Rajčinový festival La Tomatina sa koná každoročne v dedinke Buňol asi 40 km od Valencie v Španielsku. Zaužívaným dátumom konania tohto podujatia je posledná augustová streda.
Napriek tomu, že viaceré španielske oslavy uctievajú svätcov či patrónov mesta alebo remesla, táto oslava vznikla viac-menej náhodne. Dnes pre takmer 40 000 návštevníkov samotný pôvod nie je až taký dôležitý, keďže ich hlavným cieľom je najmä únik z každodennej reality, premenenej na divokú a neobmedzenú rajčinovú zábavu.
História
Doteraz existuje viacero dohadov o pôvode tejto fiesty. Nespochybniteľná je skutočnosť, že v minulosti sa zvykol konať v Buňole, ako aj v iných mestách Španielska, známy pochod masiek – tzv. obrov a tvrdohlavých. Niesť tieto obrovské karikatúrne masky na pleciach je vskutku náročné, avšak pre niekoho to predstavuje záležitosť prestíže a uznania. A práve z tohto dôvodu skupina mladíkov požiadala mestské zastupiteľstvo o poverenie tejto neľahkej úlohy. Žiaľ, ich požiadavke úrad nevyhovel, z dôvodu údajného obsadenia všetkých miest.
V osudný deň, kým mestom prechádzal spomínaný sprievod, jeden z mladíkov nedokázal zniesť pocit neúspechu a svoje nervy neudržal na uzde. Svoju nespokojnosť vyjadril tak, že sotil do človeka nesúceho obrovskú masku. Ten v zapätí spadol, a potom čo sa postavil, udrel dotyčného. Týmto sa začala prvotná bitka, do ktorej sa neskôr zapojil takmer celý dav. V blízkosti stál stánok so zeleninou s vyloženým tovarom na debničkách, medzi ktorým nechýbali ani rajčiny. Mladíci ich začali hádzať po ľuďoch, ktorých zastavila až polícia. Tá ich okamžite zatkla a odviedla. O rok neskôr sa podobný čin zopakoval s jediným rozdielom, že tento krát si mladíci priniesli vlastný arzenál, ktorý začali bezdôvodne hádzať po ľuďoch. Opätovne boli zatknutí príslušníkmi bezpečnosti. Začiatkom 50-tych rokoch mestské zastupiteľstvo udalosť zakázalo, avšak to nezastavilo istú skupinu verných prívržencov, ktorí boli následne zatknutí do kasární.
Pohreb rajčiny
Domácim sa tento čin nepozdával a začali sa proti tomu búriť, čo vyústilo do prepustenia mladíkov. Ľudia naďalej pokračovali v oslavách, ktoré sa neskôr stali povolenými. Postupom času sa podujatia zúčastňovalo viac a viac ľudí s plnými vreckami rajčín, ktorí zakaždým hľadali dôvod začať vojnu. Väčšinou to ovplyvnilo nezainteresovaných ľudí, dokonca aj tých vplyvných, čo viedlo k opätovnému zákazu pod hrozbou sankcií a dokonca aj väzenia. Preto sa ho miestni rozhodli demonštrovať v roku 1957, avšak trošku netradičným spôsobom. Zorganizovali takzvaný „Pohreb rajčiny“, kde skupina mladíkov prechádzala ulicami s truhlou, v ktorej bola umiestnená obrovská rajčina. Za pochodu nemohla chýbať smútočná muzika.
Tento čin priniesol želaný výsledok, keďže o 2 roky neskôr radnica povolila opätovné organizovanie rajčinovej bitky, za dodržania istých pravidiel. Neskôr bol umiestnený mazľavý stĺp, ktorý mal označovať začiatok udalosti. V roku 1972 sa objavili 1-krát kamióny naložené rajčinami. Čoraz viac začali prichádzať návštevníci, čo sa rozhodla zdokumentovať aj španielska televízia, ktorá odvysielala v roku 1983 prvú reportáž o tejto udalosti. To ešte prilákalo viac zvedavcov, vrátane tích zo zahraničia. Medzinárodný úspech bol zdokumentovaný aj v podobe filmu, ktorý natočili v roku 2011 v indickom Bollywoode. Podobné slávnosti, inšpirované tou španielskou, sa organizujú v Číne, Kolumbii či americkej Nevade.
La Tomatina v súčasnosti
Dnes patrí La Tomatina k jednému z najpopulárnejších španielskych festivalov. Ročne ho navštívia desiatky tisíc ľudí z celého sveta, ktorí si prichádzajú užiť tento deň. Na jej uskutočnenie je dôležitý jeden detail v podobe 125 rajčiny, v tomto prípade ako posvätnej zeleniny. Pre tento dlho očakávaný moment sú pestované na poliach v oblasti Xilxes, severne od Valencie. Väčšinou ide o nedozreté rajčiny, ktoré nie sú určené na konzumáciu. Účet, ktorý radnica musí nakoniec zaplatiť, je naozaj astronomický. Vyjde na približne 24 000 eur. Koľko len kečupu by z toho mohlo byť!!!
Ale poďme pekne po poriadku. Samotný príchod do Buňolu svedčí o konaní niečoho veľkolepého. Od železničnej stanice je počuť hlučnú muziku a vidieť podgurážených mladíkov tancujúcich všade naokolo. Cestu lemujú stánky s jedlom, pitím, sladkosťami či alkoholom. Ale aj s plaveckými okuliarmi, či vodotesnými fotoaparátmi. Väčšina ľudí je oblečená v starých deravých handrách a zodratých rifliach. Na hlavách slúži ako pokrývka šatka či taška z Mercadony. Postupne sa dav začne premiestňovať pred 11. hodinou k námestiu sv. Luisa. Práve tam zaznie o 11.00 výbuch rakiet, ktorý označuje začiatok tohto neviazaného šialenstva. Avšak ešte predtým je potrebné sa vyšplhať na stĺp so šunkou zavesenou na samom vrchu. Všetko by to bolo oveľa jednoduchšie, keby nebol namazaný mydlom. To znepríjemňuje život mladíkom pokúšajúcim sa dosiahnuť samotný vrchol s vytúženou šunkou.
- video na Dobrodruh.sk si môžete pozrieť TU: La Tomatina - šialená paradajková bitka v španielskom mestečku Buñol
A potom to vypukne. Moment, na ktorý sa tešia všetci, ktorí prišli. Moment, ktorý zarezonuje v každej jednej osobe. Moment, kedy začína najväčšia rajčinová vojna v dejinách ľudstva. Ulicou postupne začína prechádzať prvý kamión s nákladom rajčín, ktorý postupne rozhádžu pomocníci. Začína davová psychóza. Rajčiny lietajú zo všetkých strán. Človek nevie, kam sa uhnúť, najradšej by sa schoval, ale už je neskoro. Preto každý začne bombardovať každého, nepriateľ je každý jeden na okolo. Každého snahou je prežiť bitku s čo najmenej zásahmi. Všetko sa postupne mení do červena, okrem okolitých budov, ktoré sú našťastie pokryté plachtami. Vyvrcholením je 12. hodina na obed. Zaznieva výbuch z rakety, ktorý uzaviera toto hodinové šialenstvo, kde našťastie nakoniec každý zostáva nažive. Avšak poriadne špinavý. Až tak, že tí najodvážnejší smerujú okamžite k potoku sa vykúpať. Miestni sú v tomto smere veľmi ohľaduplní, kde na červený dav hádžu kýble s vodou či sprchujú pomocou hadíc. Behom chvíle však Buňol dostane svoju pôvodnú tvár, keďže pracovníci miestnych služieb hneď nabehnú do terénu vyčistiť ulice. Hektolitre rajčinovej šťavy končia v miestnej kanalizácii. Mnohí s nezabudnuteľným pocitom odchádzajú prvým vlakom domov, iní pokračujú vo víre zábavy a neutíchajúcej hudby až do nasledujúceho rána. Fiestu si predsa treba poriadne užiť, keďže dlhý rok plný starostí a povinností je opäť pred nami.
Pravidlá
Rajčinová bitka La Tomatina má isté pravidlá, ktoré je dobré vedieť pred jej príchodom. Je zakázané hádzať fľaše a objekty, ktoré môžu spôsobiť zranenie. Netrhať a nehádzať tričká. Rajčiny by mali byť stlačené predtým ako ich začnete hádzať. Treba dávať pozor na nákladné autá prechádzajúce popri. Ako náhle zaznie druhý výbuch, je nutné ukončiť zábavu.