Bulharsko - najznámejšie letoviská

Veľkolepá príroda, mierne podnebie, teplé more a početné minerálne pramene sú najväčšími devízami štátu ležiaceho v srdci Balkánskeho polostrova. Bulharsko ponúka dostatok oddychu i zábavy a to všetko ešte stále za prijateľné ceny.

Albena

Medzi najznámejšie a najkrajšie letné turistické strediská pri Čiernom mori patrí nepochybne moderné rekreačné letovisko j Albena. Široké, upravené piesočnaté pláže sa mierne zvažujú do mora a tak ich vyhľadávajú najmä rodiny s deťmi, ktoré tu nájdu pravý detský raj. Dospelí majú zasa k dispozícii rôzne kultúrne strediská, reštaurácie, diskotéky a kasína. Nádherné čiernomorské letovisko s architektonicky výnimočne riešeným súborom hotelov, víl a chát dopĺňa kemping v blízkom lesíku. Pláž s jemným pieskom je dlhá sedem kilometrov a široká miestami až sto metrov.

Kiten

Prímorské mestečko Kiten leží päťdesiatpäť kilometrov južne od Burgasu. Lemujú ho hlboké fjordy, ktoré sú ideálnym miestom pre nadšencov potápania. V posledných rokoch počet jeho návštevníkov prudko stúpa. Táto oblasť vyniká mimoriadne priaznivou klímou, ktorú zaručuje blízkosť borovicových lesov. Vôňa stromov vás tu bude sprevádzať na každom kroku. Kiten je známy dlhými piesočnatými plážami, ktoré sa striedajú so skalnatými útesmi, i prístavom, kde pôsobí miestny jachtársky klub.

Primorsko

Primorsko je pre našinca typické Bulharsko a tak sa niet čo čudovať, že Primorsko sa stalo obľúbeným letoviskom najmä slovenských turistov. Stredisko je výnimočné dvoma odlišnými plážami, ktorých celková dĺžka je viac ako desať kilometrov. Južná pláž sa preslávia svojimi atrakciami a je vhodná tak pre rodiny s malými deťmi, ako aj pre neplavcov. Severná pláž ústi do otvoreného mora, a preto ju obľubujú predovšetkým milovníci vĺn. Na jej konci sa nachádza nudistická časť.

Pomorie

Železitý piesok hnedej farby pokrýva pláže Pomoria. Úľavu tu nájdu hlavne pacienti, trpiaci na zápalové ochorenia pohybového ústrojenstva, gynekologické ochorenia a ischias. Tento kraj vo svete dobre poznajú aj vdáka pestovaniu hrozna a výrobe koňaku.

Slnečné pobrežie

Slnečné pobrežie, najväčší bulharský rekreačný komplex, je jedným z najobľúbenejších prímorských letovísk. Takmer dvesto metrov široká pláž sa tiahne v dĺžke osem kilometrov a spestrujú ju duny. Stredisko obdržalo v minulosti medzinárodné ocenenie Modrá vlajka za čistotu prírodného prostredia.

Zlaté piesky

Čo by to bolo za Bulharsko bez "Zlatých pieskov". Rekreačná oblasť Zlaté piesky vďačí za svoje meno zlatistému sfarbeniu štvorkilometrovej pláže. Patrí medzi najrozvinutejšie strediská v Bulharsku a kvalitou i rozsahom služieb môže smelo súperiť s najvyhľadávanejšími miestami v Európe. Každého, kto sem po rokoch opäť zavíta, ohromí obrovská premena, ktorou Zlaté piesky za posledných desať-pätnásť rokov prešli. V blízkosti pláže sa nachádzajú tenisové kurty, minigolf a ihriská. Príjemnú prechádzku ponúka pobrežná promenáda. Pre romantické strávenie večerov sú pripravené štýlové reštaurácie so špecialitami bulharskej kuchyne a folklórnym programom.