Turistický okruh okolo Ekvádoru

Pre ponuku cestovného ruchu má Ekvádor, krajina pomenovaná podľa rovníka obrovský potenciál. Celkovo som bol Ekvádore už šesť krát, no až teraz by som mohol povedať, že šlo o návštevu - kompletnú. Celkovo sme tu strávili tri týždne.

Ekvádor sopka

Mali sme tak možnosť spoznať úchvatné hlavné mesto Ekvádoru - Quito, či folklórnu vysočinu nazývanú Siera. No robili sme aj jedinečné experimenty, ktoré možno zažiť iba na rovníku. Napríklad len tu postavíte čerstvé vajíčko na hlavičku klinca ale inde už nie. A nakoniec sme okúsili aj svahy najvyššej aktívnej sopky sveta – ľadovcového vulkánu Cotopaxi, ktorý dosahuje vyškuk 5 900m.

Na vrchole som ja stál pred rokmi, teraz naň nebolo dosť času, lebo nebol hlavným cieľom. Cestou z Ánd do Amazonských nížin nazývaných Oriente sme skúsili adrenalínové zážitky zvané canopy. Je to rýchla jazda na kladkách (po oceľových lanách) nad hlbokým údolím (2x 800m). Rafting, či kajaking je už štandardná ponuka mojich zájazdov a veru, Ekvádor je Mekkou divej vody. Vychutnali sme si ho na primeranej rieke klasif. ww4.

Ekvádor zaujímavosti

Po tom sme sa vnorili do zeleného raja Amazónie. Zvuky džungle, hodiny pozorovaní, kúpanie medzi pyraňami, dokonalý servis v eko-lódži. Perfekt strava, ubytovanie, profesionálny 2 jazyčný sprievodca s mimoriadnym pozorovacím talentom a vedomosťami. 4 dni a noci, stále nové a nové objavy. Prírodná rezervácia Cuyabeno je vzorový príklad fungujúceho ekoturizmu. Slovensko- dobehnime ich! Pozorovanie najbohatšieho ekosystému na Zemi fakt všetkých nadchlo. Opice, kajmani, papagáje, ružové delfíny, anakondy, ari, kolibríky a … mnohé ďalšie. Na záver návšteva u indiánskeho šamana, ovládajúceho tajomstvo Ayahuasca, viac o tom neprezradím.

Galapágy

Zlatým klincom zájazdu, bolo však cesta na súostrovie Galapágy v Tichom oceáne. Očakávania boli právom veľké, výlet nie je totiž lacný. Rovno ešte doma sme zavrhli rýchlovku ísť tam na 3,5 dňa (všetko a nič) a už mesiace vopred zarezervovali 8 dní na okružnej plavbe jachtou. Hoc na rovníku, mnoho mesiacov tu studený Humboltov prúd vyrába chladné hmlisté počasie. Od januára do júla je až správna sezóna. Veľkonočné sviatky boli pre nás tá ideálna načasovanosť. Jedinečného na Galapágoch je mnoho. Sopečná aktivita, tučniaky a tulene v trópoch vedľa koralových rybičiek. Slonie korytnačky a aj morské. Najsilnejší zážitok pre mnohých z nás boli žraloky. Denno denne 2x sme s nimi šnorchlovali a obdivovali. Mohli by byť aj nebezpečné ale tam nie sú, lebo? Príďte sa presvedčiť o rok. Pripravená fotogaléria nech Vám napovie viac obrazom. Ekvádo a jeho Galapágy sú fakt hriešne dobré.

S pozdravom Hasta maňána – Becko, cestujte s CK ANAKONDA