Stretnutie s krokodílmi na Adelaide River v Severnom Teritóriu

Leták tvrdil, že ak prídeme na rannú plavbu, máme raňajky v cene. Backpacker predsa nepohrdne jedlom zadarmo. A okrem toho, vždy vstávame na svitaní. Necelých sto kilometrov od Darwinu v Austrálii, na rieke Adelaide River, uvidíme krokodíly. Vplavíme sa do ich teritória a na kusy mäsa ich budeme lákať, aby sa nám prišli predviesť.
Každá strana vyhráva, zvedavci nasýtia zvedavosť, krokodíly bruchá, spoločnosť kontá a hlavne sa nikomu nič nestane. Austrálska firma Jumping Crocodile Cruises tieto plavby robí na Adelaide River už dvadsaťsedem rokov a dáva si záležať na tom, aby prirodzené prostredie krokodílov zostalo prirodzené a hlavne, aby krokodíly neprišli o inštinkty.
Dali sme si toast a čaj a netrpezlivo čakali, kedy nastúpime na loď. Cítila som sa ako pingpongová loptička. 
Už je to tu. V končekoch prstov som mala zvláštne chvenie. Keby ma v tej chvíli napojili na elektrickú sieť, určite by som vyprodukovala energiu pre celý Darwin, ktorý sa nachádza v obasti Severné Teritórium.

Atrakcia na Adelaide River v Austrálii

Kapitán nás privítal na palube. Rýchlo sa pýtam, odkiaľ bude najlepší výhľad, povedal, že v podpalubí, vbehli sme tam a obsadili miesto v strede lode pri otvorenom okne. Nervózne sa smejeme. 
Loď sa hojdá zo strany na stranu a mne sa chveje dušička. 
Adelaide River, Australia
Vyrážame, ale najprv si musíme vypočuť pravidlá. Vlastne je len jedno - nebehať zo strany na stranu, aby sa loď neprevážila a my sme neskončili ako obed. Nikto o nič nepríde, pretože sa loď bude otáčať, aby mali obidve strany rovnaký zážitok. Ak to nedodržíme, vrátime sa na breh a hotovo.

Krokodíl morský je najväčší a najťažší z krokodílov

V Austrálii môže vážiť aj tonu a samec narastie aj do dĺžky siedmych metrov, čo je však zriedkavé, normálne je to len päť metrov. Čeľuste krokodíla majú niekoľkotonový stisk. Určite nám komentátor porozprával aj ďalšie fakty, ale bola som taká nadšená a nedočkavá, že som ho prestala počúvať.  
 
Zbadali sme prvého. Chvíľu sa tváril, že ho vôbec nezaujímame, niekoľko metrov od nás plával pozdĺž lode, ale potom sa obrátil smerom k nám a blížil sa esovitým pohybom. Z mútnej vody mu trčali len oči, nos a chrbát. Prestali sme vtipkovať a v napätí čakali, čo bude. Jeho oči ma hypnotizovali. Hnusil sa mi a zároveň vo mne budil rešpekt. 
Ujo Talian z opačnej strany lode sa za ním rozbehol. Komentátor naňho zrúkol, Talian klesol na sedadlo a ublížene na nás civel. 

Krokodíl sa blížil, už bol tak blízko, že som mu videla zreničky

Cvakali sme ostošesť a nervózne sa pochechtávali, ale krokodíl si nás nevšímal, sústredil sa na mäso hompáľajúce sa chvíľu tesne nad hladinou, chvíľu vo vzduchu, krokodíl okolo neho plával, akoby odhadoval situáciu. Hrali sa s ním ako s mačkou - keď už mal mäso na dosah, vyšvihli ho vysoko nad jeho hlavu. Tváril sa, že ho to vôbec netrápi a otočil sa nám chrbtom. Zožerte si ho. 
Adelaide River, Australia
O chvíľu sa však vrátil, len tak, akože nič. Ponoril sa. Nad hladinou mu zostala iba hlava. Oči na mäse. Vymrštil sa do vzduchu. Kýptiky končatín pozdĺž tela, šupinaté brucho, tlama naširoko roztvorená, mohli sme spočítať všetky žlto-biele zubiská. Minul. Minul aj druhýkrát, chudáčik, ale nakoniec mu to mäso dali, nech sa nehnevá. 
Hodinu sme sa plavili hore-dolu po rieke a hľadali hladošov. Najstrašnejší bol štvormetrový starček, ktorý podplával loď. Ak by sa rozhodol ju rozkolísať, neviem, ako by sme skončili. Vyzeral, že vie, čo robí a že sa baví na našom strachu. Keď si prišiel po odmenu a uvidela som ho v celej jeho škaredosti, zovrelo mi žalúdok.
Zvyšky mäsa sme rozdali dravcom, ktorých tu zrazu bolo neúrekom a bol čas vrátiť sa. 
„Konečne pevná zem pod nohami,“ tešila sa moja rozklepaná dušička. Ešte nejako spevniť moje želé nohy a bude dobre. Ak môžem odporučiť, v tomto dokáže pomôcť mohutný pytón omotaný okolo krku. Našťastie tam jedného mali a mohli sme ho použiť, lebo sme sa ráno nenatreli žiadnou umelou vôňou, dokonca ani len opaľovacím mliekom.
Jeho prítomnosť ma upokojila, spojila som sa cez neho s Matkou, z ktorej útrob akoby práve vyšiel a bolo mi s ním tak dobre, že som ho skoro zabudla vrátiť.