Aké je to žiť v Kolumbii? Medelín

Rozhodnúť sa pre stáž v „nebezpečnej“ Kolumbii je vcelku šialená vec, najmä ak máte na výber vyspelejšie krajiny s nepochybne lepšou svetovou reputáciou. Pravdupovediac sa ani nečudujem všetkým tým známym i neznámym ľudom, ktorí si pri mojom rozprávaní o polročnej stáži v Kolumbii klepkali nechápavo po čele a krútili udivenými hlavami.

Z polroka sa vykľul rok a chtiac či nechtiac, priznám sa však, že chtiac som ostala v kokaínovej a revolučnými ozbrojenými jednotkami (vraj) preplnenej Kolumbii žiť.

V srdci kedysi najnebezpečnejšieho mesta na Zemi

Vysokoškolská stáž na jednej z najprestížnejších privátnych univerzít ma priviedla do druhého najväčšieho kolumbijského mesta - Medellínu. Okrem toho, že je v určitom smere inovatívnejšie ako samotná Bogota (Medellín má metro, Bogota sa o to už roky usiluje), je známe najmä hlavne svojou temnou históriou. Hovorí vám niečo meno Pablo Escobar?

Pablo Escobar

Bol svetoznámy drogový lord, barón, pašerák, postrach kolumbijských politikov i mnohých obyvateľov. Vybudoval prešpekulovanú sieť na pašovanie drog - kokaínu - z Kolumbie do Spojených štátov a jeho Cartel de Medellín (Medellínsky kartel) bol jeden z najobávanejších, najsilnejších, z najlepšie zarábajúcich, jednoducho skvelý „podnik“ na získanie obrovského množstva peňazí. Počas vládnutia Pabla Escobara sa Medellín stal jedným z najnebezpečnejších miest. Na v uliciach sa odohrávali vraždy medzi drogovými kartelmi, vybuchovali autá naložené výbušninami, objavovali sa správy o atentátoch na významné osobnosti kolumbijského štátu. Escobar bol kráľom Medellínu, mal moc a plné vrecká peňazí, luxusné autá, vlastnú obrovskú zoologickú záhradu, do ktorej si nechal dovážať zvieratá z ostatných kontinentov a mnoho iného až kým ho roku 1993 nezastrelili pri pokuse o útek.

Ako veľmi je dnes Medellín nebezpečný?

Dnes je tvár mesta iná, hoci ako mi bolo povedané doteraz funguje akási odnož Medellínskeho kartelu, len v menšej forme, ktorá operuje pod menom Oficina de Envigado. Envigado je rýchlo sa rozrastajúce mestečko nachádzajúce sa v tesnej blízkosti Medellínu. Je tak blízko, že mnohí ho považujú už za časť Medellínu. Za ten čas čo v Kolumbii žijem mala Oficina len jedno vybavovanie účtov so svojimi nepriateľmi, z ktorých pár ukončilo svoj pozemský pobyt.

Medellín má bohaté a novotou nablýskané štvrte, ale aj mnoho chudobných a mnohé z nich sú dodnes nebezpečné. Toto však nie je problém len Kolumbie, niečo podobné nájdeme aj v brazílskych favelách. V Medellíne sú smutne slávne komúny (štvrte) 13 či 8, kde dodnes existujú vojny medzi gangmi a neviditeľné hranice, ktoré sa nesmú prekročiť. Porušenie sa zvykne potrestať smrťou. Samozrejme sa neodporúča túlať po týchto odľahlých sídliskách, tobôž nie ak človek danú oblasť nepozná, prípadne sa prechádza mestom sám ako prst.

Občas sa v správach objaví informácia o nevinných obetiach, ktoré zomreli po zasiahnutí guľkou tzv. bala perdida. Zvyčajne ide o osoby, ktoré boli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste, možno v blízkosti stretu už spomínaných gangov alebo jednoducho žijú v jednej z tých nebezpečných štvrtí, kde guľky občas lietajú vzduchom a zasahujú tých, ktorí nemajú s nimi nič spoločné. Aj taká je dnešná realita Medellínu.

Ostaňte pokojní! V centre mesta, na turistických miestach či v blízkosti rôznych atraktivít i na každej stanici metra uvidíte mnoho policajtov či dokonca vojakov, ktorí dohliadajú na bezpečnosť miesta, obyvateľov i nás cudzincov. V lepších mestských štvrtiach akými sú napríklad Poblado môžete pokojne kráčať ulicami, no nesmiete zabudnúť na jednu dôležitú vec: príležitosť robí zlodeja. Odporúča sa nenosiť cenné veci a väčší obnos so sebou, novučičký iPhone vytiahnuť z vrecka len ak je to nutné a zbytočne na seba nepútať pozornosť, nepýtať sa na informácie kadekoho, nezdržiavať sa po zotmení na neznámych miestach, v noci nekráčať sám, ale radšej sa odviesť taxíkom.... jednoducho, platí to čo v akomkoľvek meste - je potrebné mať oči na stopkách a vyvarovať sa neželaným situáciám a problémom!

Z najnebezpečnejšieho na najinovatívnejšie

Medellín bol začiatkom tohto roku 2013 vyhlásené za najinovatívnejšie mesto, ktoré v súťaži porazilo svetové metropoly akými sú americký New York či izraelský Tel Aviv. Takmer trojmiliónové mesto sa snaží preklenúť svoju čiernu históriu - konajú sa tu rôzne exhibície, koncerty (naposledy koncert Madonny a v blízkej budúcnosti príde aj Beyoncé!), výstavy, mesto investuje do infraštruktúry (okrem taxíkov, autobusov či metra je ďalším dopravným prostriedkom lanovka) a podľa ekonomických prognóz je práve toto mesto ako ušité na investovanie a naštartovanie biznisu. A samozrejme, prichádza sem čoraz viac turistov, backpackerov, cestovateľov, ktorí na vlastnej koži tak ako ja zisťujú, že Kolumbia je nádherná krajina, ktorá napriek lepšej bezpečnostnej situácii ešte stále spláca na skutky minulosti.

O pobyte v Kolumbii a cestovateľských zážitkoch píšem na mojom blogu www.pimentona.wordpress.com. V prípade, že sa do Kolumbie chystáte a chcete nejaké rady alebo dokonca by ste sa so mnou radi osobne stretli, ste vítaní! Kúsok rodnej hrudy v podobe milých ľudí určite pohladí slovenskú dušu v ďalekej cudzine.