Austrália a Nový Zéland - 180 dní v 3 minútach

Napriek tomu ako sú tieto krajiny blízko, Austrália a Nový Zéland sú dva úplne rozdielne svety plné kontrastov. Dohromady sa však skvele  dopĺňajú a tvoria celok, v ktorom si nájde prakticky každý typ cestovateľa to svoje. Práve preto som minulý rok strávil v Austrálii na študijnom pobyte takmer pol roka a pred nedávnom som vycestoval aj na Nový Zéland, aby som dobehol čo som pred tým nestihol a mohol tieto dve krajiny porovnať. 
 
 
 
Videá pochádzajú zo 4 rôznych road tripov, pričom každý trval cca 2 až 3 týždne. Tu je ich zoznam:
  • Južná časť Austrálie - Adelaide, Kangaroo Island, Melbourne až Sydney - odtiaľto sú všetky zábery vyprahnutej južnej Austrálie plnej klokanov, tuleňov, tučniakov a krásnych pobreží 
  • Východná časť Austrálie - z mesta Gold Coast až do Cairns - odtiaľto sú zábery výletov na lodi, ďažďových pralesov, potápania sa na veľkom koralovom útese a tiež jazda 4x4 po pláži na Frazierovom ostrove. Mrzí ma akurát, že nemám zábery z ostrovov Whitsunday, na ktorých sa nachádza jedna z najkrajších pláží sveta.
  • Severná časť Austrálie - Národné parky Kakadu, Nitmiluk a okolie Darwinu - tu boli točené tie najdivokejšie zábery z tropickej oblasti s močiarmi plnými krokodílov, skalnatých roklýn a obrovských vodopádov. Bez poriadneho offroadu sa tu veľmi jazdiť nedá, takže náš prenajatý Nissan Micra nám slúžil akurát tak na to, aby sme sa dostali z jedného parku do druhého. Inak sme sa vozili najmä stopom :) 
  • Nový Zéland - 4200km od severu až po úplny juh, Nový Zéland doplnil všetko, čo Austrálii chýbalo. Panoramatické výhľady z vrcholu aktívnej sopky, úchvatné pohoria južných ostrovov, fjordy Milford Sound alebo bláznivá jazda dole kopcom na vozíkoch v Queenstowne. Prekvapili ma aj pláže, ktoré hravo konkurovali tým Austrálskym.
Čo tu chýba a kvôli čomu sa ešte plánujem vrátiť?
  • Západná Austrália - ak niečo dokáže prekonať svojou divokosťou a opustenosťou severnú časť Austrálie, tak nepochybne je to západ. Obrovská pláň patrí medzi najriedšie obývané miesta na svete, no skrýva sa tu kopec skrytých krás.
  • Uluru - dostať sa na toto miesto je nesmierne komplikované, je totižto ďaleko úplne od všetkého. Najväčší červený šutrák na svete si však aj tak zaslúži pozornosť :) 
  • Tasmánia - svojou prírodou a podnebím je úplne iná ako zvyšok Austrálie a je to preto posledný kus tejto hrudy, ktorý ešte chcem preskúmať
  • Abel Tasman National Park, Nový Zéland - tento národný park je jeden z najkraších na Novom Zélande, no kvôli nedostatku času som si ho nemal čas prejsť. A že to teda je prechádka! Poďla oficiálnej stránky je odporúčaný čas na hike cez tento park zhruba 4 dni!

Ak by ste chceli vedieť niečo ohľadom Austrálie alebo Nového Zélandu, pokojne ma kontaktujte a ja sa pokúsim odpovedať.