yu)konský zápisník: Yukon je to pravé miesto, kde človek nájde slobodu pre svoje telo i myseľ. Územie s rozlohou desaťkrát väčšou ako Slovensko a len s okolo tridsaťtisíc stálymi obyvateľmi poskytuje dostatok priestoru pre dušu hľadajúcu pokoj. Stačí si v hlavnom meste Whitehorse nakúpiť a vyraziť ktorýmkoľvek smerom. Kamkoľvek, napríklad do Mayo, typickej yukonskej komunity. Tento bývalý uzol historickej striebornej banskej cesty so súčasnými približne štyrmi stovkami obyvateľov je priam balzamom na zahltené zmyslové receptory človeka z veľkomesta.

Stretával som stále viac ľudí so silným putom k yukonskej divočine. Domáci ju neoznačovali inak ako buš. Nemohol som sa nasýtiť ich príbehov. Aj ja som túžil zažiť podobnú spriaznenosť s prírodou. Buš ma vôňami príbehov týchto ľudí začal pokúšať. Len som nevedel, kde a ako začať. Dúfal som, že narazím na niekoho, kto mi pomôže otvoriť zázračnú bránu divočiny, vpustí ma dnu a bude mi sprievodcom. Predstavoval som si hrdinov z kníh Karla Maya a Jacka Londona, ako ma uvedú do svojho sveta. Najväčšie nádeje som vkladal do Indiánov. No krátky pohľad do ich súčasného života ma zobudil z mojej romantickej predstavy.