Istanbul

Bohatá história a množstvo zaujímavostí stavajú Istanbul na piedestál najnavštevovanejších oblastí nielen v Turecku, ale i v celom svete.

V tejto fascinujúcej metropole, ktorá ako jediná na svete leží zároveň v Ázii i v Európe, sa po stáročia krížili cesty mnohých kultúr.

Hagia Sofia, Modrá mešita, Hippodrom

Ak niekedy zavítate do najväčšej tureckej metropoly, kde žije podľa nietorých údajov až deväť miliónov obyvateľov, rozhodne by ste nemali obísť svetoznámy palác Topkapi. Táto klenotnica sultánov sa môže pochváliť priam rozprávkovým množstvom jedinečných skvostov a pokladov. Väčšinou ide o dary, ktoré mocnári z celého sveta venovali sultánom po stáročia vládnucim Osmanskej ríši. Legendárna je zbierka čínskeho porcelánu, dýka s tromi veľkými smaragdmi a trón šacha Nadira zdobený tisíckami perál. Pozornosť najmä predstaviteliek nežnejšieho pohlavia upúta nádherný takzvaný lyžicový diamant, 86-karátový drahokam z Tisíc a jedlej noci.

V Istanbule sa nachádza aj Chrám Božej múdrosti - preslávená Hagia Sofia, ktorú dal postaviť cisár Justinián už v roku 548. V minulosti bola najväčším svätostánkom kresťanského sveta. Keď Konštantínopol /ako sa v slovanských krajinách niekedy nazýva Istanbul/ dobyli moslimovia, pristavili minarety a Hagia Sofia slúžila ako mešita. Teraz je tu múzeum, a hoci búrlivé 14. storočie zanechalo na budove svoje stopy, interiér ohromného dómu na vás zapôsobí i dnes. Ďalšia s dominánt Istabulu – Modrá mešita má ako jediná na svete až šesť minaretov. Ak patríte medzi milovníkov ručne tkaných kobercov, určite si tu prídete na svoje, pretože podlaha je kompletne vystlatá prekrásnymi kobercami Kayseri a Hereke. Dotyk s dávnymi dejinami pocítite aj pri návšteve Hippodromu, ktorému dominuje 20 metrov vysoký obelisk z dôb faraóna Tutmosa III..

Trója, Pamukkale, Pergamon

Západný okraj Turecka lemovaný malebným pobrežím Egejského mora je priam stvorený pre turistov uprednostňujúcich aktívne spoznávanie historických pamiatok. Len niekoľko kilometrov od Dardanelského prielivu leží bájna Trója. Nad mestom Bergama sa rozprestierajú ruiny starobylého Pergamonu. Na tomto mieste máte jedinečnú príležitosť obdivovať pozostatky veľkolepej Akropoly, kedysi zdobenej slávnym Diovým oltárom. V Knižnici Eumena II. sa v minulosti skrývalo vyše 200 000 zväzkov, ktoré neskôr zdobili zbierky slávnej knižnice v Alexandrii.

Z hľadiska zachovalosti antickej kultúry je skutočnou perlou starobylé mesto Efez. S malou dávkou fantázie si môžete predstaviť život jeho niekdajších obyvateľov. Uvidíte amfiteáter, kde sledovalo predstavenia až 28 000 divákov, pôsobivé fontány a zrekonštruovanú knižnicu. Turecko sa môže pochváliť aj jedným zo siedmich divov sveta Artemidiným chrámom. V každom počasí si môžete vychutnať kúpanie v termálnych kúpeľoch slávneho „Bavlneného hradu" Pamukkale. Kaskády vápencových nádrži s termálnou vodou, biele stalaktity - to všetko vytvára čarokrásny prírodný úkaz, ktorý je zlatým klincom každej návštevy Turecka.