Vo februári 2010 oslávila niekdajšia „Bagdadská železnica“ 80. výročie svojho vzniku. Jej trasa sa začína v Istanbule, prechádza celým Tureckom až do mesta Gaziantep na hraniciach zo Sýriou.
Jeho pendant zo západu, Orient Express, je síce oveľa starší a známy, ale kto už raz zažil cestu rýchlovlakom Taurus, nezabudne na najtradičnejší pocit z cestovania po Malej Ázii.
"Iyi Yolculuklar!" – Šťastnú cestu!
Cesta vlakom má oproti moderným dopravným prostriedkom veľké výhody: sprostredkováva tradičný a autentický pocit z cestovania. Ten, kto cestuje vlakom, neočakáva iba čo najrýchlejší príchod do cieľa. Oplatí sa vychutnať si samotnú cestu. Taurus Express vychádza tomuto želaniu dokonale v ústrety. Ponúka totiž príležitosť vychutnať si rozmanité podoby tureckej krajiny.
Východisko: Istanbul
V Istanbule čaká Taurus Express na cestujúcich v pôsobivej železničnej hale Haydarpasa. "Haydarpasa je jedinečná. Stanica Sirkeçi pôsobí ako zámok, ktorý stojí v strede mora. Stanicu postavili nemeckí architekti Otto Richter a Helmut Cono. Budova stanice sa pýši rozmanitými stavebnými štýlmi: od stredoeurópskej barokovej architektúry až po nemeckú renesanciu a neoklasicistickú architektúru. Samotná trasa historického vlaku ponúka pestrú paletu dojmov: nespočetné tunely, skaly či vysokánske mosty a ak by ste cestovali autom, asi nikdy neuvidíte všetky tieto miesta.
Po stopách legendy
Taurus Express zavedie cestujúcich na celkom 1600 kilometroch na rôzne exotické a kultúrne zaujímavé miesta. K najdôležitejším úsekom medzi Istanbulom a Gaziantepom patria mestá Eskisehir, Afyon, Konya, Karaman, Adana a Osmaniye. Stavba železničnej trate trvala od roku 1903 do 1940. Jej pôvodná trasa viedla z mesta Konya do Bagdadu. Napriek pokusom o obnovu tejto trasy sa plán dodnes nepodarilo uskutočniť.
Zastávky počas cesty
Trasa historickej železnice prechádza popri Marmarskom mori, pokračuje vo vnútrozemí až do mesta Konya. K vrcholom patrí cesta cez pohorie Taurus až do Adany. Cesta trvá približne jeden deň. Pri zakúpení lístka na celú trasu sa oplatí využiť lôžkový vozeň. Oplatí sa tiež prespať jednu noc v mesta Konya a navštíviť kláštor Mevlana. Ďalšie pamätihodnosti ako mešita Alâeddin Camii patria tiež k významným stavbám tureckej architektúry.
Známi pasažieri
Podobne ako tomu bolo v Orient Expresse, využívali aj Taurus Express rôzne známe osobnosti. V niekdajšej „Bagdadskej železnici“ cestovala napríklad známa autorka kriminálnych románov, Agatha Christie. Jej manžel pôsobil okolo roku 1930 pri vykopávkach v Sýrii. Spisovateľka preto cestovala vo vlaku Orient Express z Anglicka cez Paríž a Viedeň do Istanbulu a odtiaľ ďalej „Bagdadskou železnicou“ až do Sýrie. Podrobnejšie informácie získate na webovej stránke www.goturkey.com.