Turecko: TOP letoviská 2

V prvej časti sme Vám predstavili Alanyu, Belek, Side a Antalyu - asi najznámejšie a v ponukách najdostupnejšie letoviská Turecka. Teraz prichádzajú na rad vyslovene klenoty Turecka.

Bodrum je jednou z najkrajších oblastí Egejskej riviéry nachádzajúcej sa pri Egejskom mori a okrem lákavých pláží ponúka aj idylické dedinky učupené v okolitej prírode.

Bodrum

V samotnom meste Bodrum založenom pod menom Halikarnass by ste si nemali nechať ujsť hrad Svätého Petra s viacerými vežami, podzemnými priestormi, mešitou a Múzeom podmorskej architektúry. Mesto sa môže popýšiť aj množstvom antických pamiatok, ako je napríklad Mauzóleum, Amfiteáter a brána Myndos. Pri Bodrume nájdete aj ruiny bájneho mesta Efez, v ktorom kedysi stál jeden zo siedmych divov antického sveta, chrám bohyne Artemis. Okrem vlastných pláží ponúka Bodrum aj dva nové aquaparky či viaceré tradičné turecké kúpele. V oblasti Bodrum sú aj viaceré obľúbené letoviská. Bitez vás nadchne svojou plážovou oblasťou Poyraz a zábavným vodným parkom Dedeman. Gümbet bol v minulosti priamou súčasťou mesta Bodrum a vďaka jeho plážam, ktoré len pozvoľna prechádzajú do mora je ideálny aj pre dovolenku s menšími deťmi a slabšími plavcami. Naopak strmá je pláž letoviska Ortakent, okrem nej ale možno využiť aj pláže Yahsi a Bagla alebo sa pokochať pohľadom na údolia naokolo známe pestovaním mnohých plodín.

Egejská Riviéra

Okrem Bodrumu a letovísk spadajúcich pod túto oblasť, ponúka Egejská Riviéra na brehoch rovnomenného mora aj ďalšie atraktívne miesta pre dovolenku a sú z nej ľahko dostupné aj viaceré grécke teritóriá, napríklad ostrov Kos. Región Marmaris leží v tajomnej lagúne a kontrastujú v ňom zlaté piesky jeho pláží s tyrkysovými vodami Stredozemia a doďaleka siahajúcimi hlbokými zelenými lesmi. Obľúbený je hlavne medzi milovníkmi potápania, jachtingu a námorných plavieb, z Marmarisu vás lode zavezú až na Rhodos. Vaše deti sa určite pobavia v aquaparku Aqua Dream, ponúkajúcom napríklad zábavnú delfíniu šou. Hlavnou kultúrnou pamiatkou Marmarisu je jeho Múzeum sídliace v priestoroch bývalého hradu osmanských Turkov. V oblasti letoviska Marmaris sa nachádza aj rezort Icmeler, ktorého pláž bola ocenená EÚ za jej čistotu a kvalitu ponúkaných služieb, z ktorých môžete vyskúšať jazdu na vodných skútroch, lyžiach alebo člnoch typu banán.

Ďalším atraktívnym letoviskom Egejskej Riviéry je Kusadasi neďaleko národného parku Dilek, ktorého meno znamená v preklade z turečtiny „Vtáčí ostrov“. Kusadasi disponuje nespočtom lákavých pláží, z ktorých len ťažko vybrať tie najzaujímavejšie. Uniknúť by vám ale určite nemali hlavne Ladies Beach, Palm Beach, Paradise Beach a Papaz Beach. Autentickou atmosférou starších čias dýchajú aj malebné dedinky Sirince a Kirazli mimo hlavného turistického ruchu, kde sa priblížite tradične tureckému spôsobu života. V neposlednom rade láka na Egejskej Riviére aj letovisko Fethiye rozložené na polostrove zarastenom večne zelenými lesmi.

Izmir

Aj mesto Izmir známe tiež pod menom Smyrna sa môže pochváliť polohou na pobreží Egejského mora. Jeho počiatky siahajú niekoľko tisíc rokov späť do minulosti, zároveň sa však dnes Izmir považuje za najmodernejšie mesto celého Turecka a počet jeho obyvateľov sa udáva v šesťciferných číslach. Najlepší pohľad na mesto v celej jeho veľkoleposti sa vám naskytne zo Zamatovej pevnosti. Pri nej sa rozprestiera aj časť Agora známa svojimi trhmi a bazilikou. Živé srdce mesta tvorí časť Konak a trh Kemeralti, na ktorom si možno zakúpiť doslova všetko možné. Park kultúry Kültürparki je doslova oázou pokoja uprostred rušného mesta a okrem zelene a jazierok poskytuje aj detský zábavný park a je miestom sídla Archeologického múzea. Izmir je totiž taktiež mestom múzeí a mešít. 

Kemer

Zďaleka nie posledná atraktívna oblasť Turecka je Kemer, nachádzajúci sa na brehoch Stredozemného mora a spadajúci pod Tureckú Riviéru. Ak si svoju dovolenku chcete užiť v pokoji a vyhnúť sa veľkým davom ľudí, je Kemer ideálnym miestom práve pre vás. Jeho dveplážeprechádzajú do mora len pozvoľna a ich čistotu dokazuje aj fakt, že tu možno vidieť planktón a morské korytnačky. Kemer má tiež vlastný aquapark s delfináriom a príroda okolo neho poskytuje mnoho možností na výlet, vydajte sa napríklad do národného parku Olympos, jaskýň Molla a Beldibi alebo kaňonu Göynük. Antické pamiatky nechýbajú ani v región Kemer, kde ich zastupujú pozostatky miest Olympos a Phaselis.

Základom dobrej dovolenky je kvalitný hotel, preto každý rok absolvujeme študijné cesty do Turecka, aby sme Vám pri výbere vedeli správne poradiť, máme množstvo spätných referencií od našich klientov a tiež sledujeme medzinárodné hodnotenia hotelov v Turecku ako aj rebríček najlepších hotelov napr.: na www.tripadvisor.com.

Váš dovolenkový poradca www.travelagent.sk