Cestovanie po Izraeli: Slnečný Eilat, historický Jeruzalem a Mŕtve more

Izrael láka Slovákov viac ako kedykoľvek pred tým. Exotika stredného východu s mentalitou a bezpečnosťou západného sveta. Mnoho kontrastov a prírodných úkazov. Skvelá dovolenková destinácie s teplom po celý rok. A… Jeruzalem – mesto 3 náboženstiev s neuveriteľnou históriou.

Sú dve možnosti, ako navštíviť Izrael. Prvá, zorganizovať si to na vlastnú päsť. A druhá, nechať niekoho, nech to spraví za vás. Vínimočne som zvolil druhú možnosť (aspoň na výlet do Jeruzalemu a Betlehemu), keďže mala výbornú cenu CK DAKA na 4 dňový zájazd.

A bol to skvelý zážitok. Nie preto, že by som sa bál si veci zorganizovať sám. Ale preto, že za celý priebeh výletu sa nám venovali traja skúsení sprievodcovia. Aj vďaka tomu bude tento článok obohatený o mnohé rady a skryté zákutia, na ktoré by ste len tak ľahko na internete nenarazili.

Okrem Jeruzaleme som strávil nejaký čas aj v Eilate, Betleheme a pri Mŕtvom mori. V tomto článku teda nájdete všetko, čo potrebujete o týchto miestach vedieť, ak sa tam chcete vybrať. Ak by vám tu čokoľvek chýbalo, pozrite si skvelo urobenú oficiálnu stránku Tourist Israel, kde nájdete všetky informácie, ktoré by ste mohli potrebovať (v Angličtine). Okrem toho ešte na Dobtodruhovi nájdete články:

Základné informácie

Izraelská mena: Izraelský Nový Šekel 

Víza: Po príchode budú udelené zdarma

Bezpečnosť: Izrael je veľmi bezpečná a rozvinutá krajina, no v žiadnom prípade sa neodporúča ísť do blízkosti Pásma Gazy a obozretný treba byť aj pri cestovaní po Palestíne.

Počasie Eilat a juh krajiny: Všeobecne slnečné a teplé po celý rok. Pri mojej návšteve v decembri bolo 22 stupňov a v mori sa dalo bez problémov kúpať.

Počasie Jeruzalem – keďže sa nachádza cca 800 metrov nad morom, všeobecne je tu chladnejšie ako vo zvyšku krajiny. V lete tu cez deň býva okolo 30 stupňov, v zime 10 - 15. Od novembra do marca často prší, no v ostatných mesiacoch takmer vôbec.

jeruzalem

Doprava

Lety:

Izrael je zo Slovenska veľmi dobre dostupný. Z Bratislavy lieta do Eilatu Ryanair a z Viedne Wizzair. Oba menované lietajú už od 22 eur za spiatočný let. Môj tip je, že izraelská vláda tieto lety čiastočne sponzoruje, aby prilákala do krajiny viac turistov. Z Viedne lieta Wizz aj do Tel Avivu a ceny začínajú na 110 eurách.

Ak sa rozhodnete letieť do Eilatu (VDA), tak majte na pamäti, že letisko Ovda je vzdialené asi hodinu jazdy od mesta Eilat. Dostanete sa doň buď autobusom číslo 392 priamo z pred príletovej haly a za lístok zaplatíte priamo v autobuse miestnou menou (na letisku je zmenáreň i bankomat). Alternatívne si môžete vopred zabookovať a zaplatiť cez internet autobus súkromnej spoločnosti Eilat Shuttle, ktorý vás bude čakať na letisku a dovezie vás až priamo pred hotel.

Požičanie auta:

Po Izraeli sa môžete dopravovať požičaným autom (začína sa na cene 30 eur na den) alebo pomocou autobusov. Pre požičanie auta stačí ísť do niektorej z miestnych pobočiek Europcar, Hertz, Avis a podobne. Najlepšiu cenu však pravdepodobne dostanete, ak si auto zabookujete vopred cez webstránku holidaysauto.com

Po Izraeli sa cestuje jednoducho a bezpečne, aj keď miestni sú zvyknutí na pomerne svižnú jazdu. Dávajte si však veľký pozor na jazdu po Palestíne a ideálne sa ani nepribližujte k oblasti Pásma Gazy. V palestínskej časti existujú mnohé mestá a dediny, do ktorých naozaj nie je bezpečné vchádzať autom s izraelskými značkami. Preto by som jazdu po Palestíne neodporúčal a radšej v tejto oblasti využíval hromadnú dopravu či niektorú z oficiálnych guided tours, ktoré sú dostupné z Jeruzalema a Tel Avivu.

Šabat

Veľmi dôležité je si uvedomiť, že v piatok cca po 2 hodine a v sobotu až do večera je šabat. Prakticky všetko je zavreté, nejazdí ani mestská doprava či medzimestské autobusy. Ak sa tak potrebujete dostať napr. z letiska do mesta či presunúť medzi dvoma mestami, najlepšou voľbou bude využiť súkromné autobusy (viac info nižšie), požičané auto alebo taxi (aj tie však budú drahšie ako v iné dni).

Autobus Eilat – Mŕtve more – Jeruzalem 

Z Eilatu vám ide do Jeruzalemu priamy autobus 444 a cesta zaberie cca 4,5 hodiny. Odchádza z centrálnej stanice Eilat do centrálnej stanice Jeruzalem. Na oboch staniciach si kúpite lístok, jazdia niekoľkokrát do dňa. Na webe sa lístky kupujú ťažko, keďže sa to dá jedine v hebrejčine. Jednosmerný lístok stojí 70 šekelov (cca 17 eur). 

Súkromné autobusy:

Ďalšou možnosťou je využitie súkromných autobusov spoločnosti EILAT SHUTTLE. Sú o niečo drahšie ako hromadná doprava, ale dajú sa zabookovať vopred cez jednoduchú anglickú webstránku a pravdepodobne sú aj spoľahlivejšie. Veľkou výhodou týchto autobusov je, že fungujú aj cez šabat. Ak teda potrebujete prepravu počas piatka večera alebo soboty, toto je vaša najlepšia možnosť.

Autobus Tel Aviv – Jeruzalem:

Z Tel Avivu ide do Jeruzalemu (a opačne) autobusy 405, ktoré chodia v cca 15 minútových intervaloch a cesta zaberie len zhruba hodinu. Stojí 18 šekelov, teda cca 4,50 €.

  

Ako využívať MHD:

Arabský Jeruzalem – vo všetkých autobusoch sa dá zaplatiť priamo pri nástupe 4,70 šekelov (cca 1,20 €).

Západný Jeruzalem – tu je to trochu komplikovanejšie. Ak pôjdete električkou, môžete si lístok kúpiť priamo na zastávke v kiosku. Ak chcete ísť autobusom, musíte mať tzv. Rav Kav kartu. Tú dostanete buď v centrálnej stanici, alebo priamo v autobuse. Tá z autobusu však bude mať kredit len na jednú jazdu, po nej si ju musíte dobiť napr. v kioskov na električkových zástavkách. Viac info o systéme MHD v Jeruzaleme nájdete na tejto stránke.

Eilat – vo všetkých autobusoch sa dá kúpiť lístok pri nástupe.

izrael

Jeruzalem – čo vidieť

Priznám sa, nikdy som nebol veľký fanúšik náboženstva. Asi neexistuje dôvod, pre ktorý zomrelo viac ľudí než práve viera. Na druhú stranu ma veľmi baví história. Nie si o nej čítať z dejepisnej knihy či wikipédie, no precítiť ju priamo na mieste, kde sa stala.

Na svete asi neexistuje mesto s tak bohatou históriou, ako Jeruzalem. Zároveň je to najposvätnejšie mesto pre židov, kresťanov a po Mecce a Medine aj pre moslimov. Niet preto divu, že počas svojej existencie si Jeruzalem zažil mnoho bojov. Minimálne 2 krát bol kompletne zničený, 23 krát obliehaný, 52 krát napadnutý a 44 krát obsadený. Mnohé miesta v Starom meste sú navýšené až o 10 metrov, ktoré tvoria sutiny, ruiny, zrúcaniny a pozostatky tisícov rokov osídlenia a bojov.

Staré mesto

Staré mesto Jeruzalema je naozaj staré – odhaduje sa na 6 tisíc rokov. Je rozdelené do 4 sektorov – kresťanskej, židovskej, arabskej a arménskej časti. Medzi týmito časťami sa viete voľne pohybovať, aj keď na mnohých miestach uvidíte vojakov dohliadajúcich na bezpečnosť. Nemusíte sa ich však báť, Jeruzalem je kompletne pod dohľadom Izraela a veľmi bezpečný.

izrael

Okrem 4 vyššie popísaných oblastí je tu ešte jedna špeciálna – Chrámová Hora (Temple Mount). Je to umelo vybudovaná plošina obrovskej veľkosti, ktorá je ohraničená vysokými múrmi. Vybodoval ju kráľ Herod tesne pred príchodom Krista a dodnes je považovaná za jednu z najimpozantnejších stavieb sveta. 

Jej súčasťou je Múr Nárekov – najposvätnejšie miesto Židov, a vnútri sa nachádza mešita Al-Aqsua, tretie najposvätnejšie miesto pre Moslimov, ako aj dominanta celého mesta – Skalný dom, ktorého obrovská pozlátená kupola je viditeľná na kilometre ďaleko. Dostať sa do komplexu Chrámovej hory je komplikovanejšie, keďže oficiálne ho má pod správou Palestína. Nemoslimov tak púšťajú dnu len určité hodiny a napr. v piatok a sobotu sa tam nedostanete vôbec. Viac info je tu: https://www.touristisrael.com/temple-mount/15944/

Okrem Chrámovej hory a Damašskej brány sú dominantou Arabskej časti Starého mesta najmä rozsialna spleť uličiek s miestnými trhmi. Určite odporúčam sa po nich prejsť a pokúpiť suvenýry či miestne dobroty, najmä šťavu z granátového jablka, halvu a baklavu. Nezabúdajte však vyjednávať, minimálne 30% viete dať vždy dole ;)

izrael

Dominanta židovskej časti je Múr nárekov, ktorý je prakticky juho-západná vonkajšia stena Chrámovej hory. Múr nárekov sa volá preto, že po zničení chrámu Rímanmi ho chodili židia oplakávať práve k tejto stene. Môžete sa pri nej pomodliť či vložiť do nej svoje prianie napísané na papieri. Samostatný zážitok je ísť k Múru nárekov počas piatočného večera, kedy sa mnoho židov chodí k stene modliť, spievať a tancovať.

izrael

Ak by sa vám zacnelo po Európe, môžete navštíviť Rakúsky hospic – hotel a reštaurácia, v ktorej robia poctivé rakúske pressíčko či wienner schnitzel. Môžete vyjsť až na strechu budovy, z ktorej je skvelý výhľad na mesto.

V Kresťanskej časti navštívte Baziliku svätého hrobu – najposvätnejšie miesto kresťanstva. Na tomto mieste bol údajne Ježiš ukrižovaný a pochovaný. Môžete sa aj prejsť po Krížovej ceste (Via Dolorosa), ktorou Ježiš prešiel s krížom na chrbte od miesta, kde ho zbičovali, až po miesto, kde ho ukrižovali.

V Arménskej časti sa zastavte pri Dávidovej veži a Kristovom kostole (Christ Church Jerusalem). Tento kostol je naozaj unikátny, pretože to nie je ani kostol ani synagóga. Je to miesto, kam sa chodia modliť židia, ktorí uverili v Ježiša Krista. Vo dvore napravo od tohto kostole (za stolmi kaviarne) nájdete aj malé múzeum, v ktorom uvidíte historický 3D model Starého mesta a Chrámovej hory.

Okrem toho je v Starom meste ešte kopec miest, ktoré sa oplatí vidieť, no najlepšie bude, ak sa jednoducho budete prechádzať a objavovať sami, prípadne s použitím detailnej mapy alebo spoločne so sprievodcom. Odporúčam New Europe guides – ich koncept je, že poskytujú obhliadky mesta zadarmo a na konci každý dá “tip” podľa vlastného uváženia.

izrael

Nové mesto

Aj keď Jeruzalem si každý predstavuje ako historické staré mesto, ktorým napokom aj je, v modernej západnej časti to vyzerá úplne inak. Nie je tak kozmopolitná ako Tel Aviv, ale svojim charakterom aj tak veľmi pripomína moderné západné mestá s množstvom malých podnikov, kaviarní, reštaurácií, múzeí a samozrejme aj nočného života.

Väčšina skvelých miest sa nachádza pozdĺž električkovej linky medzi Damašskou bránou (Damascus gate) a mostom Chords Bridge. Nájdete tu napríklad skvelé trhy Mahane Yehuda Market, kde kúpite skvelú baklavu. V okolí sú doslova stovky podnikov a reštaurácií s kuchyňami z celého sveta.

jeruzalem

Oproti Jaffskej bráne za mostom sa nachádza obrovská nákupná ulica s butikmi a obchodmi. Pozrite si aj Mitchel Park a Hrobku Kráľa Dávida. Ak stále nebudete mať dosť, prejdite sa k kuktúrnemu centru The First Station. Prerobená stará autobusová zastávka, na ktorej sa pravidelne organizujú koncerty a nájdete tu množstvo reštaurácií či streetfoodových stánkov. Veľmi zaujímavá je aj opatstvo Abbey of the Dormition nachádzajúce sa na hore Zion neďaleko Zionskej brány.

Ďalšie miesta stojace za zmienku sú parlament, Izraelské múzeum a ak sa chcete niečo dozvedieť aj o modernej histórii Jeruzalema, navštívte Ammunition Hill. Dozviete sa, ako malý národ Izraelčanov vybojoval Jeruzalem počas tzv. 6–dňovej vojny, kedy porazili spojené armády Jordánska, Sýrie, Iraku a Egyptu. Nech už máte na Izrael a ich pôsobenie na Strednom východe akýkoľvek názor, určite sa oplatí toto múzeum navštíviť.

jeruzalem

Východný (arabský) Jeruzalem a Olivová hora 

Južne od Chrámovej hory nájdete sutiny Dávidového mesta – najstaršej časti Jeruzalema. Práve tu vraj kráľ Dávid postavil svoj palác a založil mesto. 

Východne od Starého mesta pod Olivovou horou je obrovský židovský cintorín. Židia veria, že ti, čo sú tu pochovaní, budú pri príchode mesiáša vzkriesení ako prví. O pochovanie na toto miesto je preto obrovský záujem a tomu odpovedá aj počet hrobov.

Na vrchole Olivovej hory je skvelá panoráma s výhľadom na celé mesto. CK Daka nás však ubytovala v skvelom hoteli Panorama, z ktorého sme tento výhľad mali prakticky nonstop :) Neďaleko je aj Getsemanská záhrada, Kostol všetkých národov a Hrobka panny Márie.

jeruzalem

Severne od Starého mesta sa nachádza the Garden Tomb Jerusalem – miesto, kde podľa britských evanielikov bol v skutočnosti ukrižovaný a pochovaný Ježiš. Na svoje tvrdenie majú pádne historické a faktografické argumenty, takže už nechám na vás, ktorej verzii uveríte. Škoda len, že na mieste údajného ukrižovania Ježiša je momentálne arabská autobusová stanica.

Mŕtve more a Masada:

Ak cestujete z Eilatu do Jeruzalema, môžete sa zastaviť aj pri mŕtvom mori. Kúpte si lístok do mesta Ein Bokek, kde je niekoľko hotelových rezortov so stráženými plážami a plavčíkom. Vo väčšine z nich vás na pláž pustia zadarmo. Môžete tu stráviť pár hodín a potom jednoducho naskočiť na ďalší autobus 444 smerom do Jeruzalemu.

Treba si len pozrieť kedy tam má byť a dostaviť sa na zastávku v dostatočnom čase. Na autobusára treba zamávať keď pôjde okolo aby vedel, že má zastaviť. Lístok si môžete kúpiť aj priamo v autobuse, no majte pri sebe hotovosť. Program autobusov nájdete jednoducho na Google Maps alebo na stránke. Alternatívou je využiť vyššie spomenuté autobusy spoločnosti Eilat Shuttle alebo prenajať si auto. 

mrtve more dovolenka

Ak tu už budete, rozhodne si choďte pozrieť aj mesto Masada. Ja som to bohužial nestihol, no toto miesot ma naozaj fascinujúcu históriu. Je to staroveká pevnosť na vrchole izolovaného skalnatého útesu, ktorá počas Židovskej vojny ako posledná odolávala niekoľko mesiacov rímským útokom. Keď však už obyvatelia videli, že nemajú žiadnu šancu, rozhodli sa spáchať hromadnú samovraždu aby sa vyhli bolestnému mučeniu a ukrižovaniu.

Eilat

Eilat môže pôsobiť ako tuctový dovolenkový rezort, a vlastne aj je. No a? Prečo si na pár dní, hoc aj počas zimy, neoddýchnuť? ;) Hlavné lákadlo mesta je pláž a promenádou Derech Pa'amei HaShalom. Ak však chcete trochu súkromia, vyrazte autobusom 15  smerom na juh napríklad na Mosh Beach. 

Eilat

Ak chcete vidieť koraly, a rozhodne to odporúčam, choďte autobusom 15 ku Princess Beach. Je to predposledná zastávka pred hranicou s Egyptom, volá sa "Mitsrayim Road/The Princess Hotel”. Naspäť sa vrátite rovnakou trasou autobusom číslo 16. Ak nemáte šnorchlovaciu výstroj, môžete si ju požičať v jednom z desiatok diving centres po celom Eilate.

Ak máte aspoň deň času, určite si požičajte auto a vyrazte k Timna National Park. Scenéria izraelskej skalnatej púšte je na tomto mieste neuveriteľná. Vyhraďte si naň aspoň pol dňa, ale pokojne aj celý. Okrem toho ešte stojí za zastávku Red Canyon.

eilat

Záverom

Jeruzalem bol pre mňa najväčší highlight tohto tripu a uchvátil ma, ako máloktoré iné mesto. Toľko histórie, kontrastov a zaujímavostí som nezažil nikde inde.  Či už ste veriaci alebo neveriaci, a nech už veríte v čokoľvek, Jeruzalem vás prinúti sa zamyslieť. Jeho návštevu preto odporúčam každému. Či už pôjdete s cestovkou ako CK DAKA, alebo na vlastnú päsť, prajem veľa zážitkov.

Bol tento článok pre vás užitočný? Prihláste sa na náš newsletter. Ak máte akékoľvek otázky, napíšte mi do komentárov a ja to do článku pridám :)