Maďarsko v zrkadliacej kráse Dunaja

Niekedy máme krásu priamo pod nosom a ani o tom nevieme. Aj ja som sa musela osudovo zatúlať do Maďarska, aby som ocenila históriu, prírodu i ducha tejto krajiny. Ja, človek hôr, som našla truhlicu pokladov v krajine, ktorú som na mape svojich cestovateľských snov nemala. 

Večerný budapeštiansky valčík

V hmlistom svetle zapadajúceho slnka nastupujem do lode, ktorá mi ukáže honosnú veľkoleposť brehov Budapešti z hladiny Dunaja. Do rúk dostávam šampanské, no po jemnom uchlipnutí a prvých zábleskoch  vysvietenej architektúry hlavného mesta si uvedomujem, že som opojená viac než dosť. Nepotrebujem viac dostať do krvi alkohol, i bez neho sa cítim opitá. Opitá atmosférou budov, ktoré sa s eleganciou dávnych dôb obzerajú v zrkadle rieky. Mám pocit, akoby som bola na plese a žiarivá krása nočnej Budapešti sa hojdala do tanca pod vlnami nášho člna. Neviem, čo skôr fotiť, aj keď príliš dobre viem, že fotky budú vplyvom rýchlosti a nedostatku svetla neostré. A tak to vzdávam a nechávam zrak kĺzať po neogotických líniách najznámejšej budovy Pešti, Parlamentu, spoza ktorej vykúka i kupola Baziliky svätého Štefana.

Potom otočím hlavu na druhú stranu Dunaja, na Budín. Tu ma uchvátila impozantnosť Budínskeho hradu, na ktorého prestavbu povolal kráľ Matej Korvín staviteľov až z Florencie a dnes je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Po ňom je pomenovaný i kostol, Matyášov chrám, ktorý sa vypína na Hradnom vrchu a je dôležitým orientačným bodom mesta. Obidve časti Budapešti, Budín i Pešť, sú historicky spojené od roku 1873 a z hľadiska súčasnosti zase plejádou mostov rôznych architektonických štýlov. Každý z nich je jedinečnou ozdobou už i tak nádherného mesta, no statusom symbolu Budapešti sa pýši len jediný, Reťazový most.

Od roku 1934 Budapešť hrdo nosí titul kúpeľného mesta, pričom liečivú schopnosť jeho prameňov využívali už 2000 rokov dozadu rímski legionári. Rímsky vplyv tu možno obdivovať i v dodnes zachovalých pamiatkach, ktoré sa vinú celým mestom. Aby ste ich videli, stačí si len sadnúť do auta a brázdiť hlavnými cestnými ťahmi, pretože na postupne odkrývané ruiny pôvodnej rímskej osady Aquincum narazíte na rôznych miestach. Je to skutočne zvláštny pocit, byť v centre ruchu veľkomesta a zároveň cítiť závan rímskeho vplyvu. Celá Budapešť je jedným veľkým historickým prierezom európskych dejín.
 

Oddychový raj na Margitinom ostrove

 
Ostrovom pokoja, a to doslova, je Margitin ostrov. Nachádza sa uprostred Dunaja a s pevninou ho spájajú dva mosty, Margitin a Arpádov. Pôvodne tu boli až tri ostrovy, no v 19. storočí ich zlúčili do jedného celku, čím vytvorili zelenú relaxačnú oázu. Ostrov je dlhý 2,5 km a svoje meno dostal po dcére kráľa Bela IV., Margite, ktorá tu v dominikánskom kláštore v stredovekej atmosfére 13. storočia žila až do svojej smrti. Ruiny kláštora možno i vďaka dômyselným rampám obdivovať aj z vtáčej perspektívy.  Okrem neho sa tu nachádza i divadelný amfiteáter, stará vodná veža, rozľahlý park so starými gaštanmi na rôzne športové aktivity, vrátane bežeckej dráhy, kúpaliska, tenisových dvorcov a podobne.
 
 
Severnú časť ostrova tvoria luxusné hotely Danubius Grand Hotel Margitsziget a Danubius Health Spa Resort Margitsziget, ktoré využívajú miestne liečivé termálne pramene, ktorých teplota 70°C sa pre kúpeľné účely ochladzuje na 34°C, 36°C a 40°C. Ich účinok na zdravie je nepopierateľný, nehovoriac o relaxačnom vplyve na organizmus. Nie náhodou bol druhý spomenutý hotel prvým metropolitným kúpeľným hotelom na celom svete. Stráviť noc na tomto ostrove je nezabudnuteľným zážitkom a keď si k tomu ešte pôjdete s prvými lúčmi zabehať po jemne pérujúcej bežeckej dráhe s kulisou zobúdzajúcej sa Budapešti na pozadí, nabije vás to vitalitou ako mňa. 
 

Skanzen Szentendre - klenot ľudovej architektúry

 
Moje spoznávanie Maďarska pokračuje v skanzene Szentendre, ktorý sa nachádza len 20 km od Budapešti v Národnom parku Duna Ipoly. Je to najväčšie maďarské múzeum pod holým nebom, ktoré vás akoby vráti v čase 100-200 rokov dozadu. Tento pocit cestovania v čase nesúvisí len s budovami, ktoré boli pozbierané z rôznych regiónov Maďarska, ale i s oživením dávnych tradícií.
 
Etnografické múzeum pod holým nebom bolo založené v roku 1967 ako súčasť Národného múzea a od roku 1974 funguje ako samostatná organizácia, ktorej cieľom je prezentácia ľudovej architektúry, kultúry bývania i spôsobu života rôznych spoločenských vrstiev v dedinách aj trhových mestách. Znie to neuveriteľne, no na ploche 60 hektárov sa nachádza 312 rôznych budov. Zaujímavosťou je, že nejde o kópie, ale originály, ktoré etnografi rozobrali na malé časti a potom ich po premiestnení do tohto múzea opätovne poskladali ako kocky lega. Ich autenticita doslova dýcha zo stien, ktoré zdobí mnohokrát i pôvodný nábytok.
 
Navštívila som už pár skanzenov v rôznych európskych krajinách, no na tomto ma zaujal jeho život. Nie je to statická expozícia, ktorá vás síce vtiahne do atmosféry dávnych dôb, no nepošteklí iné, než vizuálne zmysly. Kým tu je možnosť precítiť minulosť priamo v deji. Môžete si vyskúšať rôzne remeslá, ochutnať ešte horúci medovník, ktorý pred vami vyberie pekárka v dobovom kostýme z ešte dobovejšej pece. Ak sa vo vás ozve hlas dieťaťa, jednoduché a predsa sofistikované hračky sú k dispozícii. A verte, že napríklad také chodenie na chodúľoch nie je vôbec jednoduché.  Ďalšou možnosťou je preniknúť do tajomstiev modrotlače, pečenia chleba či kováčstva. 
 
 
A ako tak prechádzate pomedzi domy, nakúkate do príbytkov, v ktorých vám napríklad žena v sedliackom oblečení ukáže, ako možno z bylín získať rôzne farby na farbenie látok, stratíte úplne pojem čase.  Na statku sa navyše pasú rohaté kravy, kone, sliepky a dokonca i huňaté prasatá, ktoré Maďarsko preslávili – mangalice. No najväčšou atrakciou je železnička, najdlhšia svojho druhu v Európe. Na svojej asi tridsaťminútovej ceste minie dieselová lokomotíva z roku 1927 päť staníc a na jazdu na nej tak ľahko nezabudnete. Rozžiari oči nielen detí, ale i dospelých. Bližšie informácie o múzeu nájdete na www.skanzen.hu.
 

Ostrihom - mesto prvého uhorského kráľa

 
Prívlastkom „maďarský Rím“ je označovaný Ostrihom ležiaci na brehu Dunaja, ktorý je na tomto mieste zároveň i prírodnou hranicou medzi Slovenskom a Maďarskom. So Štúrovom je Ostrihom prepojený nedávno zrekonštruovaným Mostom Márie-Valérie.
 
Toto mesto si prešlo búrlivým obdobím okupácie Keltov i Rimanov, nájazdov Turkov i Tatárov. Maďarsku dalo prvého kráľa Štefana I., ktorý sa tu nielenže narodil, ale bol i korunovaný spolu so svojou ženou 1. januára 1001 a neskôr vyhlásený za svätého. Ostrihom bol viac ako 250 rokov hlavným mestom Maďarska a dnes je sídlom hlavy maďarskej katolíckej cirkvi, ktorým je ostrihomský biskup.
 
Dominantou mesta je impozantná Ostrihomská bazilika, vznešene sa týčiaca na Hradnom kopci. I vďaka tomu vidno jej bielosivé múry doďaleka, nehovoriac o zelenkavom odlesku jej kupoly v žiari slnka. Najpôsobivejšou časťou tejto najväčšej sakrálnej stavby krajiny je renesančná Bakóczova kaplnka z červeného mramoru, na ktorú sa človek môže dívať hodiny a neustále obdivovať jej detailnú krásu a určitú chrámovú mystickosť.
 
Určitou výzvou je vyšplhať sa po stovkách schodov do kupoly, odkiaľ sa pred vami doslova rozleje výhľad na všetky svetové strany. Za dobrej viditeľnosti možno dokonca rozoznať obrysy Nízkych Tatier, no i čaro striech pod vami, vrátane striech Kráľovského paláca, plaziaci sa tok Dunaja či okolité kopce stoja za túto perspektívu nadhľadu. 
 
 
Príjemným rozptýlením po prechádzke cirkevnou históriou Maďarska sú novozrekonštruované vínne pivnice Prímás Pince. Volajú sa i Biskupské pivnice a ponúkajú nielen tradičné vína z rôznych častí Maďarska, ale i kuchyňu, ktorá sa do chuťových buniek priam sofistikovane zahryzuje. Atmosféra  impresívne pôsobiaceho pivničného tunela s výklenkami rôznych značiek vín pôsobí honosne a zároveň intímne. Nachádza sa tu i malé múzeum, ktoré načrtáva i jemnú líniu prepojenia kostola a vína. Priestory sú využité i na reštauračné účely, kde sa podávajú jedlá s puncom tradície a obohatené o prvky modernej kuchyne. Je to skutočne príjemné  a najmä ústam lahodiace zakončenie spoznávania krás Maďarska.