Galapágy - Raj zvierat

Galapágy sú lákavé predovšetkým kvôli tomu, že sa stali jednou z kľúčových pozorovacích lokalít prírodovedca Charlesa Darwina, ktorý vďaka tamojších druhom živočíchov definoval evolučnú teóriu o prírodnom výbere druhov.

Turisti, ktorí mieria na ostrovy, chcú na vlastné oči vidieť obrie korytnačky, leguány, žraloky, raje, rôzne druhy vtákov a exotickú flóru. Súostrovie Galapágy sa nachádza vo východnej časti Tichého oceánu po oboch stranách rovníka, asi tisíc kilometrov od Ekvádoru v Južnej Amerike, ku ktorému oficiálne patrí. Súostrovie tvorí 13 sopečných ostrovov, niektoré sopky sú aktívne aj dnes.

Zvieratá, ktoré nestretnete nikde inde

Najznámejšie sú ostrovy Isabela, San Cristóbal, San Salvador, Santa María a Santa Cruz. Podľa korytnačky slonej dostalo svoje meno toto súostrovie - obrátený pancier pripomína sedlo, a to sa v španielčine povie "Galapágy". V roku 1978 UNESCO toto územie vyhlásilo za celosvetové prírodné dedičstvo. Galapágy, neopakovateľný svet odľahlých ostrovov v Pacifiku, majú nesmierne bohatú endemickú faunu. Galapágy sú domovom pre unikátne druhy zvierat, ktoré nenájdete nikde inde na svete. Najznámejším je obrovská galapážska korytnačka. Priemerná dĺžka ich života je okolo 150 rokov a váha približne 200 kg. Nanešťastie sa tieto korytnačky stali obeťami lovu, čo malo takmer za následok ich vybitia.

ekvador galapagy

Na ostrovoch žije 60 druhov vtákov, z toho 28 endemických. Veľa ich však bolo vyhubených. Nesmierne pozoruhodné sú pre človeka prehistoricky vyzerajúce jaštery. Vyskytujú sa tu aj tučniaky, Darwinove pinky, fregatky, albatrosy, morské čajky, tereje, galapažské jastraby, kormorány, morské lastovičky, hnedé pelikány, bahamské husi, ružové plameniaky, galapažské holuby, delfíny, veľryby, uškatci. Galapágy sú jediným miestom na severnej pologuli, kde žijú tučniaky.

Na Galapágoch sa nesmiete dotýkať zvierat ani ich kŕmiť, fotiť s bleskom, čokoľvek zbierať, odhadzovať odpadky, chodiť mimo vyznačenej cesty, zdržiavať sa na ostrovoch po zotmení a pohybovať sa bez sprievodcu (výnimkou sú samozrejme obývané ostrovy).

ekvador galapagy

Pre pobyt na ostrovoch dnes platia prísne pravidlá. Návštevníci väčšinou priplávajú na malých, ale luxusných lodiach a musia sa tu riadiť pokynmi sprievodcov a ochrancov parku. Všetky tieto obmedzenia sú vyvážené pobytom v tomto neuveriteľne krásnom prírodnom zázraku.