Nie je malta ako Malta: Malta v súčasnosti

Po základnom predstavení Malty a jej bohatej histórie dnes pokračujeme spoznávaním súčastnosti tohto krásneho ostrova v Stredozemnom mori.

Prevažnú väčšinu obyvateľstva krajiny tvoria Malťania, ktorí sú vývojovo ovplyvnení prítomnosťou Féničanov, Rimanov, Arabov, Normanov, Španielov, Francúzov, či Britov. V súčasnosti žije v krajine okolo 315.000 obyvateľov. Sú to príjemní a srdeční ľudia, ktorí sa radi bavia a radi dobre jedia. Majú veľa cirkevných sviatkov, každé mesto má svojho patróna, ktorého si patrične uctia. Okrem toho sa slávia festy oslavujúce chlieb, cibuľu, jahody, či iné plodiny. Čiže, ak sa chce niekto baviť, dôvod si vždy nájde. K oslavám patrí samozrejme dobré pitie a  jedenie. 

Na Malte sa dorába predovšetkým veľmi kvalitné červené víno, ale aj biele Chardonnay stojí za pozornosť. Pivo nedosahuje výnimočnú kvalitu, ale iste poteší. Tvrdý alkohol sa prakticky nekonzumuje, pri vysokých letných teplotách a množstve slnečných dní by to bolo značné riziko. Najrozšírenejším nealkoholickým výborne chutiacim nápojom je Kinnie, obdoba našej Kofoly s výraznou jemne horkou príchuťou pomarančov.

Skvelá gastronómia

Miestne jedlá pozostávajú predovšetkým z rôzne upravovanej zeleniny. Obľúbenou je nátierka z rajčín hustejšej konzistencie, výnimočne dobre chutí ochutená zelená fazuľka dozrievajúca vo veľkých strukoch, baklažán, či patizón sú samozrejmosťou. Úplnou delikatesou sú miestne jahody, ktoré majú neskutočne dobrú chuť. 

Často sa konzumujú cestoviny v rôznych podobách, najznámejšie sú pastizzi, taštičky z lístkového cesta plnené ančovičkami, špenátom, alebo hráškovým pyré. Obľúbená je aj tumpana, čo sú vlastne zapekané makaróny s bravčovým, či hovädzím mäsom. Výborný chlieb a olivový olej nemôžu na stole nikdy chýbať. 

Pri návšteve Malty nesmie návštevník vymeškať možnosť ochutnať fenek-stuffat, čo je národné jedlo. Je to králik, ktorého kedysi hopkali po ostrovoch tisíce, ale prozaicky povedané, boli vyjedené. Tak tie dnešné už nepochádzajú z voľnej prírody, ale ich chovajú na farmách. Ochutnali sme králika pripraveného na horkej čokoláde so zemiakmi a  zeleninou. Musím povedať, chutil výborne. Celú konzumáciu sme ukončili poriadnou dávkou voňavých jahôd.

Keďže Maltu obmýva more, plody mora a ryby sú veľmi obľúbené, aj keď nie lacné. 

Známy prístav a vtáčí park

Najznámejším prístavom, kde je možné si kúpiť čerstvo vylovené ryby, či plody mora je Marsaxlokk. Exoticky znejúci názov v sebe skrýva výnimočnú atmosféru, ktorú treba nasávať všetkými zmyslami, najmä čuchom a zrakom. Miestny rybí trh má úžasnú vôňu, na morských vlnách sa kolíšu nádherne sfarbené rybárske člny, na prove zdobené namaľovanými očami, zvanými luzzu, ktoré majú lode chrániť pred nešťastím. 

Mimoriadnym zážitkom je návšteva vtáčieho parku na ostrove Malta, kde v  príjemnom prostredí chovajú vyše 200 druhov vtákov zo všetkých kontinentov. Na spestrenie je tam možné zobrať si do rúk, alebo zavesiť na krk nejakého hada, čomu som samozrejme neodolal. Sprevádzal nás priamo jeho majiteľ, ktorý prekvapil mimoriadnym vzťahom k svojim zverencom a schopnosťou komunikovať s nimi. Žasol som, ako vedia vtáci prejavovať k človeku city, vyjadrené prítulnosťou, či žiarlivosť. Keďže v krajine nie je ZOO, tento park často navštevujú najmä mladší návštevníci.

Malťania i Gozitania si užívajú život plnými dúškami. Mnohí z  nich majú v  prímorských oblastiach vybudované malé víkendové domčeky, poskytujúce najpotrebnejšie zázemie na prespatie bez nejakého veľkého komfortu. Oveľa viacej si dajú záležať na kvalitnej jachte, alebo motorovom člne, na ktorých sa radi plavia okolo ostrovov. Napriek malej rozlohe ostrovov je tam pomerne často vidieť autá. Čo prekvapí na prvý pohľad je skutočnosť, že veľa z nich je uprášených a neumývaných. Súvisí to najmä v letných mesiacoch s  prašnosťou a so vzácnosťou sladkej vody. Malťania považujú za plytvanie používať ju na umývanie áut, veď je to len úžitková vec.

Pláž Mellieha

V  prímorskej oblasti je vybudovaných veľa hotelov výbornej úrovne, ktoré hojne obsadzujú domáci klienti. Zastúpené sú tu viaceré hotelové siete z celého sveta. Malta má niekoľko pláží, najväčšia a  najznámejšia je neďaleko mesta Mellieha. V posledných rokoch objavili aj naše cestovné kancelárie Maltu ako pobytovú dovolenkovú destináciu. Podľa môjho názoru je však táto krajina predovšetkým vhodná na poznávanie a cestovanie. Je len málo krajín na svete, kde je taká vysoká koncentrácia zaujímavostí na pomerne malom území od najstarších dôb ľudského osídlenia až po dnešok. 

Túto skutočnosť potvrdzuje aj vysoký podieľ výnosov z cestovného ruchu na celkovej tvorbe HDP krajiny, ktorý predstavuje až 35%. Na Slovensku to je 2,7%, čo zase potvrdzuje to, že u  nás sa o  potenciály cestovného ruchu stále len hovorí, na Malte na jeho rozvoji stále usilovne pracujú.