Dovolenka v Tabe

Kto vidí fotografie z Taby, občas sa aj čuduje. Ako to, že ľudia tam vôbec chodia na dovolenky? Veď okolo hotelov chýbajú mestá, rušný spoločenský život a možnosti nákupov.

Iste, hotely v Tabe, to sú vlastne roztrúsené luxusné zariadenia uprostred skalnej púšte. Samozrejme, na brehu mora.

Čím je Taba zaujímavá?

Ak niekto túži po poznaní, je to ideálna dovolenka na výlety ku kláštoru Svätej Kataríny na Sinaji, ale aj do Izraela. Obľúbená je návšteva Jeruzalema, či Masady a Mŕtveho mora. Nájdu sa aj záujemcovia o Eilat. No a z Taby je ideálne vyraziť si na nádherný výlet do skalného mesta Petra v Jordánsku. Ak niekoho láka poznávať more, tu, prakticky na plážach, sú mimoriadne zachované a nádherné koralové útesy s nesmiernym bohatstvom vodných rastlín, koralov i rýb. Tu sa dá ísť aj na výlety – napríklad Faraonov ostrov ponúka zážitok na brehu i v mori. No a nakoniec. Kde je napísané, že dovolenka musí byť hlučná, naplnená obchodmi a diskotékami. Po kúsku z toho všetkého ponúka aj Taba, ale naozaj len v miernej podobe. Plne vyhovuje tým, ktorí o hluk a nepokoj nestoja. Nepoznám samozrejme všetky hotely, ani strediská v rámci Taby, nadlho sa však vo mne udomácnila spomienka na týždňový pobyt v hoteli Sofitel Taba Hights. Hotel je súčasťou francúzskej hotelovej siete a tak neočakávajte odo mňa opisy bufetových stolov, či izie

Taba hights ako krásna spomienka

Atmosféra hotela bola vynikajúca. Už aj tým, ako celý objekt pôsobil veľkoryso a decentne zároveň a aj tým, že som mal šťastie a býval som v jeho najtichšej časti. Priamo oproti hotelu je mólo, z ktorého sa dalo zostúpiť priamo do sveta koralov a rýb. Málo som ho využíval, lebo práve v tejto časti bol veľmi dobrý vstup do mora. Áno, bolo treba si dať pozor na väčšiu skalu, našiel som však dosť miest na vstup po mäkkom piesočku už od brehu. Nie všade je to v Tabe takto, rozhodne odporúčam obuv do vody. Napríklad i na to, aby ste sa pokojne nohou opreli, ak sa pod hladinou dotknete skaly. V piesku sú tu totiž všade naokolo rozhádzané balvany, čo si pochvaľovali najmä dámy, ktoré sa báli šnorchlovať a pritom túžili vidieť svet koralov na vlastné oči. Stačilo sa postaviť pri skale blízko od brehu, voda bola len tak po pás, zohnúť sa a okuliarmi preraziť zrkadlo morskej hladiny. Niektoré dámy v takej polohe vydržali desiatky minút. Ďalší zvedavci si dno a ryby mihotavých farieb pozerali z móla. No a ja som si zaplával ďalej od brehu, tam kde bol úplný pokoj a stával som sa súčasťou sveta vody, farieb a bujnej fantázie pani prírody.

Na konci komplexu hotelov, tam kde sa začínajú turistické chodníky, som z druhého móla pri brehu uvidel aj vyše 100 kilogramovú korytnačku. A ako som sa tam dostal? V tomto stredisku sa udialo niečo, na egyptské pomery nezvyčajné. Popri pláži, popred všetky hotely vedie upravený chodník. S možnosťou vstúpiť do ktoréhokoľvek hotelového areálu, pustiť deti na hojdačky a s možnosťou prechádzať sa. Športovejšie založení ho využívajú aj na pravidelné behanie po pláži. Dúfam, že jedno ostalo ako vtedy, keď som tam bol ja. Počas prechádzky ma neotravovali žiadni predavači.

Ďalšie hotely

Po pláži som sa dostal k hotelu Marriot s veľmi pekným areálom i k hotelu Intercontinental, ktorý zdiaľky pôsobí dosť prísne, po bližšom zoznámení sa človek zistí, že je priateľský a zameraný na pohodlie hosťa.

I smerom na druhú stranu od Sofitelu vedie chodník k ďalšiemu hotelu.  Ten však v ponuke nie je a má dosť problematický vstup do vody. Takže, venujme sa aktuálnej ponuke. Nespomenul som napríklad hotel Three corners El Weekala. Aj ten má svoju pláž, svoj bazén a svoj bar pri vode. A aj tade vedie prechádzkový chodník. Hotel samotný je nejakých 800 metrov od mora, až za veľkým golfovým ihriskom. Po ceste neustále premáva autobus, ktorý zadarmo vozí hostí raz hore, raz dole. /Sústavné vozenie sa nie je povinné, možno si i poležať pri vode./ Tento hotel je, asi kvôli vzdialenosti od mora, štvorhviezdičkový, najlacnejší a veľmi sa v ňom snažia poskytovať kvalitné služby. Večerný výhľad, keď nad hlavami blikajú hviezdy a na druhom brehu svetlá Jordánska, je tu úžasný. Pripravený oň nie je však ani ten, kto býva priamo pri mori. Autobus vozí všetkých návštevníkov. Tu, nad golfovým ihriskom je totiž nielen spomínaný hotel, ale aj akési arabské centrum s niekoľkými kaviarňami, reštauráciami a obchodmi. Pre mňa toho bolo dosť. V každom prípade, ak už niekto chytá ponorkovú chorobu, tu pomíňa nejaké peniaze a uspokojí svoju túžbu po väčšom ruchu.

Ideálne spojenie

Vždy keď si na toto stredisko spomeniem, uvedomujem si ideálne spojenie kúpania sa, šnorchlovania, oddychu, poznávania i športovania. Je tu predsa golf, sú tu volejbalové ihriská a chodník na behanie... Asi bude múdrejšie nepýtať sa manželky, či sa tam chce ešte vrátiť. Je veľmi pravdepodobné, že by okamžite začala baliť.

- Ak sa chcete takúto dovolenku vyhrať, pozrite na www.vyhrajdovolenku.sk