Najlepšie nezvyčajné aktivity v Južnej Afrike

Južná Afrika je známa najmä kvôli potápaniu sa so žralokmi (v klietke), Stolovej hore alebo zážitkami zo Safari, ale v ponuke má toho ešte oveľa viac. 

1 | Skákanie z útesu v Crystal Pools

Prevzali sme celkom dobrý článok od dobrodruha žijúceho v Kapskom meste, kde sa podelil o niektoré úžasné a adrenalínové aktivity, ktoré sa tu dajú zažiť. Poďme sa teda pozrieť, čo nezvyčajné môžete v okolí Kapského mesta zažiť. 

Máte radi adrenalín? Pokiaľ vám nestačí stáť divokým šelmám tvárou tvár počas Safari, tak potom by ste mali určite vyskúšať skákanie z útesu.

Crystal Pools sú jedna z najkrájsnejších prírodných rezervácii v Južnej Afrike, autom len 40 minút od Kapského mesta. Nachádza sa v komplexe Boland Mountains, ktorý je dedičstvom UNESCO. 
 
Stoja teda Crystal Pools za to? Určite áno! Sami sme sa teda rozhodli, že si túto expedíciu vyskúšame. Ozbrojení turistickými topánkami, uterákom a oblečením sme sa teda vydali smerom k horám na deň plný adrenalínových zážitkov. Cesta bola nádherná, najmä kvôli modrému Pacifiku, ktorý sa ligotal pod slnkom po našej ľavej ruke.
 
“TIP: Majte oči stále otvorené a kamery pripravené - ak budete mať šťastie, tak môžte zbadať aj pár veľrýb”
 

Cesta na Crystal Pools

K prvému “bazénu” v Crystal Pools vám to zaberie menej ako 45 minút a ďalších 15 minút k druhému. Cesta k prvému bazénu je relatívne jednoduchá ako pre začiatočníkov, tak aj pre staršie osoby.
Ťažšie to je už ale s cestou ku druhému a tretiemu, keďže musíte vyliezť na skalu pokiaľ chcete nájsť vhodné miesto na skok.
skok z útesu v Crystal Pools
 

Skákanie z Crystal Pools

Najvyšší útes, z ktorého sa dá skákať pri prvom bazéne je vysoký približne 15 metrov. Tým, že je prvý a ľahko dostupný, tu je aj viacej ľudí, čiže buď sa prispôsobite davu alebo prejdete k ďalším bazénom.
Druhý bazén je menej zaľudnený, keďže je náročnejšie a nebezpečnejšie sa tam dostať.
 

Otváracie hodiny v Crystal Pools

Crystal Pools sú zatvorené počas zimy a otvorené od 1. Novembra do 31. Apríla. Brány sú otvorené od 7:30 ráno do 16:00.

2 | Spoznajte kanálový systém v Kapskom meste

 
Toto je pravdepodobne jedna z najzábavnejších a najnezvyčajnejších vecí, ktoré môžte v Kapskom meste zažiť. Táto prechádzka nie je populárna ani medzi turistami, ani medzi miestnymi.
kanál v Kapskom meste
 

Vstup do kanála

Nakoľko sme sa rozhodli, že na toto dobrodružstvo sa vydáme bez sprievodcu (pre väčšie bezpečie však určite odporúčame sprievodcu), museli sme sa pýtať na cestu do vstupu do tunela, ktorý sa nachádza na ulici Buitenkat.

mapa kanála v Kapskom meste

V tuneloch tečie čerstvá voda z Table Mountain a zopár zvyškov vody z ulíc, ktorá vylieva do mora.
 
Našim plánom bolo prejsť doslova krížom cez mesto, až ku koncu tunela, a pritom sme ani nevedeli ako sa tam dostať, čo je ale dobrodružstvo bez trochu záhadnosti?!
 

Čo očakávať?

Tunel pri vstupe je okrúhly, približne 1,5 metra vysoký, takže sme museli kráčať so zohnutým chrbátom a roztiahnutými nohami aby sme nestúpali do slabého stekajúceho prúdu vody. Ako sme sa dostávali čoraz hlbšie a hlbšie do mesta (doslova), tak je pozorovateľné ako sa postupne mení architektúra tunela.
 
V jednom mieste tunel prestával byť okrúhly, začal mať tvar oválu a postavený zo starých kameňov. Usúdili sme, že sa nachádzame pod Castle of Good Hope (jedna z najpopulárnejších atrakcií v Kapskom meste). Pokračovali sme ďalej, až kým sme neprišli do miesta, kde sa tunel roztrojil do troch možných ciest. V tom momente sme nemali ani tušenia kde sme. 
 
Po (nie až tak) pečlivom rozhodovaní sme sa rozhodli, že sa vyberieme tretím tunelom v pravo, v presvedčení, že by nás mohol naviesť ku moru. Voda začala byť hlbšia a tmavšia, a niekoľko rýb nám začalo plávať pod nohami, to pre nás znamenalo, že sme si vybrali správne a smerujeme k moru.
kanál v Kapskom meste
 
Pri ceste naspäť, sme sa po spokojnej skúsenosti dostali von najbližším otvorom nahor. Ak vás počas tejto cesty prejde nadšenie, hocikedy môžte vyliezť naspäť na povrch najbližším otvorom (počas cesty ich nájdete hneď niekoľko).
 

3 | Mačkanie sa v jaskyniach Kalk Bay

Menej známe ako jaskyne Boomslang, ale oveľa nebezpečnejšie.

jaskyňa v Kalk Bay

Jaskyne v Kalk Bay pozostávajú z dvoch jaskýň (Ronan’s Well a Robin Hood), ktoré sú medzi sebou spojené tunelom “The Narrows”. Podľa tabúľ sa dá dostať aj k jednoduchším jaskyniam pre začiatočníkov.
 

The Narrows

Počas našich príprav na túto cestu sme stretli ženu, ktorá bola už skúsená jaskyniarka. Bola to ona, ktorá sa prvýkrát zmienila o tejto jaskyni a povedala nám aby sme pokračovali stále rovno a nemôžme The Narrows minúť. Približný čas strávený v jaskyni je 3 hodiny.
jaskyňa v Kalk Bay
 
Riadili sme sa podľa jej inštrukcií, približne 2 hodiny sme sa predierali niektorými veľmi úzkymi štrbinami. V niektorých miestach sme sa museli doslova skrútiť do dovtedy nemožných polôh aby sme sa dostali ďalej.
 

Stratení v Kalk Bay

Ako sme pokračovali hlbšie a hlbšie, steny boli stále užšie. Pri každej novej štrbine sme boli v očakávaní, že práve táto bude tá posledná, stále sa nám v hlave norila otázka “Stratili sme sa?”.
 
V jednom momente som nevedel pohnúť hlavou ani nadvihnúť hruď v snahe sa nadýchnuť. Jaskyňa rozhodla za nás. Museli sme uznať, že sme stratení, pričom sa nám míňala voda a nemohli sme pokračovať ďalej. Bol čas ísť naspäť.
 
O dve a pól hodiny namáhania sa neskôr sme pred nami zbadali oranžovú žiaru. Unavení a obití sme sa konečne dostali na povrch kde sa to oproti jaskyni mihalo farbami a po ceste dolu horou sme sa dostali domov.
 
O pár mesiacov neskôr sme sa do jaskyne vrátili (tentokrát aj so ženou, ktorá nám jaskyňu spomenula) a túto expedíciu sme dokončili.
 

4 | Kempovanie na Dappat se Gat

Pláž Kogel Bay

 www.flickr.com/photos/andyreevesphoto/7111220889/

Dapat se Gat západ slnka

Nie len, že môžte mať pláž pre seba, ale môžte byť svedkom nádherného západu slnka.
 

Planktón na Dappat se Gat

Keď už bude po západe slnka, poprechádzajte sa po pláži a pod vašimi nohami a vo vode môžte uvidieť žiariaci fosfor, ktorý sa rozsvieti na žiarivú modrú, vždy keď je nejakým spôsobom rozrušený.
 
Je to naozaj nezabudnuteľný zážitok, najmä ak sa rozhodnete nachvíľu namočiť (neodporúčame byť dlho, nakoľko nechceme rušiť nočný kľud obyvateľom mora) a žiarite potom celý aj vy. Vždy keď sa vo vode pohnete, tak sa voda rozsvieti do nádhernej modrej, naozaj úžasný jav.
Dappat se Gat planktón
 

www.umabios.com

Viac informácií o Dappat se Gat

Nachádza sa vo False Bay, pod horami Hottentots Holland. Je ďalej od mesta, čiže je to perfektné miesto na relax. Táto pláž je však známa aj u surferov, keďže sú tu úžasné vlny.
 

Odporúčame

⦁ Choďte počas leta, nakoľko búrky počas zimy odvejú väčšinu piesku z pláže.
⦁ Miesto na spanie si na pláži nájdite čo najvyššie.
⦁ Zobrať si sáčok na smetie, pri pláži nie sú odpadkové koše.
⦁ Pripraviť si baterku.
 

Neodporúčame

⦁ Neplávajte moc ďaleko od brehu, vo vode môžu byť rôzne prúdy a je tu veľká šanca, že stretnete žraloka.
⦁ Nenechávajte si cennosti v aute, vždy si ich zoberte so sebou na pláž.
⦁ Nekŕmte paviánov, čím viac ich budete kŕmiť, tým viac budú od vás chcieť a budete riskovať, že vás okradnú.