Podnikateľské nápady počas cestovania: Originálne tenisky značky - Drinking Shoes

Keďže cestovanie samotné je aj o spoznávaní, mnohí z vás vidíte v ďalekom svete veci a nápady, ktoré vás môžu inšpirovať. Napríklad až  natoľko, že sa po návrate domov pustíte do podnikania :) Poznáte  niekoho, kto si počas cestovania vysníval podnikateľský sen a po návrate domov ho zrealizoval? My áno! Vlada, ktorý začal vyrábať originálne tenisky značky - Drinking Shoes.

Ahoj Vlado, ako by si sám seba na úvod charakterizoval?

Ťažká otázka ;) Ale k veci. Som taký snílek, ktorý má rád okolo seba veľa ľudí. Nemám rád samotu. Mám rád, keď zabávam ľudí a tiež, keď ľudia zabávajú mňa. Milujem vtipy, dobrú náladu, jednoducho, mám rád život.

Dobrodruh.sk je cestovateľský web. Aký je tvoj vzať k cestovaniu? 

Prvýkrát som na tajnáša cestoval s kamošom do Prahy stopom asi keď som mal 15. To bolo super, ani sme nevedeli kde budeme spať. Rodičia si mysleli že som na víkend u kamoša o dve ulice ďalej ;) To boli také prvotiny. Potom okolo Európy, nejaká Afrika a samozrejme Amerika. Túžim vidieť Japonsko a dať si tam sushi, to sa mi zatiaľ nesplnilo. Ale aj to príde čoskoro. Takže aby som odpovedal na tvoju otázku: Myslím, že som cestovateľ, čo rád vidí nové miesta. Presnejšie, veľmi rád ;) 

Viem, že si istý čas žil v USA...

Tak tak... Asi až trochu dlhšie ako bolo treba ;) Amerika je zaujímavá krajina, stretol som kopec super ľudí ale musím povedať, že ja som Slovák telom aj dušou a skratka patrím sem. Amerika ma ale veľa veľa naučila. 

Aké ďalšie krajiny si ešte precestoval?

No Európu mám precestovanú zhora nadol, sprava doľava. Sever Afriky tiež. Keď mám pravdu povedať, zvyšok ma veľmi neláka. V USA a Kanade som dačo zažil, hlavne v Kanade, kde sme s kamošom vošli ešte myslím v roku 2001 omylom autom bez viz. Ooops. Celkom zábava to bola ;) 

Dobre, tak  sa vráťme do Ameriky. Prave tu si dostal nápad na Drinking Shoes... Ako k tomu vlastne prišlo, čo ta inspirovalo?

Nápad prišiel až po návrate domov na Slovensko. Spočiatku som tej ich fráze v Amerike nerozumel, vraveli "obuj si Drinking Shoes". Počas výšky sme s kamošmi cez prázdniny išli búchať strechy do Pennsylvanie. Jednu si pamätám, 4 poschodový barák a my v pohode bez istenia. Dnes by som to už nedal. Ale naspäť k tej ich fráze. Šéf vždy v piatok zahlásil "OK guys, that's it, put on your drinking shoes and let's have a beer together". Tá fráza je taký kult v Amerike.
Drinking shoes 
Drinking shoes

Zaujímavý podnetna podnikanie :) No vyrábať topánky neznie vôbec ako jednoduchá záležitosť. Čo nasledovalo po návrate domov, hneď si sa pustil do podnikania?

Od prvého nápadu po vyrobenie prvého páru prešli takmer dva roky. Keďže nie som vyučený obuvník, najprv som sa začal učiť proces výroby, veľmi veľa som o tom čítal, Google a YouTube boli moji kamoši ;) Keď som sa naučil základy, začal som oslovovať rôznych výrobcov. Keďže obuvnícky priemysel koncom 90tych rokov začal významne rásť v Ázii, skúšal som najprv tam. Ale ich ponuky sa mi nepáčili. Potom, raz večer mi manželka hovorí, že to mám s nimi zabaliť a skúšať hľadať niekoho lokálneho. Tu u nás alebo niekde v Európe. Vtedy som si uvedomil, že ľudia chcú naše výrobky a bolo by super na tom založit aj našu filozofiu. Ani neviem ako a za pár dní som bol vo fabrike v Zlíne. Tí hoši vedia čo robia a veľa ma naučili. Potom to už malo celkom rýchly spád. Moja predstava bola, že naša prvá edícia bude retro-look teniska. Myslím že sa nám to celkom podarilo. Nadizajnovali sme čo sme chceli a v Čechách teda začala výroba. 
Drinking shoes

Takže to funguje. Skútočne si počas cestovania dostal nápad a po návrate ho zrealizoval. Super! Si v tom sám, či si hľadal ďalších partnerov?

Začali sme dvaja ale už sme do toho zatiahli viac ľudí ktorí sú absolútne Drinking Shoes pozitív ;) Mám okolo seba super ľudí. 
Drinking shoes

Vsadil si na starý známy a dobrý slogan: "Made in Czechoslovakia" :) Z toho jasne vyplýva, že sa chcete dostať aj na český trh. A čo ďalšie zahraničie?

Ako mi môj dedko vravieval "pomaličky chlapci rastú" :) Áno, prednostne sa chceme zamerať na Slovensko a Česko. Doposiaľ sme vlastne marketovali len na Slovensku, v Čechách práve teraz vypúšťame "první vlaštovky" ;) Sme len na začiatku, web stránku www.drinking-shoes.com a predaj sme spustili len koncom minulého roka.

A ako to ide?

Zatiaľ máme super ohlas na naše tenisky, ľuďom sa páči nápad a taká tá iná forma predaja - je to zábava pre nás a hlavne pre našich zákazníkov. Táto značka je o pohode a zábave. Niekto si môže myslieť že Drinking Shoes sú o pití ale vôbec to tak nie je. Hlavný odkaz tejto značky je aby ľudia trávili čas spolu, aby nemysleli len na prácu ale namiesto toho išli von na kávu, na pivko, do kina alebo do prírody. Myslím že ľuďom sa veľmi páči, že sme lokálna firma a práve preto naozaj sme #madeinczechoslovakia. Na tomto to celé staviame. Plus samozrejme na zábave a vtipe. O tom je aj nás slogan: "Na kávu aj na whiskey, zober tieto tenisky". Myslím si, že to je celé dobrý úlet ;) Drinking shoes

Ohlasi sú teda zrejme zatiaľ iba pozitívne...

Od ľudí už máme kopu emailov, rôzne crazy stories o tom ako boli v Drinking Shoes na svadbe (nevesta!!), vo fontáne a na polícii, dokonca vraj už naše tenisky asistovali pri pôrode. V neposlušnom výťahu ich vraj náš zákazník - budúci strýko - šupol do dverí výťahu aby im neušiel na ceste do pôrodnice. 
Drinking shoes

Urobíte aj cestovateľskú verziu topánok? :)

Veľmi by sme chceli urobiť edíciu "Túlavé boty". Drinking Shoes vlastne sú túlavé boty, preto pre zákazníkov na Slovensku a v Čechách chceme spraviť edišn, kde to bude aj napísané. 

Na záver má každý možnosť odkázať niečo čitateľom Dobrodruh.sk. Nech sa páči...

Dobrodruhovi a jeho čitateľom chceme povedať: Cestujte, choďte na bicykel, grilujte, užívajte si rodinu a priateľov, počúvajte dobrú hudbu, choďte na koncerty, pite dobrú kávu a pivo no a potom bude "každý deň piatok" ;) Život je super! :)