Apartmán z paleolitu: Čertova pec

Predstavte si archeológa s rukami plnými dynamitových náloží. Šialená predstava? Nie! Takto nastupovali do práce v rokoch 1942, 1949 a od roku 1958 do roku 1961 najskôr Lothar F. Zotz a František Prošek, neskôr Juraj Bárta.

Pri prieskume Čertovej pece v južnej časti Považského Inovca, asi tri kilometre od dedinky Radošina, im nič iné ani neostávalo. Silné mrazy sa postarali o zrútenie časti kamenného stropu jaskyne. Len odstrel balvanov mohol dovoliť prieskumníkom odkryť sídlisko pračloveka, staré asi 70 000 rokov. A za to už tých pár náloží dynamitu určite stálo. Čertova pec je prakticky skalný tunel v asi dvanásť metrov vysokom vápencovom brale. Leží pár metrov nad úrovňou potoka Malý jarok a „hlavný“ vchod má tvar široko otvorenej brány, od ktorého sa strop pomaly znižuje k zadnému, nižšiemu a užšiemu otvoru. Dĺžka chodby jaskyne dosahuje 27 metrov a najširšia časť má dobrých 6 metrov. Hoci je jaskyňa dostatočne pohodlná a svetlo do nej preniká nielen vchodmi, ale aj akýmsi skalným oknom, slúžila zväčša len ako prechodné ubytovanie v časoch nepohody. Prví obyvatelia jej pohodlie vyskúšali v období stredného paleolitu. Zaujímavé je, že v tých časoch bolo dno jaskyne nižšie o päť metrov. certova_pec1

Najhlbšie nájdené nálezy v sondách hlbokých až šesť metrov dokázali, že toto bývanie využívali najstarší obyvatelia Slovenska. Našlo sa po nich zopár kamenných driapadiel, vrtákov, hrotov. Dostatočný dôkaz o ich prítomnosti. Atraktívnejšie nálezy sú z mladších vrstiev. Napríklad lastúry treťohorných ulitníkov, používané v staršej dobe kamennej na výrobu ozdobných náhrdelníkov. Šperkárska dielňa so svojimi odpadkami a stopami po prerušovanej práci potvrdila predpoklad, že jaskyňa slúžila len ako prechodné ubytovanie. Uhlíky z ohniska, ktorými si prikurovali pravekí umelci, dali možnosť určiť čas ich tvorivej činnosti. Vek nájdených umeleckých diel je približne 38 320 rokov (možná diferencia plus-mínus 2500 rokov). Mladšia doba kamenná bola svedkom krvavých obradov. Polámané ľudské kosti by mohli rozprávať o zabudnutých kultových obradoch, ktorých súčasťou bola konzumácia ľudských obetí.

Iný čas, iný mrav. Domáci si bezpochyby pochutnali aj na skutočných kulinárskych lahôdkach: jaskynných medveďoch, prakoňoch, srstnatých nosorožcoch, vlkoch, bizónoch, mamutoch, líškach, jaskynných hyenách. Po všetkých týchto zástupcoch fauny doby ľadovej sa našli stopy. Zaujímavé je, že výhodná poloha jaskyne v priesmyku cez Inovec bývala využívaná ešte aj v stredoveku. Aj naši relatívne neveľmi vzdialení predkovia tu zanechali po sebe pamiatky. Nájsť a navštíviť Čertovu pec nie je žiaden problém. Stačí sa dostať na cestu spájajúcu Piešťany s Radošinou a podľa druhu dopravného prostriedku buď vystúpite z autobusu, alebo zaparkujete auto pri motoreste Čertova pec. Jaskyňa je vzdialená od parkoviska asi 200 metrov a vedie k nej upravený asfaltový chodník. Tí, ktorí sa rozhodnú na tomto mieste fotiť, môžu byť potešení výhľadmi z jaskyne smerom von na okolité stromy. Najmä na jeseň a v zime so snehovou pokrývkou sa núka možnosť nafotiť pekné náladové obrázky. Tip pre peších turistov je neveľmi vzdialený, ale o dobrých pár desiatok metrov vyššie položený hrebeň Považského Inovca. Tým vedie niekoľko diaľkových turistických chodníkov.