V Bachledovej doline panuje zamagurská energia

V Bachledovej doline to zobrali za správny koniec. Točia peniažky, stále niečo nové budujú, kreativita tu priam rastie zo zeme. Keď už tam človek príde, má si z čoho vybrať, takže ak máte deti vypĺňajúce širšie vekové spektrum, nikto neodíde znudený.

Hneď na úvod vás poteší parkovanie zadara, čo nie je v našej vyspelej kapitalistickej vlasti až taká samozrejmosť. Hneď ako sa rozlúčite so svojím štvorkolesovým členom rodiny, musíte rozriešiť dilemu: ako hore - pešo, či sedačkou. Druhý variant je relatívne lacný, najme v porovnaní s cenami tatranských žralokov (pred odletom odporúčam využiť pohostinnosť hotela Bachledka v susedstve lanovky, deti určite poteší trampolína - tiež zadara).

Jazero Jezerske

Ak ste teda akýmkoľvek spôsobom dosiahli vrchol, máte na výber - čo s načatým dňom. Odporúčam odolať zvodným atrakciám (tubing, superextrémna bobová dráha) a vydať sa na zhruba 6 -7 km náučný okruh k jazeru Jezerske. Prvým check-pointom je vyhliadková veža, z ktorej sú nádherné výhľady na Belánky aj na poľské Tri koruny. Najme počas jesenných inverzií budete krochkať šťastím. Pri veži je ešte krátka opičia dráha - drobnosť, ktorá zaujme najme malých šibalov. V ceste za nádherným jazerom vám už potom okrem blatitého chodníka a neodolateľných černíc nestojí nič. Jazero stráži naozajstný ušiačik (pri príchode aj odchode sme ho stretli na tom istom mieste), mám dokonca pocit, že je za to platený :-).

Downhill

Tu - na pol ceste padne vhod výdatná "sváča". Ak vaše kochanie sa pokojom jazera dosiahne saturáciu, je čas vydať sa späť po druhej časti okruhu. Hundrajúci drobizg môžte zaujať množstvom stôp lesnej zveri na zablatenej svažnici. Ak nepomôže ani to, ostáva potom už len motivácia spomínanými atrakciami na hornej stanici sedačky. Ak do vašej stabilnej výletnej zostavy patria ja teenageri, môžete ich nechať po celý deň zjazdovať na rôznych variantoch miestnych bike-downhilloch (napríklad aj na vypožičanom vercajgu). Takto nabití zamagurskou energiou sa potom všetci poobede zídete pri tátošovi a celý nasledujúci týždeň kráčate povznesení nad malomeštiacku slovenskú realitu...