Najlepšie jednodňové túry v Gruzínsku

Pred pár týždňami som spísal zoznam najlepších trekov v Gruzínsku. Myslel som, že som so zoznamami skončil. Potom mi ale napadlo, že by ste zniesli aj pokračovanie. Sú ľudia, ktorí neradi stanujú, neradi vláčia ťažký batoh alebo proste nemajú dosť času na viacdňové treky. Nasledujúci zoznam je určený pre nich - jedná sa o najlepšie jednodňové túry v Gruzínsku.
Ešte aby sme si to ujasnili - jedná sa o túry, ktoré sa dajú zvládnuť za deň (ako inak), začiatočný a koncový bod sa dá dosiahnuť autom a zároveň tam je nejaké ubytko, takže netreba stanovať. To však neznamená, že sú to ľahké túry, práve naopak :)

1. Túra k ľadovcu Gergeti

Asi najobľúbenejšia jednodňovka v Gruzínsku. Štverá sa z dedinky Stepanstsminda až k čelu ľadovca Gergeti, pokrývajúceho horu Kazbeg. Cesta prechádza okolo krásne umiestneného kostola Svätej Trojice, asi najfotografovanejšej gruzínskej pamiatky.
Ako už naznačujú jej parametre, je určená pre naozaj zdatných turistov (tí najšikovnejší to stíhajú otočiť až na meteostanici Betlemi, ktorá leží ešte o 300 metrov vyššie). Kto má horšiu kondičku a viacej peňazí, môže začať túru až od kostola, kam sa dá vyviezť džípom.
Gergeti, Tsminda Sameba
Vzdialenosť: 22 km (aj s návratom)
Trvanie: 9 hodín
Prevýšenie: 1500 metrov nahor aj nadol

2. Z Mazeri do Mestie cez sedlo Guli

Ďalšia obľúbená, no náročná túra - táto ponúka parádne výhľady na horu Ushba a protiľahlý Svanetský hrebeň. Pomalší turisti si ju môžu rozdeliť do dvoch dní a stráviť nezabudnuteľnú noc (a východ slnka) pri jazerách Koruldi.  
 
Vzdialenosť: 20 km
Trvanie: 9 hodín
Prevýšenie: 1400 metrov nahor a 1500 metrov nadol
Guli Pass

3. Z Juty do Roshky

Obľúbená trasa spájajúca regióny Kazbegi a Khevsureti. Prechádza okolo hory Chaukhi, zubatého vápencového masívu známeho tiež ako “gruzínske Dolomity”. Po prekonaní 3338 m vysokého priesmyku sa schádza k jazerám Abudelauri - sú tri, každé inej farby (modré, zelené a biele)
Odporúčam stráviť v oblasti viac času a pozrieť si napr. aj údolie Arkhoti, trasa sa dá ale stihnúť aj keď ste v Kazbegi a máte len jeden deň navyše. Ak ráno vyrazíte z Juty, do Roshky dorazíte neskoro poobede. Stade sa dá rovno prenajať džíp do dediny Korsha, prespať tam a ráno chytiť maršrutku do Tbilisi.
A ak to znie moc náročne, vždy sa môžete len prejsť k úpätiu masívu Chaukhi a vrátiť sa späť do Juty.
 
Vzdialenosť: 18 km
Trvanie: 9 hodín
Prevýšenie: 1400 metrov nahor, 1700 metrov nadol
Chaukhi, Abudelauri

4. Z Ushguli do Chvelpi

Nádherný trek z horného do dolného Svaneti, ktorý križuje Svanetský hrebeň. Najmä niekoľko kilometrový pochod priamo po hrebeni, s parádnymi výhľadmi do všetkých strán, je neskutočný. Čo sa už však bohužiaľ nedá povedať o nekonečnom, masakróznom zostupe po prašnej ceste do Chvelpi.
Zo sedla Latpari sa síce dá vydať aj scénickejšou trasou smerom na Maami - to je ale omnoho náročnejší trek a za deň sa prakticky nedá stihnúť.
 
Vzdialenosť: 24 km
Trvanie: 9 hodín
Prevýšenie: 1400 metrov nahor, 1800 metrov nadol
Latpari Pass

5. Výlet ku kostolíku Mkheri

Trasa začína v dedinke Latali neďaleko Mestie a štverá sa na kopec na úpätí hory Layla. Tam nájdete staručký kostol a môžeme si užiť 360-stupňovú panorámu okolitých hôr.
Najlepší čas návštevu je počas sviatku v druhej polovici augusta, keď sa sem zídu dedinčania z Latali, zarežú vola a potom hodujú, spievajú, tancujú a podobne. Super je, že kvôli nutnosti štverať sa 1400 metrov do kopca nie je tento festival tak precpaný turistami ako napríklad známejšia “Kvirikoba”.   
 
Vzdialenosť: 12 km (aj s návratom)
Trvanie: 9 hodín
Prevýšenie: 1400 metrov nahor aj nadol
Mkheri

6. Zo Shovi k ľadovcu Buba

Asi najkrajšia denná túra v Rači (teda trek k jazeru Udziro je lepší, ale ten sa za deň prakticky stihnúť nedá). Vedie z dediny Shovi na severovýchod, smerom k ľadovcu Buba. Keď sa vyštveráte na horské lúky, užijete si strhujúcu panorámu okolitých lesov a hôr.
Ak máte stan, deň navyše a povolenie od pohraničníkov, môžte výlet natiahnuť na dva dni - pokračujte ďalej na východ k ľadovcu Tbilisa a do Shovi sa vráťte po ceste vedúcej z priesmyku Mamisoni.
Vzdialenosť: 17 km (aj s návratom)
Trvanie: 8 hodín
Prevýšenie: 1000 metrov nahor aj nadol
ladovec Buba, Gruzínsko

7. Prechádzka v údolí Truso

Príjemná prechádza v takmer opustenom údolí južne od masívu Kazbegu, smerom k juhoosetským hraniciam. Dajú sa tu nájsť zaujímavé travertínové útvary vytvorené pôsobením termálnych prameňov, gejzír, starobylé veže a opustené dediny. Úplne celé údolie možno preskúmať len so špeciálnym povolením od pohraničnej stráže, inak vás pohraničníci otočia za dedinou Ketrisi.
 
Vzdialenosť: 14 km
Trvanie: 5 hours
Prevýšenie: 200 meters up and down
Truso, Gruzinsko

8. Túra k jazeru Oreti

Aj v regióne Tusheti možno podniknúť viacero pekných jednodňoviek. Táto začína v dedine Kumelaurta južne od Omala a stúpa smerom na juh k jazeru Oreti. Odtiaľ sa otvára nádherný pohľad na takmer celé Tusheti. Ideálny čas na návštevu je do prvej polovice júla, keď všetko naokolo kvitne a jazero je plné vody.  
Výlet sa dá podniknúť aj na koňoch - cesta vedúca k jazeru je v pomerne slušnom stave.
 
Vzdialenosť: 12 km (aj s návratom)
Trvanie: 5 hodín
Prevýšenie: 900 metrov nahor aj nadol
Tusheti, Oreti, Gruzinsko

9. Z Parsmy do Verkhovani

Tento pekný prechod spája údolia Pirikiti a Gometsari, dve hlavné údolia v Tusheti. Najvyšším bodom túry je sedlo Nakle-Kholi (2920m), ktoré vďaka svojmu centrálnemu umiestneniu poskytuje jedny z najkrajších výhľadov v Tusheti.
 
Vzdialenosť: 13 km
Trvanie: 6 hodín
Prevýšenie: 900 metrov nahor aj nadol

10. Z Likani do Kvabiskhevi

Asi najlepšia jednodňová trasa v národnom parku Borjomi - Kharagauli. Spočiatku budete prechádzať prastarým tisovým lesom v údolí rieky Likani. Potom vystúpate nad hranicu lesa, pokocháte sa peknými výhľadmi a zasa zídete do údolia. Ubytovanie sa dá vybaviť v neďaleke dedinke Kvabiskhevi.
Vzdialenosť: 14 km
Trvanie: 6 hodín
Prevýšenie: 850 metrov nahor, 800 metrov nadol

11. Prechod údolím Khada

Táto trasa začína v dedine Bedoni pod priesmykom Jvari a križuje krásne, zapadnuté údolie Khada, kedysi známe ako “Údolie šesťdesiatich veží”. Kedysi chránilo hlavný priechod medzi severným a južným Kaukazom, no stratilo svoj význam po postavení Gruzínskej Vojenskej Cesty. Dnes je posiate zvyškami starých veží a pevností.
Údolie Khada sa dá prejsť štýlom “tam a späť” alebo - ak vládzete - prejsť horský hrebeň smerom na západ a zísť do Gudauri.
 
Vzdialenosť: 14 km
Trvanie: 6 hodín
Prevýšenie: 900 metrov nahor, 400 metrov nadol
Khada, Gruzinsko

12. Túra k jazeru Tbikeli

Jazero Tbikeli leží v rezervácii Kintrishi, zriadenej za účelom ochrany tamojšej fauny a flóry. Väčšina ľudí si túru k nemu plánuje na viac dní, no ak máte málo času, dá sa to stihnúť aj za jeden. V tom prípade sa treba odviezť džípom do dediny Khino, prespať tam a vydať sa skoro ráno na pochod. Prvý úsek pochodu prípomína prechod džungľou - teplo, vlhko, kopa zelene. Keď ale konečne vystúpate nad hranicu lesa, otvoria sa vám krásne výhľady do všetkých strán.
 
Vzdialenosť: 24 km (aj s návratom)
Trvanie: 10 hodín
Prevýšenie: 1000 metrov nahor aj nadol
jazero Tbikeli, Gruzinsko
 
Vďaka, že ste to dočítali až sem dole. Ak myslíte, že som prehliadol nejakú túru, ktora do tohoto zoznamu patrí, podeľte sa s ňou v komentároch. A ak vás turistika v Gruzínsku zaujíma, môžte navštíviť môj web či lajknúť moju fb stránku. Ešte raz vďaka!
 
Autori fotiek: Anna Belova, Tanveer Singh, Oriol Girona, Davit Berishvili, Mikhail Golubev, Thomas Dekiere, Davit Buachidze, Ch. Beso, Borjomi park administration, Maia Shalashvili, Sandro Tsagareli