RunCzech si připsal další půlmaraton pod magickou hranici jedné hodiny

Ústí nad Labem, město, kde každým rokem zanechává větší a větší stopu špičkový běžecký závod organizovaný pod hlavičkou RunCzech, nezklamalo ani letos. Na padesát elitních atletů ze všech koutů světa si přijelo právě sem vylepšit svá osobní maxima. A povedlo se.

Důkazem toho byl nejmladší závodník v celém mužském elitním poli Stephen Kiprop z Keni. Člen RunCzech Racing týmu svoji evropskou běžeckou kariéru zahájil teprve letos a ve třech závodech třikrát zvítězil. Letošní vítěz Mattoni 1/2Maratonu v Olomouci útočil na vítězství již od samého začátku. Do cíle doběhl zcela osamocený v čase 59:41 a překonal tak svůj osobní rekord. „Závod byl těžký, byl jsem na čele sám a bylo dost teplo, o to těžší to celé bylo. Jsem ale velmi šťastný,“ radoval se v cíli vítěz z opožděného dárku, který si dnes věnoval k narozeninám, které měl minulý týden. Barselius Kipyego, druhý muž závodu, opět ukázal, že mu ústecká trať svědčí.

Run Czech

Loňský čas sice nepřekonal, přesto však exceloval časem 1:00:25. RunCzech Racing tým předvedl letos v Ústí nad Labem své kvality, což dokazuje i třetí příčka člena této tréninkové skupiny Abela Kipchumby. Ten finišoval v čase 1:00:39. „Jsem nesmírně hrdý na to, že RunCzech nabízí ty nejlepší závody světové kvality, jak z pohledu elitních závodníků, tak ale i široké veřejnosti. To dokazují i fantastické časy členů RunCzech Racing týmu, a také dnešní zaplněný ústecký závod,“ shrnuje sobotní sportovní svátek Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech a předseda komise silničních běhů IAAF.

I letos zažilo Ústí nad Labem jeden velký unikát

O ten se postarala nejlepší žena dnešního závodu Diana Kipyokei tím, že na vteřinu vyrovnala tři roky starý traťový rekord. Když protínala cílovou pásku, na časomíře svítila cifra 1:07:17. Od začátku se celková vítězka mezi ženami držela ve skupince čtyř tabulkově nejrychlejších závodnic. Spolu s Nancy Kiprop, Lucy Cheruiyot a Derou Dida udávaly tempo ženskému poli zhruba první polovinu trati.  Brzy poté měla v ústeckých ulicích už jen jednu soupeřku. Nakonec druhou ženu závodu, a loňskou vítězku, Nancy Kiprop (1:07:32). Třetí příčka nakonec připadla krajance Lucy Cheruiyot s výsledným časem 1:09:52. Na dnešní závod jistě jen tak nezapomene Moldavanka Lilia Fisikovici. Ta dnes časem 1:10:45 překonala více jak o minutu moldavský národní rekord.

Run Czech

Run Czech

Vítr a teplo trápily na trati všechny běžce

Cestu za osobním maximem zkomplikovaly i českému nejlepšímu závodníkovi. „Trať byla jako vždy super, ale bohužel dneska dost foukal vítr. Navíc spolupráce s ostatními běžci nebyla dnes úplně ideální,“ postěžoval si na ztížené podmínky Jiří Homoláč. Ten nakonec dokončil půlmaratonskou vzdálenost v čase 1:05:12 a s výsledným časem dle svých slov příliš spokojený nebyl. Pořadí z minulé soboty si dnes čeští borci vyměnili, když na druhém místě mezi českými muži skončil Vít Pavlišta. Třetím Čechem byl svěřenec Roberta Štefka, jeho jmenovec Robert Míč.

Nejlepší česká silniční běžkyně Eva Vrabcová Nývltová dnes na startu Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem chyběla a z komentátorského křesla si posteskla: „Atmosféra je zde dnes jako vždy úžasná. Když to vidím kolem sebe, nejradši bych hned nazula běžecké boty a vyrazila na trať. Vím, že to ale bylo jediné rozumné řešení s ohledem na mou další sportovní kariéru.“ Neúčast Evy Vrabcové Nývltové byla dnes příslibem pro ostatní české běžkyně. Nejlépe se s ústeckou tratí popasovala Marcela Joglová. I tu ale dnes na trati provázely problémy. Teplo, vítr a zdravotní indispozice ji nakonec nedovolily přiblížit se svému osobnímu maximu, a tak se dnes musela česká reprezentantka spokojit s celkově jedenáctou příčkou a časem 1:18:56. Ivana Sekyrová a Daniela Havránková pak slavily druhou a třetí příčku mezi českými elitními závodnicemi.

Již tradičně se i v Ústí nad Labem oceňovali král a královna regionu. V tom ústeckém se jím mezi muži stal Aleš Filinger. Ženám ode dneška kraluje ústecká rodačka a trenérka Mattoni FreeRun Zuzana Rusínová.

Letošní osmý ročník přilákal do severočeské metropole celkem 3 436 vytrvalců ze 30 zemí světa. Hlavnímu závodu také již tradičně předcházel handbikový závod pro dospělé i děti a dm rodinný běh, kterého se zúčastnilo 2683 běžců. Vítěze hlavního závodu přivedlo do cíle elektrické auto Volkswagen.