Mŕtve more - Dovolenka v Izraeli: Zaujímavosti a čo robiť v okolí

Mŕtve more je v skutočnosti obrovské vnútrozemné bezodtokové jazero, do ktorého priteká voda z rieky Jordán, ktorá tvorí zároveň prírodnú hranicu medzi Jordánskom a Izraelom.

Napriek tomu, že Mŕtve more má pochmúrny názov, celkom určite nevystihuje obraz okolitej krajiny. Nadväzuje skôr na skutočnosť, že v mimoriadne slanej vode Mŕtveho mora neprežije až na niektoré druhy baktérii žiaden živý organizmus.

Ak by sme chceli priblížiť okolie tejto vodnej plochy z prírodného hľadiska, zrejme najvýstižnejšie by bolo prirovnanie - púštna, no hornatá krajina. Okolie je síce vyprahnuté a bez stromov, no terén je členitý, vôkol je vidno panoráma okolitých hôr a mimoriadne malebné hradby skalných kopcov.

Zaujímavosťou je, že Mŕtve more sa nachádza  približne 418 metrov pod hladinou mora a je teda najnižšie položeným odkrytým miestom na svete.

Tento kraj okolo svojráznej vodnej plochy je plný svedkov dávnej biblickej minulosti a pohnutej histórie dnešného Izraela. Zrejme najvýznamnejšou historickou pamätihodnosťou v blízkosti Mŕtveho mora je bývalá staroveká pevnosť Masada.

článok o Masade si môžeš prečítať TU: 

Veľmi významným je aj archeologické nálezisko Kumrán, ktoré sa nachádza na vyvýšenom mieste na severozápadnom okraji Mŕtveho mora. Boli tu objavené mimoriadne cenné biblické texty na takzvaných Zvitkoch od Mŕtveho mora, ktoré náhodou objavil v roku 1947 beduínsky pastier. Pochádzajú približne z doby od 3. storočia pred n.l. až po rok 68 nášho letopočtu a majú nevyčísliteľnú kultúrnu a historickú hodnotu.

Voda deväťkrát slanšia ako v mori

Samozrejme, Mŕtve more však láka najmä kvôli svojej vode s liečivými účinkami, pričom kozmetika z tejto oblasti je preslávená po celom svete. Mŕtve more je v skutočnosti obrovské vnútrozemné bezodtokové jazero, do ktorého priteká voda z rieky Jordán, ktorá tvorí zároveň prírodnú hranicu medzi Jordánskom a Izraelom

Najväčšia hĺbka mora, či lepšie povedané jazera je približne 380 metrov, pričom jeho voda je takmer deväť krát slanšia ako v mori! To spôsobuje, že sa tu nedá plávať ako poznáme z našich jazier alebo dovoleniek pri Stredozemnom mori ale voda vás nadnáša, akoby ste mali neoprén. Prakticky sa tu teda nedá utopiť a na hladine môžete ležať ako na vodnej posteli.

Strediská Ein Gedi a Ein Bokek

Dĺžka izraelskej časti Mŕtveho mora má približne 65 kilometrov a dá sa rozdeliť na tri hlavné časti.

  • Severná časť je nepochybne najpôvodnejšia. Práve tu boli objavené Zvitky od Mŕtveho mora a táto časť ešte na výstavbu hotelov iba čaká.
  • Centrálna časť pobrežia je sústredená okolo letoviska Ein Gedi a pevnosti Masada. Výhodou pláže v Ein Gedi je skutočnosť, že je zadarmo. Cez deň je tu tak patrične rušno, ľudia tu opekajú, hraje tu hudba, panuje spoločenský ruch.
  • Z turistického hľadiska je ale najrozvynutejšou a zrejme aj najvyhľadávanejšou časťou juh, okolo letoviska Ein Bokek.

Celkovo ale okolo Mŕtveho mora ešte stále nie je dosť ubytovacích kapacít, takže je sem lepšie vyraziť na organizovanú dovolenku. Ak patríte k individuálnym cestovateľom, vedzte, že lacného ubytovanie v okolí Mŕtveho mora je ako šafránu. Väčšinou ide všetko o hotelové komplexy nadnárodných spoločnosti a cenú sú vysoké.

Ak by sme už mali porovnať, tak cenovo výhodnejšie je určite v Ein Gedi. Pri Masade sa síce nachádza hostel Masada Guest House, no ten býva plný. Čize si ubytovanie radšej rezervujte dopredu. Pri Mŕtvom mori sa síce dá aj kempovať, no v lete tu panujú tak vysoké horúčavy, že prežiť deň v stane a tým pádom bez klimatizácie je skoro nemožné.  Ak by ste sem napriek tomu chceli vyraziť na divoko, určite nie v lete.