TOP 9 najlepších a inšpiratívnych (horo)lezkýň nedávnej minulosti i súčasnosti

Horolezectvo a lezenie sa vo všeobecnosti považuje skôr za mužskú záležitosť. Keď sa však bližšie pozrieme na štatistiky výstupov, zistíme, že medzi pánmi sa svojimi výkonmi blyslo i mnoho zástupkýň nežnejšieho pohlavia. 9 možno najúspešnejších z nich si predstavíme v nasledujúcich riadkoch. Vy však kľudne do komentárov doplňte aj vaše favoritky. 

Junko Tabei

(Japonsko)

Dnes už zosnulá Junko sa do histórie zapísala veľkými písmenami. Ako prvá žena zdolala vrchol najvyššej hory sveta – Mount Everest (1975). Tomuto historickému úspechu však predchádzalo mnoho prekážok a tým nemyslíme len samotnú horu.

Junko vyrastala v dobe dodržiavania prísnych stereotypov medzi pohlaviami. Žena – horolezkyňa neprichádzala do úvahy. Láska k horám bola však silnejšia a vďaka nej sa Junko stala priekopníčkou v horolezeckom športe. V roku 1969 založila ženský horolezecký klub. Roky bojov s mužským pohlavím a dokazovaním, že to myslí vážne, ju už unavovali.

Junko Tabei

Zdolať Everest sa tak napokon vydala v čisto ženskej výprave. Na povolenie od vlády Nepálu čakali 5 rokov. Na jar v roku 1975 bolo konečne všetko pripravené. Výprava mohla začať. Nevyspytateľná hora však ohľad na dámsku zostavu nebrala. Počas výstupu sa spustila lavína, ktorá ich takmer pochovala. Vďaka odvážnym šerpom bola skupina našťastie zachránená. Vo výstupe však pokračovala už len Junko so svojim šerpom.

Neplánovala sa stať prvou ženou na vrchole, okolnosti to však takto zariadili a 16. mája v roku 1975 dokázala dovtedy čosi nemožné.

V roku 1992 dosiahla ďalší míľnik v ženskom horolezectve. Ako prvá žena zdolala vrcholy najvyšších hôr na všetkých siedmych kontinentoch tzv. Seven summits. Liezť neprestala ani po tom, ako jej v roku 2012 diagnostikovali rakovinu. Zomrela v novembri 2016.

Lynn Hill

(USA)

Priekopníčkou tzv. free climbing - voľného lezenia sa v 80tych a 90tych rokoch stala Lynn Hill. Lynn zmenila definíciu možného a nemožného, keď sa jej ako prvému človeku vôbec podarilo v roku 1993 zdolať 900 m vysokú skalnú stenu El Capitan trasou The Nose. Výstup trval 4 dni. O rok neskôr ju zdolala za menej ako jeden deň.

Lynn sa k lezeniu dostala ako 14 ročná. Lezenie sa okamžite stalo jej vášňou. V roku 1986 objavila počas svojej návštevy Francúzska súťažné lezenie. V krátkej dobe sa dostala medzi špičku tohto športu a vyhrala viac ako 30 medzinárodných súťaží vrátane Arco Rock Master, ktoré je považované za Wimbledon súťažného lezenia.

Lezeniu sa venuje dodnes.

Lynn Hill Catherine Destivelle

(Francúzsko, Alžírsko)

V rovnakom čase ako Lynn Hill dosahovala úspechy na skalách v USA, Catherine Destivelle sa darilo na skalách európskych. V roku 1992 zvládla ako prvá žena sólo výstup severnej steny hory Eiger (zvanú aj stena smrti) vo Švajčiarsku. Výstup trval menej ako 15 hodín.

Rodená Parížanka zvládala lezenie náročných skalných stien už vo veku 15 rokov. V 17-tich rokoch trávila množstvo víkendov lezením najvyšších vrcholov Álp. Medzi rokmi 1985 a 1988 bola považovaná za najlepšiu horolezkyňu na svete.

Okrem Alpských vrcholov, absolvovala úspešné výstupy (vrátane zimných) aj v iných pohoriach. Za zmienku určite stoja voľný výstup na Nameless Tower v Pakistane či sólo výstup severnou stenou Cima Grande di Lavaredo v Dolomitoch. Legendárnym sa stal aj jej 11-denný sólo výstup na Les Drus vo Francúzsku, kde vytvorila novú trasu západnou stenou či zimný výstup severnou stranou na Matterhorn.

Beth Rodden

(USA)

Inšpirovaná výkonmi Lynn Hill, začala Beth s lezením v roku 1995 ako 15 ročná. Lynn bola v tom čase slávna hlavne vďaka svojmu výstupu spôsobom voľného lezenia na El Capitan. Plagáty s nápisom “Chlapci, ide to!” prenasledovali Beth na každom kroku.

Prvé úspechy sa dostavili okamžite. V nasledujúcich troch rokoch vyhrala juniorský národný šampionát v lezení. V roku 1999 stretla svoju inšpiráciu Lynn, ktorú jej úspechy zaujali. Slovo dalo slovo a Beth sa pripojila k skupine horolezkýň vedených Lynn na výpravu na Madagaskar. Spoločne ako prvá čisto ženská skupina zdolali skalnú horu Tsaranoro.

V roku 2000 sa spolu so svojim priateľom nemenej známym Tommym Caldwellom a ďalšími dvomi kamarátmi vybrali zdolávať hory v Kirgiszku. Ich nádhera im však tentokrát dopriata nebola. Na 6 dní padli do rúk únoscov z militantnej islamistickej skupiny. Únoscovia však urobili chybu a až na jedného člena sa na 6ty deň vybrali z úkrytu pre jedlo a iné vybavenie. Skupina horolezcov tak bola v presile a podarilo sa jej utiecť do kempu Kirgiszkej armády. Beth otrasená týmto zážitkom zavrhla akékoľvek cestovanie mimo domova na celý ďalší rok.

O rok neskôr sa jej spolu s Tommym podarilo splniť si svoj sen a zdolať El Capitan rovnako ako to 8 rokov pred nimi dokázala Lynn. Stala sa tak len druhou ženou v histórii, ktorá túto náročnú skalnú stenu zdolala. V priebehu nasledujúcich rokov dosiahla množstvo ďalších úspechov, ktoré ju právom radia medzi najlepšie horolezkyne sveta.

Sasha DiGiulian

(USA)

Už ako 20 ročná sa dokázala Sasha zapísať do histórie horolezectva. Ako prvej Američanke a zároveň len tretej žene na svete sa jej podarilo vyliezť stenu o úrovni 9a.

K lezectvu ju rovnako ako Beth Rodden inšpirovala Lynn Hill. S lezením začala už ako 7 ročná. Už v mladom veku vyhrala množstvo národných i medzinárodných súťaží vrátane celkovej majsterky sveta v roku 2011. V súčasnosti 26 ročná Sasha má už za sebou 8 prvovýstupov bez ohľadu na pohlavie a viac ako 30 prvovýstupov medzi ženami.

Okrem iného sa jej podarilo zdolať napríklad aj stenu hory Rolihlahla v Južnej Afrike, Big Wall v Brazílii či The Misty Wall v Yosemitskom národnom parku. V roku 2015 ako prvá žena zdolala Magic Mushroom, jednu z najnáročnejších stien na severnej strane hory Eiger.

Margo Hayes

(USA)

Margo posunula históriu ženského lezenia ešte o čosi ďalej, keď v roku 2017 vo veku 19 rokov ako prvá na svete zdolala lezeckú úroveň 9a+ na La Rambla v Španielsku Tento rekord však držala len 9 mesiacov. O priečku vyššie sa v tom istom roku dostala Angela Eiter, keď sa jej podarilo zvládnuť úroveň 9b.

Pôvodne gymnastka začala s lezením, keď mala 10. Ako členka národného tímu súťaží vo všetkých troch disciplínach (bouldering, lead climbing a speed climbing), pričom sa pravidelne umiestňuje na popredných priečkach.

Margo Hayes Anak Verhoeven

(Belgicko)

Anak sa k lezeniu dostala ako 4 ročná. Orientuje sa hlavne na súťažné lezenie na umelých stenách, kde dosahuje výborné výsledky.

V roku 2018 sa jej však podarilo zanechať veľkú stopu aj v outdoorovom lezení. Vo veku 22 rokov ako prvá žena zdolala stenu o úrovni 9a+ na Sweet Neuf vo Francúzsku. Dodnes sa jej podarilo zvládnuť viac ako 30 trás na úrovni 8b+ a viac.

Angela Eiter

(Rakúsko)

3-násobná víťazka svetového pohára v lead climbingu a 4-násobná majsterka sveta Angela Eiter sa narodila a žije v Rakúsku. Ako prvá žena a tretí človek na svete na svete zdolala úroveň 9b na stene La Planta de Shiva v Španielsku. Náročnejšiu úroveň dosiahli do dnešnej doby už len dvaja lezci – Adam Ondra a Chris Sharma.

Angela Eiter

K lezeniu sa dostala ako 11 ročná. V nasledujúcich rokoch dosiahla množstvo pódiových umiestnení na najvýznamnejších medzinárodných súťažiach. Za svoje výkony získala v roku 2006 vo veku 20 rokov prestížne ocenenie La Sportiva.

Ashima Shiraishi

(Japonsko, USA)

Ashima je v súčasnosti považovaná za najlepšiu teenagerskú lezkyňu sveta. S lezením začala, keď mala 6. Len pár rokov jej stačilo na to, aby sa stala jednou z top športových lezkýň sveta v kategórii bouldering a lead climbing.

Ashima Shiraishi

Dnes 18 ročná Ashima má už za sebou množstvo zlatých medailí z medzinárodných súťaží. Stihla uskutočniť  niekoľko prvovýstupov medzi ženami či v kategórii “najmladší”. Svetoznámou sa stala hlavne vďaka zdolaniu úrovne 9a/9a+ vo veku 13 rokov. Možno jedného dňa túto úroveň opäť posunie a prekoná tak rekord (9b), ktorý v súčasnosti patrí rakúšanke Angela Eiter. Našliapnuté k tomuto úspechu určite má.

Zdroj foto: wiki commons (Jarek Tuszynski, Justin Lawson, Simon Legner, Jaan Künnap, Lars Verket)