Rybárska osada v Peggys Cove

Peggys Cove je malá vidiecka a rybárska komunita nachádzajúca sa na východnom atlantickom pobreží v zálive St. Margaret necelých 50km od Halifaxu.

Táto malá komunita má teraz okolo 50 stálych obyvateľov žijúcich z rybárstva a turistického ruchu. Peggys Cove je chránené územie za účelom ochrany unikátnej prírodnej krásy, charakteru a atmosféry krajinného územia. Je jedným z najviac navštevovaných miest v Novom Škótsku. Pri mojom pobyte na Novom Škótsku preto moja prvá poznávacia cesta viedla na toto miesto.

História

Atlantické pobrežie Nového Škótska juhozápadne od Halifaxu  je posiate početnými malými rybárskymi osadami. Ich mená sú odvodená podľa jednotlivých zálivov. Peggy je prezývka pre Margitu, čiže podľa zálivu v blízkosti ktorého sa nachádza. Dedinu založilo šesť vysťahovaleckých rodín z Nemecka v roku 1811 a najviac obyvateľov mala v roku 1900, okolo 300. Osadníci sa živili rybárstvom alebo i farmárstvom tam kde bola úrodná pôda. Na pastvinách chovali dobytok. V čase najväčšieho ekonomického rozmachu si postavili školu, kostol, obchod, závod na konzervovanie krabov a výrobňu člnov všetkých veľkostí pre potreby rybárov blízkeho okolia. Cesta stáčajúca sa okolo malých a väčších drevených domov a ostatné stavby svojou malebnosťou dotvárajú farebný kolorit osady. peggys_island_1Dominantou osady je však maják ktorý sa stal charakteristickým pre celé Nové Škótsko. Terajší maják je stále aktívny v sieti majákov Kanadskej pobrežnej stráži. Prvý maják na Peggys Cove bol postavený v roku 1868, bola to drevená stavba s majákom na streche. Obsluha každý večer zapaľovala petrolejovú lampu označujúcu vstup do zálivu St. Margaret. Maják bol zničený hurikánom Edna v roku 1954. Terajší maják bol postavený v roku 1914, je to železobetónová 15m vysoká stavba s osemuholníkovou základňou zafarbená na bielo s červenou lucernou pre vlastné svetlo majáku.

Maják je postavený na rozsiahlom žulovom masíve vystupujúcom z pobrežných skál. Vzhľadom na polohu a priemernú nadmorskú výšku 10m je osada ohrozená vlnami morskej voda hlavne pri búrkach. V roku 2003 boli ťažko poškodené cesty a niektoré domy pri hurikáne Juan a naposledy pár dní po mojej návšteve v auguste 2009 pri hurikáne Bill. Ako som sa dočítal v tlači vlny zničili rodinný dom, predajňu darčekov a ťažko poškodili vlnolamy. Bol som vo vnútrozemí, rodinný dom sa otriasal  a v blízkom lese vyváľalo zopár stromov.

Turistika

Ľudia objavili krásy Peggys Cove s rozvojom cestnej infraštruktúry. Teraz je Peggys Cove jednou z najrušnejších turistických atrakcií v Novom Škótsku. Rybári sa naďalej živili a živia lovom krabov avšak po 2. svetovej vojne začala v ekonomickom ponímaní turistika prevládať nad rybárstvom.

Obecné zastupiteľstvo i provinčná vláda má prísne regulatívy pre rozvoj osady za účelom zachovania súčasného stavu a obmedzenia nových civilizačných vplyvov. Pri päte majáku je situovaný najmenší poštový úrad Kanady. Cez turistickú sezónu slúži ako dedinský poštový úrad, kde si návštevníci môžu kúpiť pohľadnice, listy a poslať do sveta so špeciálnou pečiatkou pošty z Peggys Cove. Miestny prístav tvorí malá zátoka s úzkym hrdlom do zálivu St. Margaret. V prístave kotvia rybárske loďky miestnych rybárov ako aj malé lode, ktoré privážajú turistov až z Halifaxu. peggys_islandVýchodné pobrežie Nového Škótska v lete obmýva studený Labradorský prúd smerujúci na juh do trópov, v zimnom období zasa prúdi opačným smerom teplý Golfský prúd ovplyvňujúci klímu i v severnej Európe. Tieto prúdy prinášajú do zálivu St. Margaret nezvyčajné živočíšne druhy z Arktídy alebo trópov. Turisti môžu v zálive obdivovať i veľryby, delfínov alebo korytnačky. Niekoľko krát ročne sa stáva, že nepozorných alebo zvedavých turistov  na more a morské živočíchy morské vlny zmáčajú alebo dokonca spláchnu a oni sa utopia.

Príliv a odliv kolíše v priemere 1,5 až 2m, čo však nie je nič oproti prílivu a odlivu v zálive Fundy na západnom pobreží Nového Škótska. Výška prílivu a odlivu sa bežne pohybuje 10-12m, ale som sa dočítal v literatúre, že výška odlivu a prílivu dosahuje tam až 21m.

Zaujímavým momentom v prehliadke osady je  vytesaný do skaly relief Rybári od autora W.E. de Gartheho, miestneho maliara a sochára. Relief zobrazuje postavy 32 rybárov, ich ženy a deti pod krídlami strážnych anjelov. Pri odbočke cesty do Peggys Cove sa nachádza pamätník obetiam leteckého nešťastia švajčiarskej leteckej spoločnosti Swissair let 111. Lietadlo McDonnell Douglas na linke New York JFK–Ženeva dňa 2.septembra 1998 havarovalo a spadlo do zálivu St. Margaret. Všetci cestujúci a posádka zahynuli v počte 229 osôb.   O príčine som sa dozvedel z televízneho dokumentu stanice Discovery Channel, bolo to prehriatie elektroinštalácie od preťaženej siete od notebookov a videohier pasažierov a následný požiar v pilótnej kabíne. Otec jednej obete -švajčiarskej pasažierky vo Švajčiarsku predal obchod a presťahoval sa na Peggys Cove, zvyšok svojho života chce prežiť vedľa miesta, kde skončila jej pozemská púť.