Nová ferrata na Martinských holiach

Cez strmý terén Martinských hôr bol tento rok vybudovaný nový turistický chodník „Ferrata HZS“. Nachádza sa na ňom 410 m oceľového lana, cez 80 stúpačiek, 1 rebrík a 3 oddychové zóny s lavičkami a stolmi.

 
Názov ferrata sa používa pre špecificky upravenú cestu v náročnom horskom teréne za pomoci umelých pomôcok. Cieľom je nielen zvýšiť bezpečnosť, ale i sprístupniť exponovanejší úsek tým, ktorí nemajú skúsenosti s horolezeckými vertikálami. Ferraty, resp. klettersteigy v nemecky hovoriacich krajinách, sú najmä v Alpách bežnou súčasťou, no na Slovensku skôr raritou.
 
A k nim sa slávnostným otvorením 7. septembra pridala i „Martinská ferrata“, ktorá sa dá za ideálnych podmienok prejsť bez zaistenia ferratovým výstrojom (sedací úväz, prilba, ferratový set, rukavice), no pre menej skúsených turistov a najmä deti sa odporúča.
V tomto okamihu je zatiaľ vybudovaná len vrchná časť chodníka s viac ako 160 kotviacimi bodmi, no v budúcom roku by chceli dokončiť spodnú časť, čím by celková trasa mala prevýšenie 800 m a dĺžku 5 km. 
 
 
Nástup na ferratu je momentálne najlepší zo Strání, smerom na Martinské hole, kde jednu skratku pred „hodinovkou“ (delom), je odbočka na zvážnicu, po ktorej sa pokračuje až na koniec a potom popri potoku nahor. Cesta nie je zatiaľ značená.
 
Na vybudovaní tejto turistickej trasy majú zásluhu členovia Horskej záchrannej služby (preto pomenovanie „Ferrata HZS“) a Skialp klubu Kriváň.