Ruská zima priamo v Moskve

Čo ste robili v januárových rekordne nízkych teplotách? Väčšina ľudí ostala doma v teplých ponožkách s teplým čajom, tí menej šťastní mali zakúpené letenky do Moskvy. A tak sa stalo, že sme spoznávali vianočnú Moskvu počas najchladnejšieho týždňa, aký si jej obyvatelia pamätajú. 

“Zima ako v Rusku” a dvaja Slováci

Pocit utrpenia, keď musíte vyliezť spod teplej periny do chladnej izby sme povýšili na pocit, keď opúšťate 25°C izbu hostela a vchádzate na ulicu do -35°C. Prvých pár krokov je fajn, ešte stále neľutujete, že ste tie letenky nestornovali. Postupne cítite, ako vám zamŕza nos, líca chladia zamrznuté pramienky vlasov, ľad na mihalniciach sťažuje viditeľnosť a vy myslíte iba na to, že nevydržíte kráčať hodinu, nie ešte 5 dní. Žmurkanie so zľadovatenými mihalnicami je zábava... až kým vám zrazu horné neprimrznú k spodným a oko nejde otvoriť.

moskva

Najprirodzenejšia reakcia je ísť sa sem-tam niekam zohriať. Na rozdiel od iných prirodzených reakcii je táto tá najhoršia, ktorú môžete urobiť. Všetko, čo na vás zamrzlo, sa v momente začne topiť a tak vychádzate na ulicu mokrý a proces vášho mrznutia začína odznovu.

Každý ľadový rubeľ má dve strany

Vďaka rekordne nízkym teplotám sme však videli niečo, čo sa naposledy dalo vidieť asi keď sa Napoleon blížil k Moskve v 1812, a to ľudoprázdne Červené námestie. Počas jedného dňa sa nám podarilo navštíviť Chrám Vasila Blaženého, Kremeľ, aj turistami milovaného Lenina bez čakania v nekonečne dlhých radoch. Nekonečne dlhý je v tomto prípade veľmi výstižné pomenovanie, pretože v Rusku vždy dostávajú prednosť matky s deťmi, bez ohľadu na to, že prišli po vás. A s matkou a dieťaťom sa prešuchne aj ich babka a syna s mužom tam snáď nenechajú stáť samých. Špeciálne Lenin, pri ktorom vás vojaci naháňajú, aby ste rýchlo prešli a tak v mauzóleu strávite približne 40 sekúnd, za hodinové čakanie v rade skutočne nestojí.

Čo by za to ale stálo je moskovské Múzeum kozmonautiky a televízna veža Ostankino. Cennou radou je dopredu si overiť počasie. My sme mali šťastie na inverziu, z ktorej nám pretŕčali iba vrchné poschodia moskovských mrakodrapov.

moskva

Nezabudnite absolvovať aj povinnú turistiku moskovským metrom. Nerobte tak však v pondelok, poprípade v čase, kedy Moskovčania cestujú do práce alebo naopak. Rozhodnúť sa zastaviť v posúvajúcej sa mase ľudí, len aby ste si pozreli mozaiku Lenina, nie je najlepšie rozhodnutie.

moskva

Najkrajšie však bolo, že sme v Moskve boli v čase Vianoc. Tie pravoslávne oslavujú 7. januára. Moskva bola vyzdobená obrovskými farebnými bránami, na ulici bolo viac vianočných stromčekov ako ľudí, na námestiach boli trhy s moskovským punčom, čajom priamo zo samovaru a zvláštnym programom pre verejnosť.

moskva

 

moskva

Ak sa vyberiete do Moskvy, odporúčam vám urobiť tak počas niektorého z ruských sviatkov. Či už uvidíte prekrásnu výzdobu alebo veľkolepú vojenskú prehliadku, toto budú veci, ktoré svojim známym spomeniete ako prvé. Nezabudnite však dopredu rezervovať ubytovanie, aby vás sviatočné ceny príliš neprekvapili.

Tipy pred cestou

Dostať sa do Moskvy je jednoduché a lacné vďaka ruskej nízkonákladovke Pobeda, ktorá lieta z Bratislavy. Ubezpečte sa však, že si okrem kúpy letenky zarezervujete aj sedadlo v lietadle, pretože u Pobedy sa často stáva, že predá viac leteniek, ako je miest v lietadle a v prípade, že ste si rezerváciu neurobili, neumožnia vám do lietadla nastúpiť. Žiadosť o prebookovanie letu chcú výhradne písomne a doručenie listu do Moskvy môže trvať aj dva týždne. Ak si teda nechcete pokaziť svoj výlet ešte pred tým, ako začal, radšej tie 2 eurá za sedadlo priplaťte. 
Komplikovanejšie je to však s vízami. Tie vás vídu na 60 eur, čo je niekedy viac ako jednosmerná letenka. Viac ako peniaze s vami však otrasie byrokracia, ktorou si pri vybavovaní budete musieť prejsť. Najkomplikovanejší dokument, ktorý treba na ambasáde odovzdať, je takzvaný pozývací list. Našťastie, v dobe peňazí a internetu sa dá kúpiť takmer všetko a rýchlo nájdete niekoľko agentúr, ktorý vám takýto pozývací list vystavia online v priebehu 24 hodín za poplatok približne 20 eur. 
 
Vybavenie ubytovania si nenechajte na poslednú chvíľu. Nájdite a rezervujte si ho dopredu. Moskva nie je jedným z tých miest, kde na ulici jednoducho natrafíte na lacný hostel a zjednávať cenu, pokiaľ neviete po rusky, je ako ísť vzduchovkou proti tanku. Keď si už svoj dočasný ruský domov nájdete, neváhajte sa opýtať aj na možnosti transferu. Náš hostel nám ponúkol taxi z letiska priamo do ubytovne za 15 eur, čo je veľký výhra v porovnaní s bežnými letiskovými cenami, ktoré sa pohybujú od 40 eur vyššie. Ak ale neprilietavate v nočných hodinách, využite služby moskovského Aeroexpressu - vlaku, ktorý vás z každého letiska dostane na niektorú z najväčších metro staníc. Lístok kúpený online vás víde oveľa lacnejšie, ako na mieste. Prepravu metrom zvládnete určite ľahko a ešte vás poteší aj bezplatné wifi.
 
Mojou poslednou radou je - navštívte slávny obchodný dom GUM! Nie, nemyslím si, že cestujete do Moskvy kvôli nákupom, ale je to asi jediné miesto v centre mesta, kde si zadarmo môžete zobrať mapu Moskvy. Trhacie mapky sa nachádzajú v zmrzlinových stánkoch umiestnených pri každom vchode do nákupného centra. Ak ste si vygooglili turistickú informačnú kanceláriu blízko Červeného námestia, zabudnite na ňu, už viac ako 5 rokov neexistuje. :)