Výprava do Karakoramu za najkrajšími horami sveta, surfovanie na ľadových kryhách, snaha založiť prvý ženský horolezecký klub v Afganistane či trojtýždňový výlet osamoteného paraglajdistu – to je len pár tém, ktoré prináša výber filmov, ktoré zaujali na kanadskom Vancouver International Mountain Film Festival (VIMFF). Festival HORY A MESTO im po prvý raz venuje samostatnú programovú sekciu Best Of VIMFF 2019. Je medzi nimi aj tohtoročný držiteľ Grand Prix, dokument Zabardast, intímny cestovateľský denník freeridovej expedície do jadra karakoramského pohoria v Pakistane.
Spojenie medzi oboma festivalmi zosobňuje Slovák žijúci v Kanade Alan Formánek, ktorý HORY A MESTO spolu s Tamarou Greksákovou pred dvadsiatimi rokmi zakladal. Jubilejný ročník sa uskutoční od 27. do 31. marca 2019, v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY, v Bratislave.
„Prepojenie filmového festivalu Hory a mesto s festivalom horských filmov vo Vancouveri existuje od prvého ročníka mladšieho, slovenského festivalu. Festival Hory a mesto sa inšpiruje tými najlepšími filmami z vancouverského programu. Tamojší festival sa spravidla koná necelé dva mesiace pred Hory a mesto. Festival Hory a mesto je tak obohatený o filmy, ktoré by slovenský divák možno nemal až tak veľa príležitostí vidieť,“ povedal programový riaditeľ oboch festivalov Alan Formánek.
Na VIMFF, ktorý má však predsa len inú programovú štruktúru než jeho slovenský proťajšok, ocenili tohto roku deväť filmov, osem z nich uvidia návštevníci bratislavského festivalu Hory a mesto. Väčšina tvorí novú programovú sekciu Best Of VIMFF 2019, ktorú organizátori odpremietajú v piatok 29. marca 2019. Bude medzi nimi aj dokument ZABARDAST, ktorý získal najvyššie ocenenie – Grand Prix.
„Ide o intímny cestovateľský denník freeridovej expedície do jadra karakoramského pohoria v Pakistane. Výprava za najkrajšími horami sveta, ktoré sa dajú zlyžovať až vo výške 5880 m.n.m. Dobrodružstvo odohrávajúce sa v takých odľahlých oblastiach, kde nie je priestor ani na najmenšiu chybu. Počas piatich týždňov prešli členovia expedície 150 km, pričom si všetko jedlo, výstroj, stany i solárne panely ťahali na saniach cez obrovské ľadovce. Film zobrazuje, ako ďaleko od civilizácie a od domova je možné zájsť. V tomto skutočnom dobrodružstve sa snúbi horolezectvo a freeridové lyžovanie,“ priblížila na Slovensku premiérovú snímku režiséra Jérômea Tanona dramaturgička festivalu Natália Bokníková.
V novej sekcii bude tiež film SURFER DAN, ktorý vo Vancouveri zvíťazil v kategórii Krátky film. Osemminútový dokument Tima Kemplea je o surferovi, ktorý sa rád hrá na ľadových kryhách neďaleko domu a nemusí pre dobrodružstvo precestovať pol planéty.
Americký film režiséra Camerona Maiera A ČO NA TO CRAIG? je skutočným príbehom horolezca Craiga DeMartina, ktorý prežil dramatickú nehodu v roku 2002, tá ho pre jednu malú chybu takmer úplne oddelila nielen od jeho lezeckej vášne, ale aj od života. On ale akoby zázrakom opäť lezie a navyše pomáha iným lezcom s rôznym telesným postihnutím, aby si to tiež vyskúšali a napriek všetkému boli aktívni. Je pre nich pozitívnou motiváciou, človekom so silou nielen na skalách, ale aj s obrovskou silou pomáhať. Film sa stal na VIMFF laureátom v kategórii Najlepší lezecký film.
Najlepším kanadským filmom sa stala snímka režiséra Jordana Manleyho TREELINE (KDE SA KONČÍ LES), ktorá je akýmsi vyznaním obdivu stromom, najstarším bytostiam na Zemi. Ako hovoria autori filmu, stromy sú „živé mosty do obrovskej minulosti našej planéty, ich príbehy sú vpísané do letokruhov počas stáročí i tisícročí“.
"Vzdialené hory Tasmánie, šesť priateľov, dva extrémne športy, zručné využitie vizuálnych nástrojov, kvalitné hudobné skóre a predovšetkým naliehavý zmysel pre rozprávanie a vizuálne zobrazenie. Zvlášť sme si užili dramaturgiu filmu - zmes zábavy, techniky a vzrušenia zo zobrazenia výzvy jednej radostnej expedície, ktorá vystúpila a aj zliezla dolu dych vyrážajúci skalný masív úchvatnej Francúzskej čiapky, " povedal o filme THE LORAX PROJECT (PROJEKT LORAX) člen poroty VIMFF 2019 Thierry Garrel. Austrálska snímka získala práve Cenu poroty.
Víťazom v sekcii Najlepší horský športový film získal dokument ICE & PALMS (Z ĽADU AŽ POD PALMY). Nemecký film režiséra Phillippa Beckera je o dvoch dobrodruhoch, ktorí sa na bicykloch vydali z Nemecka cez Západné Alpy až do Stredozemia, a cestou stihli zlyžovať niekoľko nádherných kopcov. Film uvidia návštevníci Hory a mesto v sekcii Bicykel. Film 8000+ označili v Kanade za Najlepší dobrodružný film. Francúzsko-nemecká snímka opisuje trojtýždňový sólo výlet paraglajdistu Antoina Girarda po Karakorame v štýle lietať a hikovať; film je na Hory a mesto v sekcii Vzduch. Posledným filmom z VIMFF je afgánska snímka s názvom ASCENDING AFGHANISTAN: WOMEN RISING (AFGANSKÁ VÝPRAVA ZA SLOBODOU). Rovnako ako vo Vancouveri, aj v Bratislave ju odprezentujú v rámci sekcie Horská kultúra. Ide o príbeh skupiny 16 až 19 ročných afgánskych dievčat, ktoré sa usilujú vytvoriť prvý ženský horolezecký klub v Afganistane, v krajine, ktorá ženy obmedzuje v mnohých oblastiach.
Vancouver International Mountain Film Festival sa tohto roku začal 22. februára a skončil sa len včera, 3. marca 2019.