Florencia – jednodenný výlet z Bologne

Ak ste sa už zoznámili s mestom Bologna, po ktorom je pomenovaná slávna salsa na špagety, nie je na škodu pokračovať v objavovaní ďalších, históriou prekypujúcich toskánskych miest. Ako už názov naznačil, presuniem sa hneď ráno z Bolonskej železničnej stanice vlakom do Florencie (tal. Firenze). Cestovný lístok na vlak je možné si zakúpiť cez internet, napríklad z mobilu sediac na pohodlnej sedačke vo vstupnej hale Hotela Palace*** v Bologni. 

Cestovanie vlakom

  • Je rozdiel či cestujete v skupine alebo viac ako jeden. Myslím v cene lístka, ktorý môže byť pre „singles“ drahší aj o 30 %. Ak si kúpite spiatočný cestovný lístok pre dve osoby z Bologne do Florencie a vyberiete si rýchlejšiu alternatívu (bez prestupu) s vlakovou súpravou Frecciargento ETR 600, cena vás vyjde na 56 €/osobu.

Rýchlik dosiahol max. rýchlosť 250 km/h. Celý presun medzi mestami trvá približne 35 minút. Taliansky národný prepravca Trenitalia vám ponúka rôzne triedy a cena sa dynamicky mení od počtu osôb a času podľa cestovnej špičky. Možno sú do algoritmu výpočtu ceny pripočítané aj napr. konštanta priemernej dĺžky špagiet, štátny dlh a grécka splátka.

Florencia

Ja som sa síce tentokrát nevybral na cestu individuálne ale cez CK DAKA, no ak sa rozhodnete cestovať po Toskánsku vlakom, Trenitalia ponúka aj rôzne akcie ako víkendový spiatočný lístok, rodinný lístok, alebo 2v1, či skupinový cestovný lístok. Stránka aj aplikácia do mobilu je v Angličtine, Nemčine, Francúzštine a Taliančine, avšak dá sa preložiť do slovenčiny pomocou Translatora.

Meškanie vlakov, tak ako všade 5 – 15 minút, nie je výnimkou. Ale nespoliehajte sa na to. A pozor, kľudne na nástupište počas meškania vášho vlaku príde iná súprava, a ak nesprávne nastúpite, vaše dobrodružstvo začne pumpovať adrenalín do žíl a vy budete za jazdy meniť program dňa.

Florencia - Mesto sochárov a maliarov

Ak by pán Boh pri prerozdeľovaní umelcov, prichádzal z východu Talianska a zakopol v meste Rimini o pobrežie, vysypal by všetkých rovno do Florencie. Ak vás ráno vysadí vlak na stanici Firenze Tutte le Stazioni, tak sa hneď sa vyberte k Basilica di Santa Maria Novella.

Chronologicky je to prvá bazilika vo Florencii a  hlavný dominikánsky kostol v meste. Je známa majstrovskými freskami z gotiky a rannej renesancie. Hneď prejdeme k podstate umeleckého života vo Florencii.

Galleria Degli Uffizi je jedna z dvoch galérií obsahujúcich prierez výtvarného umenia vo Florencii. Je najnavštevovanejšia, ale nechajme všetky superlatívy bokom. Na vstupné sme počas sezóny stáli v rade dlhej 150 metrov. Od kópie sochy Dávida po okienko č. 2 – pokladňa. Vstupné nás vyšlo na 21,75 €. V galérii môžete stráviť toľko času, koľko potrebujete. Minimálne a skoro letecky aspoň 2,5 - 3,0 hodiny. Na záver prehliadky je suvenír shop s kníhkupectvom. Vyobrazenie Madony s dieťaťom uvidíte častejšie ako talianskeho futbalistu Gianluigi Buffona v telke. Ale to mi vôbec neprekážalo, práve naopak.

Nevynechajte pohľad z okna na slávny most zlatníkov na rieke Arno. Z Galérie je naozaj fotogenický. Hneď ako opustíte Galleria Degli Uffizi máte pred sebou námestie Piazza Della Signoria, nazvané po paláci Palazzo Vecchio. Palác sa do centra pozornosti dostal pre pôvod a históriu Florentskej Republiky a stále si udržuje reputáciu politického stredobodu mesta.

Florencia most cez rieku Arno

Na námestí a v blízkom okolí nájdete reštaurácie a aj rýchle občerstvenie talianskej kuchyne, napr. Panini na 6 spôsobov.

Medzi vystavovanými dielami sa objavila aj Medusa od Caravaggia. Ten bol súčasťou príbehu v Jakubiskovom celovečernom filme Bathory. Zachytená tvár Medúzy je užasnutá, prekvapená a zároveň vydesená. Vyzerá tak, akoby zrovna práve v tom momente očakávala Perseusa.

Michelangelov kráľ Dávid

Je dokonalý, vypracovaný akoby aj zaživa bol z kameňa. Svalov tak akurát, málo tuku. Zaujme jemne odľahčená víťazná póza s uvoľnenou ľavou nohou. Prekvapil ma aj na ľavom ramene prehodený Goliášov falus. Áno, asi by ste toto telíčko márne hľadali v posilňovni. Dávid, ktorého chceme všetci vidieť je umiestnený v múzeu Galleria dell’Accademia.

Florencia david

  • Čaká sa v dlhom, aj 200 metrovom rade na lístky. Šťastie majú tí, čo si lístok objednali cez internet a vopred. Cena lístka je 17,75 €, avšak pred múzeom ponúkajú lístky podnikavci, ktorí vám takýto lístok ponúknu za 40 €. Neskôr skúsia aj za 20 € a ak chvíľu váhate s rozhodnutím, musíte si vystáť rad. Alebo aj nemusíte, ak máte so sebou taliansky hovoriaceho sprievodcu, ako som mal ja. Lístok je na konkrétnu hodinu.

Florencia

Medzi návštevou galérie Uffizi a galériou Akadémie sme mali krátke časové okienko na rýchly obed, prechádzku a obdivovanie práce zlatníkov na moste. Pešo cez most sme prišli až k poslednému a najmladšiemu palácu (ale aj prvej renesančnej stavbe vo Florencii s názvom Piti Palace) rodu Medici. Sídlo je preslávené svojou renesančnou záhradou s názvom Boboli. Na návštevu nám už neostal čas, tak sme len nakukli cez obrovskú vstupnú bránu.

  • Poďme ďalej. V jednom balíku vstupného za 18 € máte k dispozícii vstup do Katedrály (otvorená od 10:00 – 16:00), Dómu (8:30 – 19:00), Baptistéria (8:15 – 19:30), zvonice (8:15 – 19:00), múzea (09:00 – 19:00).

Bolo zhruba 18:30, keď som opustil galériu Akadémie s Dávidom. Po zistení otváracích hodín a faktu, že lístky do jednotlivých objektov sa nedajú kúpiť samostatne, som sa tohto balíka vzdal. Lístky je možné kúpiť na pokladni, v automatoch a cez internet. Zástupy čakajúcich návštevníkov katedrály, ktoré som ráno videl boli od hlavného vchodu katedrály až po kupolu, ľudia stáli v trojitom rade aj 250 metrov. Určite sa tam ešte musím vrátiť.

Florencia

Cesta tam a zase späť

Do odchodu vlaku ostávalo ešte pár hodín. Tie som využil na návštevu zmrzlinárne, na prechádzky po námestí Piazza del Duomo, a so záujmom som premeral pohľadom miestnych vojakov so samopalmi a ich terénny mercedes. Skrátka, čas voľne plynul, v hlave sa premietali zážitky z obrazární a nohy prepletali florentskými uličkami.

S večerom prichádzala únava. Ktovie, či práve ulicou Via dei Servi necupital v roku 1492 slávny Leonardo da Vinci a ani netušil, že tam niekedy bude múzeum nesúce jeho meno.

V meškajúcom vlaku som si hovoril jedinú mantru: Pri rýchlosti 250 km/h nesmiem zaspať a premeškať zástavku v Bologni, inak sa môžem ocitnúť v inom meste a bez zubnej kefky. Avšak, škoda maľovať čerta na stenu, keď to už niekto spravil počas ranného 15. storočia v kostole Basilica San Petronio v Bologni. Do Florencie sa musím vrátiť. Či už individuálne alebo ešte raz v rámci výletu cez CK DAKA.