Eger: Maďarsko ako na dlani

Maďarské mesto Eger a jeho okolie ma lákali už veľmi dlho. Ako milovník histórie som si často čítal o statočnom protitureckom odboji a navyše, v Egeri sa nachádza dodnes moslimský minaret. Druhým dôvodom je vynikajúce červené víno - Egri Bikavér.

Akosi intuitívne som cítil, že návšteva Egeru alebo Jágru bude stáť určite zato. V tomto meste na severo-východe Maďarska, neďaleko slovensko-maďarských hraníc sa pre mňa spája veľa lákadiel. To dáva všetky predpoklady nato, aby bol Eger pozdvyhnutý nad pomyselnú čiaru priemernosti. A tak, hoci Eger nie je žiadnym rušným veľkomestom, má len asi 60 000 obyvateľov, ani miestom, kde by vás ohromil ruch diskoték a zábavy, predsa patrí k najnavštevovanejším mestám v Maďarsku. Dôvodom je celkom určite veľmi útulné historické centrum, hrad nad mestom, tradícia vynikajúceho vína a kulinárske špeciality. To celkom určite stačí nato, aby som na návštevu Egeru spomínal len v tom najlepšom.

Kapitán István Dobó

Pripomeňme si aspoň v krátkosti históriu tohto mesta, ktorá poznačila dejiny celého Maďarska. V roku 1552 sedemtisíc obráncov Egeru pod vedením kapitána hradu Istvána Dobó úspešne vzdorovalo 38 dní niekoľkonásobnej tureckej presile. Tento boj sa stal pre Maďarov symbolom lásky k vlasti a protitureckého odboja. Túto udalosť pripomína v meste dodnes množstvo sôch a tradícia protitureckých bojov je tu dodnes živá v podobe hradných hier, suvenírov a dokonca aj hlavné námestia sa volá ako inak - Dobó. Ústrednou dominantou námestia je pritom veľmi pekný Minoritský kostol. Aký význam majú pre maďarský národ udalosti z roku 1552 vykresľuje aj skutočnosť, že o boji kapitána Dobó bol napisaný veľmi úspešný historický román Egerské hviezdy /Egri csillagok/ a neskôr koncom šesťdesiatych rokov aj nakrútený rovnomenný historický veľkofilm, ktorý je dnes už legendou maďarskej kinematografie.

Najsevernejší pôvodný minaret v Európe

V roku 1596 však nakoniec Turci predsa len Eger obsadili a zostali tu takmer sto rokov. Najvyznamnejšou a zároveň najnápadnejšou pamiatkou na ich dlhý pobyt je 40 metrov vysoký minaret, ktorý je najsevernejšou pôvodnou stavbou tureckej architektúry v Európe. Mešitu dnes môžno nájdete aj v Dánsku alebo Švédsku, no určite nie starú 300-400 rokov. Minaret je veľkým lákadlom pre všetkých návštevníkov mesta. Spomienkou na Turkov sú aj Turecké kúpele - Török Fürdő, kultúrna pamiatka s jedinečnou atmosférou, odovzdaná do opätovného užívania po rozsiahlej rekonštrukcii spoločne s termálnym kúpaliskom. Turecké kúpele tak dnes patria k jedným z hlavných turistických ťahákov mesta.

Egerský hrad

Hlavnou dominantou mesta je celkom určite Egerský hrad. Nechcem tu nejako obšírne riešiť históriu hradu, tú sa najlepšie dozviete priamo na mieste, ak sa tam rozhodnete vyraziť osobne. Podstatné je, že na hrade sa nachádza hradné múzeum Istvána Dobó, v Biskupskom paláci zo 14. až 15. storočia, ktorý je zreštaurovaný so zachovanými stredovekými detailami. V priestoroch múzea sa môžete zoznámiť s históriou hradu. Dokonca, v tzv. Sále hrdinov sa nachádza náhrobný kameň Istvána Dobó a menný zoznam obrancov hradu.

To všetko však zistíte najlepšie priamo na mieste. Čo je dôležité, z hradu máte celé mesto ako na dlani. Na hrade pritom veľmi často prebiehajú rôzne historické predstavenia v dobových kostýmoch z čias protitureckých bojov. Inak tomu nebolo ani v čase našej návštevy. Streľba z dela, muškiet, ukážka historckého šermu, prednáška o vojenskej histórii... Toto všetko pre mňa znamenalo množstvo cenných informácii a zážitkov.

Szépasszonyvölgy - údolie krásnych žien

Ste hladný alebo smädný? Vyriešiť tento problém v Egeri je možné veľmi príjemným spôsobom. Eger je priam plný množstvom reštaurácii a vinárni, kde sa všade podávajú vynikajúce vína, s ktorých je u nás pravdepodobne najznámejšie červené Egri Bikavér. Tradícia pestovania vína tu má stáročnú tradíciu a nebola narušená ani tureckou okupáciou. Poďme ale konkrtérne do  Szépasszonyvölgy, čiže do slovenčiny preložené, do údolia krásnych žien.

Toto malé údolie je vzdialené od centra mesta len asi desať minút, pričom je centrom vinárstva v celom Egeri. Jedna vedľa druhej sa tu nachádza vináreň za vinárňou, pričom každá ma svojho vlastného majiteľa. Sem zavíta pri pobyte v Egeri každý milovník vína. Toto je miesto je už legendárne kvôli svojej atmosfére, vynikajúcemu vínu a kulinárskym špecialitám. A tak zrejme netreba zvlásť vysvetlovať, ako vznikol názov Szépasszonyvölgy - údolie krásnych žien. Po istej dávke vína sa stávajú všetky ženy nádherné... Navyše, napriek tomu, že tu môžu byť stovky, ba aj tiscíe ľudí, zrejme vždy nájdete voľný stôl. Je tu niekoľko desiatok vinárni, pričom vinné pivnice sú vo forme dlhých chodieb, ktoré sa ťahajú do útrob kopca. To znamená, že aj počas horúceho leta tu nájdete príjemnú sviežu teplotu, vhodnú na dlhú degustáciu...