Chaga the story

VIDEO: Chaga bol lokálny kajakár z Africkej Ugandy žijúci v oblasti Bieleho Nílu. Prvý krát sme Chagu stretli v roku 2007, keď sme sa do Ugandy vydali po prvý krát na kajakársku expedíciu splavovať divoke pereje Nílu. V tej dobe to bol ešte malý chlapec, ktorý pomáhal mame v kempe v ktorom sme boli ubytovaní. Chaga nás pozoroval ako sme chodili trénovať na vlnu a splavovať rieku. Bol tak fascinovaný kajakom, že vždy keď bola možnosť, že ho niekto vzal na vodu a učil ho kajakovať tak bol najšťastnejším na svete.

 

Niektorí kajakári mu postupne začali nechávať svoju starú výstroj a on mal šancu sa zlepšovať a mohol začať kajakovať aj sám. Ako roky ubiehali tak sa Chaga stal najlepším Ugandským kajakárom. Splavil všetky úseky Bieleho Nílu a každý deň trénoval na vlnách. Posledný rok však Chaga začal prejavovať psychické problémy. Tlak rodiny a jeho okolia na neho bol veľký. Nevedeli pochopiť prečo by mal on robiť šport ''bielych''. Rodina ho nútila pomáhať otcovi na farme ďaleko od rieky, ale on sa chcel stať profi kajakárom.

Problémom však bolo, že nemal dostatočnú výstroj a aj keď pracoval jeho zárobok bol hrozne nízky na kúpu výstroje či na cestovanie. Chaga nikdy nenavštevoval školu po anglicky sa naučil len z počutia od ostatných kajakárov a nemal ani rodný list. Jeho kajakárske umenie však bolo vynikajúce. Počas majstrovstiev sveta mi však prišla smutná správa, že Chaga sa utopil v jednej z pereji Bieleho Nilu. Či už tento skutok spáchal naschvál, alebo len nešťastnou náhodou sa už nedozvieme, no Chaga navždy ostane v našich srdciach.
Tento film sme chceli venovať Chagovi a jeho spomienke.