Westernové mestečko začalo vznikať na okraji Boskovíc už v roku 1993. Luboš Jerry Procházka vtedy s priateľmi stĺkol drevený salón a zaranžoval prestrelku pri prepadnutí dostavníka ťahaného koňmi.
Daleko odtud, na břehu jednoho ze slepých ramen řeky, slídili po kořisti dva draví allosauři, veleještěři vysocí pět metrů. Jejich veliká tlama byla vyzbrojena ostrými zuby. Těla měla měďnatou barvu s mozaikou černých a bělavých skvrn a vzpřímeně spočívala na silných zadních nohách. Bili na lovu a krutýma očima pátrali po kořisti. Dlouho slídili marně. Až pojednou, když se octli na samém konci slepého ramene, uviděli mohutné diplodoky. Byli podobní apatosaurům, ale měli ještě delší ocas a útlejší, esovitě prohnutý krk. Allosauři se zastavili a dlouhým ocasem začali bičovat zem. Zelené oči jim zasvítily rozčilením i bezmezným vztekem, neboť diplodoci stáli daleko od břehu a v křišťálově čisté vodě se rýsovala jejich mohutná těla jako tmavé hory. Jen chvílemi se jako nestvůrný had mihl nad vodou jejich dlouhý štíhlý krk, když chtěli vydechnout a nabrat do plic čerstvý vzduch.
Cesta do pravěku
Na tieto príbehy sprevádzané ilustráciami Zdeňka Buriana si možno spomenú dnešné generácie rodičov a starých rodičov. Od roku 1941, kedy táto kniha vyšla po prvý krát, až do 80.-tych rokov 20. storočia, boli spolu s legendárnym filmom Karla Zemana Cesta do pravěku, naším strojom času. Prenášali nás do milióny a milióny rokov vzdialenej minulosti a v našich fantáziách ožívali neuveriteľné monštrá. Potom prišiel Spielbergov Jurský park a s ním dinománia, ktorej koniec je v nedohľadne. V našich zemepisných šírkach sme napriek tomu len veľmi nejasne tušili, že niekde vo svete vznikajú dokonca parky so sochami dinosaurov. Na prelome tisícročí sa objavili aj u nás. Vďaka známemu nadnárodnému potravinovému koncernu obohatili niektoré zoologické záhrady dinoparky s jaštermi vyrábanými doslova na bežiacom páse. V ich tieni sa pomaly rodili aj súkromné projekty malých podnikateľov. Tým najnovším prírastkom do tejto zbierky je Ztracený svět v moravskom meste Boskovice. Otvorený bol tento rok ako súčasť Westernového mestečka.
Ztracený svět Boskovice
Ztracený svět je v podstate dobre ukryté a už vôbec nie malé prekvapenie. Vstúpiť doňho môžete až keď prejdete minulosťou Divokého západu v podobe spomenutého westernového mestečka (o tom bude reč neskôr). Prechádzate cestičkou s výhľadom na lúky a pasúce sa kone. Keď sa táto stočí do hája pomedzi stromy, niekde medzi nízkymi kríkmi sa objavia prvé prehistorické tvory. Čím viac klesá cesta, tým viac tvorov sa objavuje. Potom sa objaví amfiteáter v bývalom pieskovom lome a na jeho dne, dvaja veľjaštery – diplodokovia, skutočne impozantných rozmerov. Ak vás do tejto chvíle ešte nepohltil pocit objaviteľskej cesty, v tejto chvíli už nebudete na pochybách, že vaše kroky zamierili do zabudnutého sveta. Jaštery sa síce nehýbu, ale z ukrytých reproduktorov sa ozývajú zvuky pralesa a škriekavé hlasy jašterov. Práve poloha v pieskovom lome, medzi stromami a zdanlivou úplnou izolovanosťou od okolitého sveta, robí toto miestom výnimočným. Navodzuje atmosféru, ktorú iné dinoparky nesprostredkujú. Nechýbajú lávky z drevených polien vedúce cez les v blízkosti ďalších a ďalších jašterov. Niektorí dravci sa nakláňajú smerom k návštevníkom, ako by už – už chceli zaútočiť. Bylinožravci zasa pokojne odpočívajú polihujúc v tieni stromov. V krátkom čase k druhohorným tvorom pribudnú aj zástupcovia fauny doby ľadovej. Návštevník tak uvidí svet, ktorý moravské kraje preslávil ako svetové náleziská pamiatok našich paleolitických predkov. Paleontológov a znalcov prehistorických tvorov pravdepodobne príliš nepoteší, že mnohé modely sa svojím skutočným predkom podobajú len schematicky a mnohokrát nezodpovedajú skutočnej veľkosti, ale pre deti a pre tých dospelých, ktorí na svoje detské sny nezanevreli, je to úžasný zážitok.
Westernové mestečko Boskovice
Samotné westernové mestečko začalo vznikať na okraji Boskovíc už v roku 1993. Luboš Jerry Procházka vtedy s priateľmi stĺkol prvý drevený salón a zaranžoval prestrelku pri prepadnutí dostavníka ťahaného koňmi. Malá osada sa rokmi rozrástla na skutočné Wild West City s ústredným námestím, veľkým saloonom s divadelnou scénou, obchodmi, krčmami, bankou a ubytovacími priestormi v podobe hotelov, drevených zrubov aj indiánskych tee-pee. Počas sezóny sa v nich môžete skutočne ubytovať. Areál mestečka sa otvára o 10.00 hodine a už o 10.30 h. sa na hlavnom námestí začína prvé divadelné predstavenie. Tie prakticky pokračujú v polhodinových až hodinových intervaloch do večerných hodín. Nechýbajú prestrelky, pouličné bitky, jazda na koňoch, ale aj exotické zvieratá a vystúpenia umelcov z Orientu. Pre prípad, že malým návštevníkom by sa zunovalo pozeranie na divadlo, pripravené sú pre nich atrakcie v podobe ryžovania zlata, strieľania z luku, hodu tomahawkom. Tí odvážnejší si môžu požičať domácu kozu a na vôdzke sa s ňou poprechádzať v areáli mestečka. Za tieto doplnkové aktivity zaplatíte tunajšími dolármi, ktoré vám predajú v banke. V obchodoch so suvenírmi, ktorých je tu tiež neúrekom, stačí platiť českými korunami a kúpite tu kompletné kovbojské aj indiánske vybavenie, nevynímajúc šerifské hviezdy a šperky pre malé dievčatá aj zrelé sqwav. Južná aj severná Morava nám predstavuje veľmi blízku cudzinu s turistickými destináciami, ktoré dokážu prekvapiť. Vzhľadom na neexistujúcu jazykovú bariéru, relatívne priaznivé ceny, dobrú dopravnú dostupnosť, ktorou rozumieme aj časovo prijateľnú dĺžku cestovania pre menšie deti je vhodné ju zvážiť ako miesto pre dlhšiu letnú, alebo kratšiu jesennú či jarnú dovolenku. Práve z týchto dôvodov si v budúcnosti predstavíme ešte ďalšie zaujímavé ciele na Morave.