Istria, dovolenka na každý spôsob

Istria je vďaka dobrej dostupnosti jedným z najnavštevovanejších regiónov v Chorvátsku. Veď zo Slovenska je to k istrijskému moru vzdušnou čiarou len približne 400 kilometrov.

Navyše, vďaka priaznivej klíme, množstvu historických pamiatok a kultúrnych podujatí tu možno zažiť atraktívnu dovolenku po celý rok. "Veľké turistické aglomerácie prakticky nadväzujú jedna na druhú a sú vybavené rôznymi službami. Od špičkových hotelových komplexov, apartmánov, penziónov či kempingov, cez množstvo reštaurácií a obchodov, až po zábavné zariadenia a športové aktivity. Pričom medzi najznámejšie strediská patria Rovinj, Poreč, Vrsar..." upresňuje Ondrej Lipták z CK Intermedial.

Učka, Brijuni a šikmá veža v Završju

brijuni

Poďme však postupne. Počas dovolenkového pobytu bude mať zrejme väčšina z vás chuť spoznať aj niekotoré prírodné zaujímavosti. Na Istrii je to celkom určite pohorie Učka - na východe pokryté lesom, na západe kameňom. Z najvyššieho bodu je z výšky 1400 metrov nádherný výhľad na pevninu aj more desiatky kilometrov ďaleko. Súostrovie Brijuni sa nachádza na juhozápadnom pobreží Istrie. Brijuni tvoria dva väčšie ostrovy: Veli Brijun a Mali Brijun a popri nich ešte dvanásť menších ostrovov. Vďaka svojej výnimočnej kráse a miernemu podnebiu sú už od začiatku minulého storočia sídlom rôznych prominentov. Napríklad Biela Vila na ostrove Veli Brijun bola rezidenciou Josipa Broza Tita. Na svoje si tu však prídu aj aktívni dovolenkári. Hru v krásnej prírode si tu môžu vychutnať napríklad milovníci golfu. Určite nezabudnuteľným zážitkom je prejsť Brijuni na bicykloch. Tie si môžete na ostrovoch bez problémov prenajať. Len pripomeňme, že Brijuni sú s pevninou prepojené trajektom z Fažany (Pula – 8 km). Ak patríte k milovníkom románov Julese Verna, urobte si výlet do mesta Pazin. Nájdete tu približne 120 metrov hlbokú Pazinskú jamu, ktorá vraj slávneho spisovateľa inšpirovala k napísaniu románu Matyáš Šándor.

Viete o tom, že aj Istria má svoju šikmú vežu? Je to zvonica v Završju. Má výšku 22 metrov a je naklonená 40 centimetrov. Tradičnou pôvodnou stavbou na Istrii bol "kažun" - kamenný okrúhly domček. Okrem iného, miniatúra takejto stavby, ktorá slúžila poľnohospodárom k uskladneniu náradia a ako úkryt pred nepriaznivým počasím je vhodným suvenírom. Len pre zaujímavosť, najväčší istrijský kažun sa nachádza v Galižane a má výšku sedem metrov. Pre istrijské mestá sú typické aj nádherné, staré, kamenné domy, na ktorých je často vyobrazený symbol benátskeho leva. To preto lebo Istria bola dlho pod benátskou nadvládou. Najväčším istrijským mestom je Pula. Je známa hlavne rímskym amfiteátrom, šiestym najväčším a zároveň najzachovalejším na svete. Svojho času sa dokázal naplniť 22 000 divákmi. Celkovo, prechádzka cez staré centrum Puly znamená  akoby návrat do histórie. Niet sa preto čo diviť, že sa tu nachádza jedno z najdôležitejších múzeí v Chorvátsku - Archeologické múzeum.

Rovinj

Medzi mestá s najlepšou atmosférou patrí určite Rovinj, Poreč a Vrsar. Rovinj a jeho okolie je vďaka famóznej atmosfére turisticky najpríťažlivejším mestom na Istrii. Tá spočíva v harmónii modernej i starobylej architektúry s prírodou, najmä prírodnou rezerváciou Punta Corrente a Škarabou. Mesto je obklopené storočným cédrovým, borovicovým a píniovým lesom, pobyt tu je balzamom pre alergikov i prieduškárov. Blízky Limský záliv je prírodnou zvláštnosťou a častým cieľom výletných lodí zblízka i zďaleka. Staré mesto je pretkané malebnými uličkami s množstvom galérií, reštaurácií, vinární, zmrzlinární a kaviarní. Mestu dominuje najväčší barokový kostol na Istrii - kostol sv. Eufémie z r.1736, ktorý sa vypína na vrchole starého mesta, ktoré stálo pôvodne na ostrove. Na 60 m vysokej veži kostola sa týči 6-metrová otáčavá socha sv. Eufémie. V kostole je sarkofág sv. Eufémie, umučenej v r.304, ktorú sem podľa legendy doplavilo more v sarkofágu.

Od kostola sa vinie ulica Grisia s veľkým počtom umeleckých galérií. Umelci tu žijú vo veľkej komunite a v druhú augustovú sobotu sa tu každoročne koná prehliadka diel výtvarníkov maliarov, keramikárov a sochárov. Rovinj je vyhľadávaným miestom aj športovcami pre desiatky tenisových kurtov, volejbalových i basketbalových plôch, potápačmi, pre ktorých je lákadlom priezračné more a vrak lode Baron Gautch, potopenej v roku 1914, ale aj tými, ktorí radi zavítajú na skalnú stenu Fantázia, ideálnu pre voľné skalolezenie.

Poreč

Pravdepodobne najznámejšou kultúrnou i architektonickou pamiatkou na Istrijskom poloostrove je Eufrasiova bazilika v Poreči. Do dnešného dňa jediný objekt na Istrii zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pomenovaný bol podľa biskupa Eufrasia a postavený za vlády známeho byzantského cisára Justiniána. Pozornosť návštevníkov upúta najmä oltár a krásne obrázkové mozaiky. Práve tento druh kamienkového umenia sa stal symbolom celého mesta Poreč. Mesto sa rozprestiera na západnom pobreží Istrie. Je takmer v strede Porečskej riviéry. Pobrežie je bohaté na zátoky a tak poskytuje vynikajúce podmienky pre všetky druhy vodných športov. Spomeňme aspoň dve zátoky, kde je ponuka skutočne bohatá: zátoka Plava Laguna a Zelena Laguna. Kúpanie je zase príjemné na ostrove Sv. Nikola. Tieň v píniových lesoch tu zmierňuje horúčavu. Zariadenia v Solaris Naturis a Ulika (severne od Poreča) sú výlučne pre nudistov. Nudistické priestory sú aj v kempingu Zelena Laguna. K bohatej športovej ponuke patrí potápanie, plachtenie, surfovanie, vodné lyžovanie, parasailing, pričom tu požičiavajú lode aj bicycle.

Ak do starého centra zavítate v čase obeda, privíta vás pokojné mestečko. To sa však zmení po zotmení na nepoznanie. Zástupy ľudí sa prechádzajú po hladkej kamennej dlažbe, pričom ich kroky vedú do početných kaviarní, reštaurácií a vinárničiek. Ak môžme odporučiť, ochutnajte domáce porečské víno - Biely Pinot. Chutí výborne.

Do pozornosti by sme vám dali aj stredisko - rezort LANTERNA, s rôznymi typmi pláží – od kamenistej po pieskovú. Rezort poskytuje výborné centrum vodných športov, potápačské centrum, ako aj 14 tenisových kurtov, volejbalové, basketbalové ihriská, minigolf, futbal, požičovňa bicyklov, ale aj večernú zábavu a diskotéky. Po rozľahlom areáli premáva aj vláčik. Ubytovanie je v rôznych typoch apartmánov s možnosťou varenia, ale CK INTERMEDIAL ponúka aj možnosť doobjednania stravy formou veľmi pestrých a bohatých švédskych stolov, so širokým výberom nápojov. Pre deti je k dispozícii osvedčený detský klub MARO so skvelými animáciami, pre dospelých večerné diskotéky a zábavy. Tu organizuje CK INTERMEDIAL aj pobyt s kurzom reflexnej masáže.

Vrsar

Mestečko Vrsar leží 10 km južne od Poreča a je typické svojou atmosférou stredomorskej rybárskej osady. Mestečko je obklopené osemnástimi ostrovmi, čo ponúka nádherný a maľebný výhľad a z Vrsaru robí veľmi atraktívne a útulne letovisko. Strmé, kamenisté a kľukaté uličky s bielymi domami sa zbiehajú až priamo k moru s nádherne čistou vodou.

Toto miesto si vraj obľúbil a niekoľko krát navštívil aj slávny zvrhlík Casanova. Panoráme mesta dominuje fara sv. Martina a k nej novopostavená veža. Medzi ďalšie pamiatky patrí bazilika sv. Márie z 12. stor., či mestská brána z 13. stor. a kostol sv. Antona zo 17. storočia. Bohatú turistickú ponuku Vrsaru tvorí ubytovanie v apartmánoch, kempoch i pohodlnných hoteloch.