Oblasť Slovenského raja sa nachádza v severovýchodnej časti Slovenského rudohoria a leží na juh od Vysokých Tatier a na východ od Nízkych Tatier.
Možno povedať, že vstupnou bránou do Slovenského raja je vôbec najväčšia obec na území Slovenska – Smižany, ktorá je známa tiež svojim osídlením z dôb Veľkej Moravy... V jej blízkom okolí sa nachádza množstvo historických a turistických lokalít. Z tých najznámejších spomeňme Gotickú Cestu, ktorá spája významné historické a kultúrne pamiatky jednotlivých miest Spiša a Gemera, medzi ktoré patrí aj Spišský hrad, či starobylé mesto Levoča.
Prielom Hornádu, Tomášovský výhľad
Vďaka prírodnému bohatstvu bol Slovenský raj vyhlásený v roku 1988 za Národný park. Územie Slovenského raja je zložené predovšetkým z vápenca a celá oblasť je známa a typická predovšetkým svojimi kaňonmi a množstvom roklín. Tých sa tu nachádza najviac z celého územia bývalého Československa. Aj vďaka tejto prírodnej neprístupnosti sa podarilo na území Národného parku zachovať takmer neporušené prírodné hodnoty. Ak je reč o tiesňavách, tak k najznámejším patrí - Kyseľ, Veľký Sokol, Malý Sokol, Kláštorská roklina... Azda najromantickejšou tiesňavou je Suchá Bela, ktorá je povestná bizarnými vodopádmi a skalnými oknami. Najznámejšie sú tu Misové vodopády so sústavou tajomných prírodných útvarov, takzvaných obrých hrncov.
Prielom Hornádu
Nezabudnuteľné zážitky ponúka prechádzka aj jedným z najkrajších kaňonov, ktorý nesie meno Prielom Hornádu. Rieka Hornád lemuje Slovenský raj zo severnej strany, kde sa prúd vnára do skalného masívu a vytvára približne pätnásť kilometrovú tiesňavu. Prielom Hornádu je zaujímavý strmými, miestami až 300 metrov vysokými stenami, ktoré ho lemujú po oboch stranách. Splav Hornádu, spoločne s riekou Hnilec pritom patrí ku skutočne originálnym zážitkom.
Väčšinu tiesňav sprístupňujú turistické chodníky, na ktorých sú vybudované pomocné zariadenia - rebríky, lavičky a lanové traverzy na prekonávanie prekážok. Tieto sú neraz jediným možným spôsobom ako pokračovať v ceste. Nemajte ale obavy. Nachádza sa tu aj množstvo nenáročných trás, vhodných k relaxačným prechádzkam po prírode. K prírodným unikátom Slovenského raja patria neodmysliteľne aj jaskyne. Najznámejšou je Dobšinská ľadová jaskyňa. Tento chránený prírodný výtvor má štatút Národnej prírodnej pamiatky a jaskyňa patrí medzi najvzácnejšie a najpozoruhodnejšie prírodné javy u nás. Dobšinskú ľadovú jaskyňu objavil 15. júla 1870 banský inžinier E. Ruffinyi a už o rok bola sprístupnená pre verejnosť. Výnimočnosť tohto miesta pozostáva aj v tom, že jaskyňa bola vôbec prvá v Európe s elektrickým osvetlením.
Vchod leží v severnom úbočí vrchu Duča a dĺžka jaskyne dosahuje 1232 metrov. Prístupový chodník k jaskyni je zároveň náučným chodníkom, kde návštevník získa z panelov podrobné informácie o území, na ktorom sa nachádza. K najvyhľadávanejším miestam Slovenského raj patrí celkom určite Tomášovský výhľad. Pôsobivá skalná galéria s výhľadom do doliny Bieleho potoka a na Čertovu sihoť. Za dobrého počasia sa tu môžete dokonca pokochať pohľadom na Vysoké Tatry. Tomášovský výhľad je aj obľúbeným miestom horolezeckého výcviku. V jeho blízkosti ležia i ďalšie zaujímavé skalné útvary vhodné pre horolezcov Ihla a Kazateľnica. Ak sa vydáte od Tomášovského výhľadu po trase so zeleným značením, už o malú chvíľu môžete obdivovať rekonštruované ruiny kartuziánskeho kláštora - niekdajšieho útočiska pred nájazdmi Tatárov, ktorý sa nachádza na Kláštorisku. Ešte pripomeňme, že ak vás láka voda, v južnej časti Slovenského raja sa nachádza vodná nádrž Palcmanská maša, ktorá ponúka ideálne možnosti pre rybárov, rekreantov aj vyznávačov vodných športov.
Hlavná príjazdová cesta do Slovenského raja vedie od Popradu smerom na Prešov. V obci Hôrka odbočíte doprava na Hrabušice, Betlanovce a Slovenský raj. Autobusy verejnej dopravy jazdia z Popradu a Spišskej Novej Vsi. Ak sa rozhodnete v Slovenskom raji stráviť niekoľko dní, môžete využiť viacero rekreačných stredísk. V Hrabušiciach sú dva hoteli, turistická ubytovňa, chatová osada a autokemping. Spišské Tomášovce ponúkajú ubytovanie v chatkách alebo turistickej ubytovni. Dedina Mlynky má zase k dispozícii hotel, penzióny, ubytovanie na súkromí, turistickú ubytovňu... Jediné turistické stredisko, ktoré sa nachádza vo vnútrozemí Slovenského raja je Kláštorisko. Nachádzajú sa tu spomínané ruiny kartuziánskeho kláštor a už v roku 1923 tu bola vybudovaná prvá chatová osada, ktorá je v prevádzke dodnes.