Las Fallas festival vo Valencii

Valencia je neodkrytou perlou pobrežia Costa de Azahar. Je domovom paelly, horchaty či osviežujúceho nápoja Aqua de Valencia. Bez akýchkoľvek pochýb jej však pristane atribút hlavného mesta fiesty v rámci celého Španielskeho kráľovstva.

Každý mesiac sa tu konajú oslavy na počesť patrónov častí mesta, remeselníkov, ďalšie predznamenajú príchod ročného obdobia alebo majú religiózny pôvod.

la Crema

Jednoznačným magnetom, ktorý  každoročne v marci priťahuje tisícky návštevníkov Valencie je festival Las Fallas. Počas tohto obdobia sa mesto mení na umelecký skanzen monumentálnych súsoší, ktoré nie je možné prehliadnuť. Neopakovateľným zážitkom je jednoznačne posledný deň festivalu – tzv. la Crema. V tento deň karikatúrne veľdiela zahalia obrovské plamene, ktoré ich premenia na popol úžasných spomienok.

Všetko to začalo v štvrti Carmen, kde kedysi sídlil cech tesárov. Aj oni mali vo zvyku robiť jarné upratovanie, lenže takým spôsobom, že všetky zvyšky z dielní spálili na jednej kope. Nad ňou bola zvyčajne umiestnená lampa na drevenom stojane v tvare kríža. Ako už tradične vieme, Španieli sa neradi hrnú do roboty, tak aj v tomto prípade boli protagonistami mladí učni, ktorí boli pod prísnym dohľadom majstra. Jeden deň im však došla trpezlivosť a drevený stojan obliekli do šiat a nasadili naň klobúk, ktorý mal pripomínať výzor ich vedúceho. Tým sa zrodili počiatky Fallas. Celý proces sa však prepracoval od jednoduchej drevenej konštrukcie až po premyslené umelecké súsošia dosahujúce veľkosť až 20 metrov.

Artistas Falleros

V súčasnosti sú produktom tzv. Artistas Falleros – špecialistov zameraných na tvorbu fallas. Jedná sa o skupinu umelcov, maliarov, remeselníkov, inžinierov či architektov, ktorí sa podieľajú na konštrukcii svojho diela počas celého roka. Je to natoľko vážená profesia, že existujú dokonca aj špecializované školy zaoberajúce sa výchovou a prípravou týchto komplexných umelcov. 

Každý Artista Fallero pracuje pre danú Falla, čo je zároveň aj spoločenské združenie ľudí žijúcich v určitej časti mesta. Členovia sú povinní platiť mesačne určitú čiastku pre fungovanie daného združenia. Na čele stojí prezident, ktorý spolu so sekretárom, ekonómom a členskou radou rozhodujú o osude daného zoskupenia. Členovia si volia svoju oficiálnu zástupkyňu – Fallera Mayor, ktorá odetá v tradičnom kroji reprezentuje združenie navonok. Medzi deťmi sa volí Fallera Mayor Infantil, ktorá je detskou verziou dospelej zástupkyne. Neskôr sa zo všetkých zastupkýň jednotlivých združení vyberie jedna – Fallera Mayor de Valencia, ktorá predstavuje akúsi neoficiálnu Miss Valencia a jej úlohou je zúčastňovať sa na všetkých dôležitých udalostiach mesta.

la Crida

Jednou z takýchto udalostí je la Crida, kedy oficiálne festival las Fallas začína. Primátorka mesta vtedy odovzdáva kľúč od mestskej brány Fallere Mayor de Valencia za účasti stovky ľudí. Od tejto chvíle začína mesto svoj maratón zábavy, tanca a osláv za sprievodu  hlučných petárd, rakiet a ohňostrojov. Jedným z dôležitých dní je 15. marec - tzv. Planta, kedy musia byť kompletne dokončené a na svojom oficiálnom mieste vystavené súsošia fallas. Ak by sme si mysleli, že sa to všetko deje len pre útechu, tak by sme sa mýlili. Jednotlivé fallas sú rozdelené do sekcií podľa rozpočtu, ktorý mali k dispozícii jednotlivé združenia na prípravu súsošia. V každej sekcii sú hodnotené postupne pod dohľadom členov poroty a tie najkrajšie a najprepracovanejšie získajú finančnú odmenu. A verte či nie, jedná sa o slušnú finančnú odmenu, ktorú môžu v ďalšom roku použiť. Ako poznáme španielsky temperament a lásku k oslavám, počas posledných dní festivalu nie je absolútne čas na oddych.  Budíček máte zaručený každé ráno, keďže ulicami mesta prechádzajú členovia združení hádzajúci o zem rôzne petardy a delobuchy za sprievodu zvučných dychoviek. Pre fanúšikov gastronómie sú prichystané stánky s tradičnými churros a buňuelos, ktoré si domáci zvyknú namáčať do čokolády. Ak vás dostatočne neprebrala raňajšia Despierta, tak poobedňajšia Mascleta na námestí Plaza del Ayuntamiento vás určite postaví na nohy. Tento 7-minút trvajúci ohňostroj je počuť až k najvzdialenejším častiam mesta.

Posledné 2 dni sú akýmsi vrcholom festivalu. 18. marca vás určite zaujme kvetinový sprievod la Ofrenda, kedy všetci falleros prichádzajú na námestie Plaza de la Virgen s karafiátom alebo kyticou v ruke. Počas 2 dní je kvetmi zahalená drevená konštrukcia Panny Márie, ktorej kvetinový závoj váži viac ako tonu. Je to silný moment najmä pre veriacich, ktorých úcta k patrónke mesta je neodmysliteľnou súčasťou ich života. Najpodstatnejší deň je však 19. marec. Je vyvrcholením celoročnej námahy a oddanosti k celému festivalu. Ešte pred úplným záverom je pozoruhodným zážitkom pochod Cabalgata del Fuego, ktorý sa koná po zotmení. Ústredným motívom je oheň, použitý v rôznych formách umelcami a akrobatmi defilujúcimi ulicou Calle Colón. Diváci len s úžasom sledujú predstavenie s otvorenými ústami.

Najočakávanejšou chvíľou je bez najmenších pochybností la Crema. Moment, kedy postupne spália viac ako 400 súsoší fallas rozmiestnených po celom meste. O 10 večer sa začína veľkolepé divadlo za asistencie stovky požiarnikov. Prvé sa premenia na popol detské fallas. Vrcholom je 1. hodina po polnoci, kedy behom chvíle skončí na námestí Plaza del Ayuntamiento v plameňoch jedna z najpôsobivejších fallas. Tento nezabudnuteľný zážitok domáci znášajú veľmi ťažko, dokonca aj so slzami v očiach. Oheň v tomto prípade symbolizuje zánik tých zlých a negatívnych vlastností či udalostí, ktoré mali a doteraz majú vplyv na dnešnú spoločnosť. Samotné súsošia skrývajú v sebe určitý motív, ktorý najviac trápil ľudí v poslednom období. Často ním býva alkohol, korupcia či nevera. Viera v lepšiu budúcnosť zostáva jedinou nádejou, a zároveň aj dôvodom prečo sa o pár dní  členovia združení vrhnú znova do kolotoča príprav na ďalšiu sezónu vo víre zvanom Las Fallas.