Festival svätej Mercedes v Barcelone

Tak ako väčšina španielskych miest, tak aj Barcelona počas roka nezaostáva v organizovaní rôznych festivalov a udalostí. Najvýznamnejším, ktorý sa koná v septembri, je festival svätej Mercedes. Aj keď ide o podujatie, ktoré nemá za sebou nejakú pestrofarebnú históriu, je obrovským ťahákom pre zahraničných turistov. Ide o zmes aktivít od tradičných kultúrnych fenoménov, cez hudobné a divadelné predstavenia, až po degustáciu vína a šampanského. Po celý týždeň všade panuje výborná atmosféra plná bujarej zábavy a neutíchajúcich osláv.

Mesto, ktoré disponuje tak bohatým kultúrnym potenciálom, že ostatné mu ho môžu len závidieť. Mesto Antonia Gaudího a Lionela Messiho, Sagrady Familie a katedrály sv. Eulálie, pulzujúcej Rambly či rušnej Passeig de Gracia. Hlavné mesto regiónu, ktoré  po celú svoju históriu bojuje o nezávislosť. A nakoniec to vyzerá, že to aj dosiahne. 

Mercedes, patrónka Barcelony

Dodnes je možné položiť otázku, kto je vlastne patrónkou Barcelony. Svätá Mercedes alebo svätá Eulália. Pravdou je fakt, že si domáci doteraz uctievajú obe, keďže obidve zohrali významnú rolu v dejinách mesta. Čo sa týka svätej Mercedes, existuje legenda, ktorá hovorí, že v noci 24. septembra 1218 sa zjavila Panna Mária naraz kráľovi Jakubovi I, mníchom Perovi Nolascovi a Ramónovi de Penyafortovi. Požiadala všetkých troch, aby vytvorili rád mníchov, ktorí by založili skupinu bojovníkov na oslobodenie uväznených kresťanov od Saracénov. Bolo to obdobie, keď sa medzi sebou stupňovali náboženské konflikty. O pár storočí neskôr, presnejšie v roku 1687, mesto zasiahla záplava kobyliek. Neľahký osud zostal v rukách ich patrónky. Potom, čo sa podarilo prekonať neľahké obdobie, mestské zastupiteľstvo ju vymenovalo za svätú patrónku Barcelony. Avšak oficiálne bola schválená pápežom až v roku 1868. V katalánčine Mercedes (Mercés) znamená „vďaka“. Týmto spôsobom chcú domáci poďakovať ich patrónke, ktorá ich zachránila pred nešťastím.

Pôvod festivalu

Potom, čo pápež Pius IX. vyhlásil Mercedes za patrónku mesta, domáci začali organizovať slávnosť na jej počesť, ktorá sa koná v septembri. V skutočnosti nabrala na obrátkach až v roku 1902, keď sa pod vplyvom Francesca Camba pretransformovala do súčasnej podoby. Aj keď počas občianskej vojny a obdobia diktátora generála Franca sa dostala do úzadia, neskôr bola opätovne obnovená a dnes sa teší obrovskej popularite.

Festival festivalov

Barcelonskému festivalu svätej Mercedes by sme kľudne mohli dať prívlastok festival festivalov. Počas týždňového maratónu sa od rána zapĺňajú ulice, námestia, parky, sály, divadlá, či iné zákutia mesta, v ktorých sa od skorého rána niečo deje. Počas celého dňa je mesto vo víre zábavy, poznania, zvedavosti či nadšenia. Môžeme predpokladať, že väčšina domácich obyvateľov si na tento týždeň vyčlenila dovolenku, ako vo väčšine prípadov populárnych španielskych festivalov. A ako to už býva, domáci si tento týždeň vedia aj patrične vychutnať so všetkým, ako sa patrí. Ponoriť sa do víru nekončiaceho opojenia bez prestania je pre nich už dobre známou tradíciou. Oni to skrátka majú v krvi.

Dôvodom, prečo sme mu dali prívlastok festival festivalov, je fakt, že celé podujatie sa delí na viaceré subfestivaly, ktoré sa súčasne konajú počas septembrového týždňa. Je to v konečnom dôsledku celoplošná oslava tradície, hudby, umenia, ohňa a gastronómie. 

Festival svätej Mercedes

Festival tradície je určený pre fanúšikov katalánskej kultúry. Túto sekciu je možné obdivovať najmä na námestí Plaza Saint Jaime, Plaza de la Mercé alebo Avenida de la Catedral. Tvoria ho výhradne podujatia, ktoré vznikli v Katalánsku a dodnes sú zachovávané vo viacerých častiach regiónu. Veľmi obľúbený je ľudový tanec Sardana. Epicentrom ich diania sú Avenida de la Catedral a námestie Plaza Saint Jaime. Je však dosť náročný. Všetci tanečníci, držiac sa za ruky, vytvoria kruh. Skupina musí súčasne narábať s rukami aj nohami. Samozrejme, náročnejšie je to s nohami, keďže sa postupne musia striedať krátke a dlhé kroky a preskoky nôh priliehajúc tónom 11 členného tímu hudobníkov.

Oveľa viac populárnejšie sú tzv. ľudské veže - castelleros. Stretnúť sa s nimi dá taktiež na námestí Plaza Saint Jaime. Sú to skupiny vytrénovaných akrobatov, ktoré vznikli v 18. storočí v provincii Tarragona. Pri pohľade na šplhajúcich sa umelcov do závratnej výšky jedného po druhom sa nejdenému z divákov zastaví krv v žilách. Veľkolepé finále nastáva vtedy, keď najmladší člen, zvyčajne aj najľahší, dosiahne posledné poschodie tohto opevnenia. Na vrchu vztýči ruku so 4 prstami, symbolizujúcimi pásy na katalánskej zástave. Na konci je možné vidieť jeho jednotlivé časti. Spodok sa nazýva pinya - teda borovicová šiška. Nad ňou sa čnie tronc - kmeň a vrch tvorí dalt, respektíve koruna hradu. Pinya je základňou konštrukcie, ktorá má za úlohu uniesť celú váhu pyramídy. Zároveň stabilizuje a posilňuje štruktúru a v prípade pádu slúži ako podložka. Kmeň je vertikálnou časťou zloženou z viacerých členov. Môže dosiahnuť až 10 poschodí. Vrch tvorí posledný prvok, ktorý vytvorí korunu celej stavby. Jedná sa o veľkolepé divadlo, kde na jeho konci padne obrovský kameň zo srdca väčšine členov konštrukcie.

Festival svätej Mercedes

Pútavým predstavením je aj pochod obrov a trpaslíkov zložený z obrovských drevených štruktúr. Ten putuje od námorného múzea až k spomínanému námestiu pri radnici. Je to zážitok hlavne pre tých najmenších, ktorí len nepochopiteľne sledujú obrovské sochy predvádzajúc rôzne tanečné variácie. Pri pohľade na ne dokážu nejednému z nich vyčarovať úsmev na tvári. Na večer je veľkým lákadlom 3D projekcia premietaná na fasáde radnice na námestí Saint Jaime. Celé námestie je beznádejne preplnené. Tí najzvedavejší prichádzajú už hodinu pred začiatkom, aby si zabezpečili tie najlepšie miesta. Počas 15 minút sa dá len ťažko uveriť, ako je možné vytvoriť tak fascinujúce video zachytávajúce scény, akoby z inej dimenzie.

Zaujímavým podujatím je ohňový pochod Correfoc. Sprievod zložený z desiatky strašidelných príšer chrliacich oheň je fascinujúcim zážitkom. Svoju púť začína na Via Laietana a končí na námestí Plaza Antoni Maura. Celú ulicu behom chvíle zahalí dym zo zapálených prskaviek. Netreba sa báť, že všade poletujúce iskry by mohli niečo zapáliť, pretože v pohotovosti je skupina hasičov. Ďalšou súčasťou festivalu svätej Mercedes je festival hudby BAM. Od pláže Barceloneta až po kopec Montjuic, od námestia Plaza Catalunya až po námestie Plaza dels Ángels sa rozliehajú tóny všetkých druhov muziky. Každý má príležitosť si vychutnať zvuky tanečnej hudby, undergroundového štýlu, tvrdého rocku či iných novodobých hudobných foriem. Do neskorého rána sú všetky javiská obsadené domácimi a zahraničnými aktérmi, ktorí dostávajú publikum do poriadneho vytrženia.

Festival svätej Mercedes

Milovníkov umenia určite poteší festival pouličného umenia. Nielen tradičné divadelné vystúpenia či inscenácie, ale najmä pouličné vystúpenia hercov, mímov, akrobatov, bubeníkov a mnohých ďalších sú výborným doplnením pestrého programu. S umelcami a hercami zo všetkých kútov sveta sa dá oboznámiť v parku Ciutadella, na hrade Montjuic či v paláci Albéniz. Osobitou udalosťou je festival ohňa. Je obrovským lákadlom nočného programu. Nielen pestrofarebný ohňostroj trblietajúci sa na tmavej oblohe, ale najmä zoskupenie fontány Montjuic, muziky a svetla vytvára dokonalý obraz nočnej scény. Je to nezabudnuteľné predstavenie, ktoré je ťažko hľadať inde na svete. Nikto, kto príde do Barcelony počas festivalu, si nenechá ujsť túto výnimočnú príležitosť.

Ako posledný prvok festivalu je festival vína a šampanského. Počas týždňa sa otvárajú stánky na promenáde za víťazným oblúkom. Každý jeden stánok má vo svojej ponuke rôzne druhy vyzretých vín. Od výborného malagského dezertného vína, cez silné jerezské sherry a lahodné riojské ružové vína nemôže na stole chýbať ani známe barcelonské šampanské Cava, bez ktorého by festival nemohol existovať. Milovníci lahodných mokov majú výbornú príležitosť nahliadnuť do pestrej ponuky španielskych vinohradníkov, patriacich vo svete k popredným producentom.

Po týždňovom maratóne 24-hodinového diania, festival svätej Mercedes zatvára svoje brány. Ulice a námestia sa postupne vyprázdnia a návštevníci opustia svoje ubytovacie zariadenia. Barcelona sa vráti do kolobehu práce a povinností, avšak s pocitom nedočkavosti čo  zaujímavé prinesie nasledovný ročník festivalu.