Kolumbia: Tajomná krajina hôr, džungle a Karibiku

Kolumbia je krásnou a doteraz neobjavenou krajinou s vysokými horami skrývajúcimi opustené indiánske mestá v pobrežnej džungli, koloniálne pamiatky, krásne piesočnaté pobrežie a teplé more. Ako jedna z mála krajín Južnej Ameriky nie je doteraz zasiahnutá masovým turizmom.
Hlavné mesto Bogota s múzeom zlata. Kávové plantáže s ochutnávkou pravej kolumbijskej kávy. Vyhliadka na vrcholky Ánd. A čo potom návšteva najkrajšieho mesta karibského pobrežia - Cartagena de las Indias? Naozajstný raj si užijeme v národnom parku Tayrona. V tomto "šejku" rozdielnych aktivít spoznáme Kolumbiu mnohých tvárí.
 
Pestrosť početných ekosystémov zaistuje Kolumbii niektoré svetové prvenstvá. Takmer 1 900 druhov opísaných vtákov zodpovedá dvadsiatim percentám z celosvetového počtu a iba tu ich môžete uvidieť také množstvo vrátane mnohých endemitov. Amazónska nížina, pobrežné mokrade, horské lesy Sierra Nevada, tropické lesy Chocó či oblasti kávových plantáží v Andách sú unikátne biotopy, poskytujúce podmienky pre život rozmanitých druhov fauny a flóry.

Pohostinnosť a srdečnosť obyvateľov

Neobyčajná kultúrna rôznorodosť zahŕňajúca autochtónne indiánske obyvateľstvo, miešancov s karibským či španielskym vplyvom, dala základ vynimočne farebnému mixu spoločnosti. Kolumbijčania sú príkladným vzorom juhoamerickej pohostinnosti a družnej komunikácie. Medzi neopakovateľné cestovateľské zážitky tak patrí bohatá gastronómia, veselé hudobné rytmy Cumbia alebo jeden z najväčších svetových karnevalov v karibskom meste Baranquilla. To všetko umocnené nevtieravo milou pozornosťou miestnych obyvateľov.
/O tom, že do Kolumbie chodia cestovať aj ženy, svedčí aj článok od Julie Sustakovej: Ako som sama cestovala po Kolumbii: Výpoveď cestovateľky o kolumbijskej realite/

Rozprávková Cartagena de las Indias

Nekorunovaná kráľovná juhoamerických miest, stredoveká Cartagena na karibskom pobreží je oprávnene považovaná za pýchu Kolumbie. Historické opevnenie koloniálneho centra odolávalo útokom pirátov z celého sveta v časoch svojej najväčšej slávy. Pôvodné budovy, kostoly a námestia sú perfektne zachované vrátane dômyselnej pevnosti San Felipe. Dnes je mesto cieľom novomanželov vďaka dokonalej romantickej atmosfére, ale aj dejiskom mnohých kongresov, významných udalostí a tiež známeho filmového festivalu. Tyrkysové vody Karibiku poskytujú množstvo príležitostí pre rôzne druhy vodných športov ale aj pre relaxáciu na bielych plážach okolitých ostrovčekov.

Koloniálne mestečká

Ukážky rýdzo španielskej architektúry Nového Sveta, tak opisuje UNESCO zachované mestečká dýchajúce na nás mystickou atmosférou úzkych kamenných uličiek, farebných námestí a impozantných katedrál. Do niektorých z nich zasadil svoje magické príbehy tiež chýrny spisovateľ Gabriel García Márquez. Po celej krajine je ich nespočetné množstvo, medzi najkrajšie však patrí: Villa de Leyva, Barichara, Santa Fe de Antioquia, Mompox, Honda, Giron, Monguí či Buga.

Bogota a okolie

Pulzujúca metropola je živou zmesou všetkých kultúr z celej krajiny. Večne zelenému mestu uprostred hôr dominuje pútnický vrch Montserrat, odkiaľ možno pozorovať hlavné mesto ako na dlani. Historická štvrť Candelaria je domovom pre múzeum zlata, najdôležitejšie svojho druhu v Južnej Amerike, kde možno vidieť okolo 55 000 exponátov predkolumbovských kultúr. Neďaleko mesta sa nachádza aj monumentálna soľná katedrála vytesaná v pôvodnej soľnej bani 180 metrov pod povrchom zeme, či posvätná lagúna Guatavita, ktorá je opradená legendami o bájnom El Dorade.

Kávová oblasť

Nazývaná tiež ako "kávová os" je región ležiaci v troch departmánoch v okolí miest Armenia, Manizales a Pereira, ktorý bol UNESCOM vyhlásený za kultúrne dedičstvo. Rozsiahle kávovníkové plantáže na zvlnených svahoch západnej časti Ánd, zvýrazňujú zasnežené vrcholky hôr v národnom parku Los Nevados, vytvárajúce malebné údolia s porastom Voskovej palmy, národného stromu Kolumbie. Skvelú kávu možno ochutnať v niektorej z malebných dedín ako Salento alebo Filandia, kde je spojená tradičná architektúra s účelným riešením poľnohospodárskych usadlostí. Návšteva plantáže s ukážkou spracovania kávy môže byť zakončená exkurziou v botanickej záhrade, prechádzkou na koni a alebo relaxáciou v nádhernej prírode.

NP Tayrona a Stratené mesto

Panenské pláže a priezračné vody Karibiku obmývajúce vulkanické útesy ostro kontrastujú s večne zeleným tropickým pralesom pomaly stúpajúcim až do pohoria Sierra Nevada de Santa Marta. Celoročne príjemná klíma a divoká príroda sú hlavnými atribútmi tejto nádhernej rezervácie. Pre dobrodruhov, ktorí sa vydajú na niekoľkodňový pochod džungľou skrýva hustá vegetácia dychberúce prekvapenie v podobe archeologického náleziska "Ciudad Perdida". Jedná sa o pôvodné centrum indiánskej kultúry Tayrona. Odpočinok na osamelých plážach si možno spestriť pozorovaním exotických druhov flóry a fauny.
 
- ak sa chcete aj vy vybrať do Kolumbie, pozrite si ponuku CK LIVINGSTONE: http://www.livingstone.cz/zajezdy/katalog/detail/kolumbie-komfortneji/