Terchová, čo zažiť v rodnom kraji Jánošíka

Terchová a okolie je zrejme najvychytenejšia turistická oblasť Malej Fatry. Pričom je určite jednou z najpopulárnejších na Slovensku vôbec. Dôvodom sú bohaté možnosti na turistiku, cyklistiku, lyžovačku ale aj ľudové zvyky a tradície.

O Terchovej toho už bolo popísané veľa, nebudeme teda len opakovať staré známe informácie. Skúsme sa na Terchovú pozrieť očami bežného turistu - návštevníka a priblížiť, čo by tu mohol, či lepšie povedané mal zažiť behom jedného víkendu. Či už z pohľadu prírodných krás, kultúry ale aj gastronómie.

Túra na Rozsutce od hotela Diery

Keď si povieme Terchová alebo Vrátna dolina, automaticky sa na myseľ tisne buď turistika, alebo lyžovanie. Nakoľko zimná sezóna už skončila, pozrime sa na túto tému očami turistu. Prírodným symbolom celého okolia sú celkom určite Veľký a Malý Rozsutec. Na tieto dva kopce vedie parádny turistický chodník od hotela Diery.

Poďme ale ďalej na túru. Cesta vedie cez náučný chodník Diery a hneď prvých niekoľko minút je na zahriatie príjemným dobrodružstvom. Cesta vedie postupne pomedzi strmé skalné steny uzučkým chodníkom a cez mosty, pod ktorými preteká potok. Postupne sa dostanete do sedla Medzirozsutce a odtiaľ buď na Veľký alebo Malý Rozsutec. Vrátiť sa môžete späť alebo z Veľkého Rozsutca zísť na druhú stranu do dediny Štefanová.

Hrebeňovka na Chleb

Druhou možnosťou na parádnu turistiku je krátka hrebeňovka od chaty Poludňový Grúň, cez Hromové, Chleb až do Snilovského sedla, kde končí kabínková lanovka od chaty Vrátna. Táto trasa sa dá pohodlne absolvovať aj opačným smerom, ak sa vyveziete lanovkou od chaty Vrátna do Snilovského sedla, prejdete sa po hrebeni a klesnete na chatu Poludňový Grúň. Ak by ste však končili pri chate Vrátna a dostanete sa do dilemy, ako sa vrátiť späť do dediny, zaujímavou alternatívou je - na kolobežke. Áno, na kolobežke. Trasa je pritom nasledovná: Chata Vrátna (spodná stanica kabínkovej lanovky) - cieľ: parkovisko pri Jednote pod sochou Jánošíka. Trasa je dlhá približne 6 km, cena za kolobežku 3,5 Eura. Kolobežky si môžete dopredu rezervovať na čísle 0905 906 244.

Prvý horský pivovar Vŕšky

Po peknej túre je, samozrejme, čas na relax. Ten si môžete dopriať v malom aquaparku Terchovec priamo v strede dediny. Je otvorený celoročne, nachádza sa tu plavecko-relaxačný bazén, detský bazén, masážno-relaxačný bazén, vaňové vírivky, fínske sauny a parná sauna.

Pekný deň je za nami, blíži sa večer a tým aj čas na posedenie a dobré jedlo. Tu nastáva príležitosť odporučiť pivovar Vŕšky. Áno, práve priamo v Terchovej sa varí od roku 2012 aj vynikajúce pivo Vŕšky. Pivo je tmavé, svetlé aj kvasinkové, pričom špecialitou je tmavá 13-tka. Pivovar sa nachádza mierne na kopci nad Terchovou, medzi novopostavenými drevenicami. Hneď vedľa mini pivovaru je reštaurácia s penziónom Vŕšky, kde si môžete buď posedieť na pive, alebo sa aj chutne naobedovať, či navečerať. Ak patríte medzi milovníkov piva, tak návštevu pivovaru vskutku odporúčam, pivo Vŕšky chutí výborne. Pričom v prípade záujmu si môžete dohodnúť aj exkurziu po pivovare.

Dobre sa najesť však môžete aj v Jánošíkovej kolibe, ktorá sa nachádza hneď vedľa hlavnej cesty. Koniec koncov, keďže sme v kraji Jánošíka, zastaviť sa v kolibe s jeho menom a odskúšať miestne špeciality by bolo viac ako vhodné. Nad kolibou je navyše aj detský vlek, ak sa sem vyberiete v zime aj s rodinou, rovno si môžete aj zalyžovať. Vychytenou miestnou špecialitou sú aj syrové korbáčiky, ktoré možno bežne kúpiť od ženičiek popri ceste najmä v susednej dedine Zázrivá. Chutia vynikajúco.

JurAJ Jánošík

Terchová je už neodmysliteľne spojená s Jurom Jánošíkom, ktorý sa narodil pri Terchovej na samote "U Jánošov". Samozrejme, v dedine sa nachádza múzeum Juraja Jánošíka. To je otvorené od utorka až do nedele v čase od 9.00 do 17.00, pričom vstupné sú 2 Eurá. V expozícii sú nainštalované dokumenty a materiály k dejinám Terchovej, ale aj k ľudovým zvykom. Z exponátov upúta pozornosť dereš, predmety používane cez fašiangy či potreby roľníckej domácnosti. A pozrieť si môžete aj náučný film o Jánošíkovi. Samozrejme, po celej Terchovej je množstvo väčších či menších sôch Jánošíka. V predajni suvenírov, v reštaurácii, na Jánošíka natrafíte prakticky všade. Drevorezba je miestnou špecialitou a v okolí je množstvo šikovných majstrov, čo robia z dreva nádherné veci. Tá najväčšia socha sa však týči na kopci nad dedinou. No nie je z dreva. Je z oceľového plechu v nadživotnej veľkosti a meria 7 a pol metra. Bola postavená v roku 1988, jej autorom je akademický sochár Ján Kulich. Tu musím úprimne povedať, že drevená socha by sa mi páčila určite viacej a zrejme by sa aj viac hodila do okolitého prostredia.

Keďže sa blížia teplé mesiace, treba zdôrazniť, že okolie Terchovej poskytuje veľké množstvo vynikajúcich cyklotrás. Spomeňme aspoň niekoľko cyklistických okruhov, ako napríklad okruh Terchová – Kysuce – Zázrivá, trasu zo Žiliny do Terchovej, blízko je Kysucká cyklomagistrála alebo okruh Terchovským chotárom. Presnejšie informácie vám poskytnú v miestnych turistických informáciách alebo mapky získate na hotelových recepciách. Ak ste už v tomto kraji, jedným zo suvenírov môže byť aj Jánošíkov dukát pre šťastie :)