Mjanmarsko a Thajsko - malý okruh po juhovýchodnej Ázii

Takto pred rokom po Vianociach sa nám podarilo uskutočniť tento malý okruh po Juhovýchodnej Ázii. Rozhodli sme sa navštíviť dve rozdielne krajiny a spoznať pre nás nové miesta a zaujímavé kultúry.

Mjanmarsko, predtým známe ako Barma, sa otvorilo turistom len nedávno a stále je tu ideálna príležitosť cestovať bez davov. Je to veľmi chudobná krajina, zato však s veľmi milými obyvateľmi. Čo nás tu najviac zlákalo, bolo staroveké mesto Bagan. Ide o veľmi nevšedné miesto s tisíckami pagod, ktoré boli postavené v časoch Baganskej ríše v 11. - 13. storočí na územi o rozlohe 13x8 kilometrov. Keď sme si tu požičali elektrický skúter a brázdili po krásnej stepi a obdivovali tieto budhistické chrámy priamo vnorené do okolitej prírody, mali sme pocit, akoby sme sa vrátili v čase. Návšteva jednej z najkrajších pamiatok Ázie bola doslova čarovná.

Popri Bagane sme zavítali aj do druhého najväčšieho mesto v Mjanmarsku - Mandalaj. Na autobusovej stanici sme tu boli ako cudzinci naozaj atrakciou, ale typický zelený čaj sa nám tu napokon objednať podarilo :) Zaujímavosťou mesta bol napr. most U Bein Bridge, ktorý je vraj svojou dĺžkou 1,2 km najdlhší a najstarší drevený most na svete. V neďalekej dedine Mingún sú pozostatky monumentálnej nedostavanej pagody, ktorú začali stavať koncom 18. storočia s úmyslom postaviť najväčšiu pagodu na svete, ale kvôli nedostatku financií nebola nikdy dokončená. Hneď vedľa sa ale nachádza už dostavaná pagoda Hsinbyume s nevšedným bielim sfarbením.

Druhú krajinu, ktorú sme navštívili, netreba nejako špeciálne predstavovať - Thajsko. Práve v modernom a prehustenom hlavnom meste Bangkok sme sa rozhodli oslavovať príchod nového roku 2020. Silvestrovské oslavy boli veľkolepé a ľudia ešte ani zďaleka netušili, čo ich tu o pár mesiacov čaká s koronou. Zo starého Bagkoku stojí za to kráľovský komplex Grand Palace alebo jeden z najstarších chrámov Wat Pho, kde sa nachádza aj 46m dlhá socha ležiaceho Budhu. Večer sme si nenechali ujsť obľúbenú ulicu backpackerov Khao San Road preslávenú filmom Pláž.

Thajsko je pre európskych turistov predovšetkým známe pre svoje tropické ostrovy s daždovými pralesmi a vychýrenými plážami. My sme sa dlho rozhodovali, ktorý ostrov navštívime a po dlhom zvažovaní sme si vybrali ostrov Koh Kood, ktorý nie je až tak turisticky známy ako ostrovy pri Malajskom polostrove. Nie je na ňom letisko a nachádza sa pri hraniciach s Kambodžou a tak cesta naň nie je jednoduchá. Bol to však naozaj raj. Niektoré pláže boli takmer ľudoprázdne a stred ostrova ukrýval poriadnu ďzungľu. Pre nás to tak bolo ideálne miesto na dobitie bateriek :)

Ak sa vám video páčilo, môžte ho podporiť svojím odberom. Ďalšie naše dobrodružstvá nájdete tuto.

JV Ázia