Vyšehrad, dominanta nad Dunajom

Zo stredovekých múrov Vyšehradu priam vanie duch minulosti, v ktorého historickom kotli bublala krv i láska a dôležitú rolu v ňom mali Matej Korvín i Drakula. Mestečko nad modrou čiarou Dunaja patrí právom k najnavštevovanejším miestam Maďarska. Stopy bohatej histórie dotvára malebná prírodná kulisa, romantická noblesa ulíc i chuťové bunky dráždiaca maďarská kuchyňa.

Pri pohľade na vznešenú hradbu Vyšehradu, vzdialeného od Budapešti len 43 kilometrov, vás zahalí závoj nostalgie s odtieňom dobrodružstva i melancholickej rozprávky. Dotyk s kamennými stenami priam núti človeka zamyslieť sa nad tým, kto všetko v týchto priestoroch pobýval, kto s kým viedol boje, kto s kým strácal hlavu v ošiali zamilovanosti. 

Po stopách Mateja Korvína i Drakulu

Retrospektívne bádanie vás zavedie do čias mongolských i tureckých nájazdov, no najmä do čias mocného uhorského kráľa Mateja Korvína. Za jeho vlády sa v roku 1473 začala i stavba jedného z najreprezentatívnejších palácov v Európe - Kráľovského paláca v neskorogotickom slohu s renesančnou výzdobou, ktorý tu stojí dodnes. Jeho krásu bývalého kráľovského sídla však naštrbili Turci a skazu nakoniec dovŕšili kurucké povstania.

 

S menom Mateja Korvína sa v súvislosti s Vyšehradom spája i iná, nemenej slávna osobnosť stredoveku, Vlad Tepes, známy viac ako transylvánsky Drakula. Málokto tuší, že tu bol väznený práve korvínovskými železami od roku 1462 celých dvanásť rokov. Jeho cela bola v Šalamúnovej veži. Táto románska stavba z 13. storočia patrila k vyšehradskému opevneniu medzi Vodnou baštou na Dunaji a Citadelou, stojacou na 328 metrov vysokom kopci. Citadela po dobu 200 rokov slúžila i ako pokladnica maďarských korunovačných klenotov, vrátane koruny kráľa Štefana. V súčasnosti sa tu nachádzajú exponáty viažuce sa k histórii hradu.

Na ostrie meča, fakľový sprievod i kulinársky zážitok

Oživením strohej kamennej krásy Vyšehradu sú podujatia pre návštevníkov, v rámci ktorých vás v čase prenesú rytierske turnaje, hudobné koncerty i divadelné predstavenie s historickou tematikou. Na nádvorí vás privítajú hlásnici, kaslelán pohostí čašou vína a po prehliadke hradu usadí do hľadiska priamo na nádvorí. Po dynamickom predvádzaní bojov s mečmi, kopijami, strieľaním šípov z luku i akomsi bojovnom tanci rytierov si sami môžete vyskúšať streľbu z luku a verte, že to z pozície diváka vyzerá oveľa jednoduchšie, ako v skutočnosti je. K tomu temne tmavá obloha nad vami, ožiarená len lúčmi faklí a človek ľahko podľahne ilúzii, že sa ocitol v stredoveku.
 
Túto ilúziu ešte podčiarkne nočný pochod z hradu len za mihotavého svetla faklí až do Renesančnej reštaurácie. V nej sa atmosféra stredoveku vinie nielen celým interiérom, prestieraním, ale i paletou jedál, servírovaním i obsluhou v dobových kostýmoch. K tomu živá hudba v podaní melancholických tónov flauty, vynikajúce jedlo a ešte lahodnejšie vínko a človek stráca pojem o skutočnom storočí. 
 
 
Tip: Ak zatúžite po menšom adrenalíne a zároveň zábave v jednom, odporúčam požičať si vo Vyšehrade segway. Sama som s ním nemala žiadne skúsenosti, no stačilo pár metrov na týchto dvoch kolesách a bola som vo svojom živle. Ovládate ho prenášaním svojej váhy, na čo si zvyknete veľmi rýchlo. Vyjsť na ňom po kamenných dlaždiciach a strmom kopci až k hradu má svoje čaro, nehovoriac o preháňaní sa na ňom po brehu Dunaja.

Umením žijúci Vacov

Keď sa už zatúlate do tejto malebnej časti ohybu Dunaja, nevynechajte mestečko, ktoré je obľúbeným dovolenkovým miestom obyvateľov Budapešti pre jeho vzácne architektonické klenoty, prívetivú stránku pohostinstva a umelecký zážitok v rôznych podobách.
 
Vacov (maď. Vác) je mesto neďaleko Vyšehradu na východnom brehu Dunaja, ktoré doslova žije kultúrou a umením. Takmer na každom rohu je nejaké múzeum s hodnotnými maďarskými dielami a v samotnom centre sa z nánosov dávnych čias dvíhajú ruiny Kostola sv. Michala. V kontraste s krásnou barokovou architektúrou okolitých budov pôsobia ako cintorín minulosti, z ktorej povstala prítomnosť.
 
 
Nemenej obdivuhodnou zaujímavosťou je Víťazný oblúk, postavený na počesť príchodu kráľovnej Márie Terézie a jej manžela do mesta v roku 1764. A ak zatúžite po dobrom víne, navštívte Múzeum vín, v ktorom môžete vzácnu zbierku exponátov obdivovať popri uchlipkávaní z vína.