6 najúžasnejších kajakárskych miest sveta

Profesionálny americký kajakár a filmár Rush Sturges preskúmal počas desaťročia trvajúcej kajakárskej misie po celom svete vody a pereje rôznych obtiažností a tu je zoznam jeho najobľúbenejších miest. 

1. Kalifornia

Samotný Rush pripúšťa, že Kaliforniu dal na prvé miesto kvôli tomu, že na jej dravých vodách vyrástol, no i tak tu odvážlivci nájdu rieky vo forme tobogánov, adrenalínové vodné cesty pomedzi nekonečné žuly a ostré bouldre. Navyše tu takmer vôbec neprší, takže stráviť 2-5 dní na vode je viac než lákavé.

2. Nórsko

Obrovské vodopády sú len jedným z dôvodov, prečo sa vodák zamiluje do Nórska. Ďalšími sú dlhé dni v letných mesiacoch, krásne ženy a priam epické scenérie. Povaha riek je divoká, voda krišťáľovo čistá. Navyše tu podľa Rusha nájdete i najlepšiu cestu obtiažnosti V.

3. Quebec

Ak milujete veľmi hlučné, priam burácajúce vody a freestyle, Quebec je v tomto zmysle priam zasľúbenou zemou. Rieky v oblasti Quebec Citi a jazera St. Jean sú dodnes ešte nepreskúmané a ponúkajú veľké vlny pre Freestyle a s tým súvisiacu zábavu. Prístup k vode je trochu problematickejší, no stojí za tú námahu.

4. Čile

Pucon v Čile má pre každý druh kajakára čosi v ponuke. Sú tu neskutočné možnosti skvelého pádlovania s jednoduchým prístupom a ešte úžasnejším nočným životom. Za dobrodružstvo stojí pustiť sa do veľkých perejí Futaleufu alebo dokonca ďalej na juh do menej známej Rio Baker.

5. Zambia a Uganda

Na zozname každého dobrého jazdca by mali byť rieky Níl a Zambezi. Ak ste jazdec triedy IV, vyhráte sa tu do sýtosti. A ak ste expert triedy V, čakajú na vás úžasné vlny, na ktorých môžete predviesť svoje majstrovstvo. A keď už budete tam, odskočte si i na ostrov Madagaskar, kde na vás čaká ďalšie vodácke dobrodružstvo.

6. Rieka Columbia vo Washingtone

Občas tu intenzívne prší, no pre kajakára to nie je žiadny problém, naopak. Najlepšie toky sú v zimnom a jarnom období, pretože voda je vysoká, no pádlovať tu možno v podstate po celý rok. Little White je spojovacím bodom pre väčšinu nadšených kajakárov z okolia, no zaujímavý je aj Main Salmon klasifikácie III-IV.